מסתורי האוליגרך הנעלם לא נפתרו, אך נכסיו בארץ החלו גם כן להיעלם

בין החשודים בהשתלטות על נכסיו של זכרנקו בארץ, גם העוזרת הצמודה לשעבר של שרת הקליטה, סופה לנדבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ב-4 באוגוסט 2009, בערב, נמצאה המרצדס השחורה של האוליגרך הרוסי אלכסיי זכרנקו, בעל אזרחות ישראלית, בעיבורי שכונת ואסיליבסקי אוסטרוב בסנט פטרסבורג. דלתותיה היו פתוחות ולא ניכרו בה סימני פריצה או סימנים שיעידו על מאבק אלים. מאז לא נראה עוד זכרנקו - נעלם מעל פני האדמה. בתא המטען של המכונית נמצאו כמה אלפי יורו. מכיוון שלא הגיעה שום דרישה לכופר בעד שחרור זכרנקו, עלה החשד שנחטף ונרצח.

המשטרה הרוסית, המתייחסת לאירוע כאל תיק רצח לכל דבר, גם בלי שנמצאה גופה, ממשיכה לחקור את היעלמות האוליגרך, שהיה בעל עסקים, ייבא סחורות לרוסיה ועסק במסעדנות. אחד מכיווני החקירה ברוסיה היה לחפש את האנשים הקרובים לזכרנקו, שידעו דבר אחד או שניים על עסקיו.

זכרנקו, בן 45, דוקטור לפיזיקה גרעינית, לא התחתן מעולם ולא הוליד ילדים. הוא הותיר אב קשיש. החוקרים ברוסיה חושבים שמי שרצח את אותו ידע כנראה שלא יהיו לו יורשים שיבואו לדרוש כספים ורכוש, ולכן ניתן יהיה להגיע לנכסיו בקלות יחסית.

לאחר שהרוסים אמרו נואש בחקירה, הם פנו ליחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית בישראל (היאחב"ל), כדי עדכן את החוקרים הישראלים בפרטי חקירתם, ובתקווה שפתרון התעלומה יימצא בישראל. במשך חודשים התחקו ביאחב"ל באופן סמוי אחר נכסיו של זכרנקו בארץ ואחרי העומדים מאחוריהם, לאחר היעלמותו המסתורית.

אחרי חודשים של חקירה סמויה עצרה השבוע היאחב"ל לחקירה את נסים דג'לדטי, אלינה מלר סמיק, ועורך דין שפרטיו נאסרו לפרסום, שייצג את דג'לדטי. חוקרי היאחב"ל חושדים שהשלושה ניסו להשתלט על רכושו של זכרנקו בישראל ובחו"ל, בין השאר באמצעות מסמכים מזויפים שהקנו לג'לדטי שליטה מלאה בנכסי האוליגרך.

זכרנקו החזיק באזרחות ישראלית, וגילה בשנים האחרונות עניין רב בכניסה לעולם העסקים המקומי. פעילותו בתחום זה הזכירה לחוקרים אוליגרך מוכר יותר, ארקדי גאידמק. כמו גאידמק, גם זכרנקו הבין שכדי לזכות בהכרה ולגיטימציה בחלונות הגבוהים בארץ עליו לרכוש עסקים שיביאו אותו לתודעת הציבור הישראלי. גאידמק בחר במועדון כדורגל וזכרנקו בחר במסעדות יוקרה שאירחו את כל קברניטי המשק הישראלי. ב-2008 פתח זכרנקו, עם השף רונן דברת בלוך, את מסעדת אר-די-בי, שנסגרה כעבור חצי שנה, עם תביעה של זכרנקו נגד בלוך, שנמחקה בסופו של דבר.

לאחר מכן פתח זכרנקו את מסעדת פושקין ברחוב מונטיפיורי בתל אביב, הפועלת גם היום ומושכת אוליגרכים ואנשי משק בכירים. אבל זכרנקו הבין שכדי לתקוע יתד עמוק עליו לעשות מהלך גדול הרבה יותר. כמה חודשים לפני היעלמותו הוא ניהל משא ומתן לרכישת חברת "גאון אחזקות", המתמחה בקמעונות וסחר ושירותים פיננסיים. דג'לדטי היה זרועו הארוכה שלו ופעל כנציגו ושותפו.

דג'לדטי בא מענף הציוד הרפואי והאופטיקה. אבל שותפותו עם רוני קאופמן - מבעלי אופטיק דורון - התפרקה, והשניים הלכו לבית המשפט. ב-1996 הוכרז דג'לדטי פושט רגל, יחד עם אשתו. אבל זה לא מנע ממנו להתחיל לפתוח חברות, שבעלות עליהן נרשמה על שם חברות קש בחו"ל, או באמצעות אחיו.

באחת מנסיעות העסקים של דג'לדטי לטורקיה הוא פגש את זכרנקו, וזה עשה אותו איש הקשר שלו לעולם העסקים בישראל. אלינה מלר סמיק - העצורה השנייה בפרשה - סייעה לדג'לדטי במשימותיו וסגרה את פערי השפה בינו לזכרנקו ובינו לאנשי עסקים רוסים.

דג'לדטי גם החל להתקרב לשרה לקליטת עלייה, סופה לנדבר. לפעמים טען שהוא יועץ השרה, החל לנצל את הקירבה אליה והסתובב במסדרונות משרד הקליטה ובכנסת. אחד מעובדי משרד הקליטה סיפר השבוע: "אני זוכר את דג'לדטי בא למשרד מדי פעם. אני זוכר שניסה לקבוע פגישות עם ההנהלה". עובדת אחרת במשרד סיפרה ש"הוא היה מנסה להציג את עצמו כחבר של אוליגרכים". הקירבה ללנדבר היא שהביאה להיכרות בין דג'לדטי לאלינה מלר סמיק. מלר היתה מנהלת לשכתה של השרה ויד ימינה במשך שנים.

שמה של מלר עלה גם בפרשת "המחסלים מבלארוס" משנת 2004 - ארבעה אזרחי בלארוס שהואשמו בניסיון לרצוח את נסים ויעקב אלפרון, ושוני גבריאלי, בהוראת האחים רפי ומשה אוחנה, שחברו אז למשפחת הפשע אבוטבול. באותה שנה נמצא מטען חבלה ברכבו של גבריאלי בקניון עזריאלי בתל אביב, והחקירה גילתה שקודם לכן נקבעה לגבריאלי פגישה עם השרה לנדבר. בפגישה נכחה גם אלינה מלר. גבריאלי אמר בחקירה שהוא נוהג לשוחח לפעמים עם לנדבר ולפעמים עם מלר.

בתוקף תפקידה, היתה מלר קרובה לבעלי התפקידים בכנסת ונכחה בוועדות. לפני כשנה עזבה את משרד הקליטה וחברה לדג'לדטי, ואתו נכנסה לעסקי זכרנקו. נגד דג'לדטי לא הוגש עד היום כתב אישום בפרשות מעברו. כל התיקים האלה נסגרו. ואולם הפעם סבורים במשטרה שיש להם ראיות חזקות מספיק שיניבו כתב אישום.

השרה סופה לנדבר מסרה, בתגובה, כי "מלר היתה העוזרת שלי וכבר שנתיים אין לי שום קשר אתה. היא היתה אתי כמה שנים. אבל זה לא רלוונטי, כי היא כבר לא עובדת אתי. אני לא רוצה להיכנס לנושא הזה, לא לגבי אלינה ולא לגבי דג'לדטי".

הרושם שהתקבל מהחומר שנאסף במשטרות רוסיה וישראל הוא, שזכרנקו היה איש עסקים חשדן וממולח, שאינו נותן אמון בשותפיו ונזהר בהוצאת כספים. לכן ייפויי הכוח הגורפים שנתן לכאורה לדג'לדטי, המעבירים בפועל את רכושו לדג'לדטי, עוררו את חשד היאחב"ל, שאספה ראיות לניסיונות שעשו שלושת החשודים להשתלט על רכושו של זכרנקו בישראל, בסכום שמוערך ביותר משישה מיליון יורו. מלבד זאת גם רכש ג'לדטי פנטהאוז בפרויקט היוקרתי, "אמירי הרצליה", ששוויו מוערך בעשרה מיליון שקלים.

עורכי דינו של זכרנקו בישראל הופתעו לשמוע על קיומו של ייפוי כוח, שבאמצעותו ביקש דג'לדטי לקדם את עסקת "גאון אחזקות". זכרנקו הקים חברה בשם "זכרנקו תעשיות" שבועות לפני שנעלם, בכוונה לרכוש באמצעותה את "גאון אחזקות". אבל בעקבות היעלמותו של זכרנקו וחשש ב"גאון אחזקות" שדג'לדטי מעורב בפלילים ובשוק האפור, החליטה החברה על ביטול העסקה.

שלושת החשודים אינם משתפים פעולה באופן מלא עם החוקרים, ושומרים על זכות השתיקה בחלק מהחקירה. רשויות אכיפת החוק ברוסיה קיבלו עדכונים מהחקירה בישראל. תעלומת היעלמותו של זכרנקו עדיין לא נפתרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ