גיאורגיה: "תגיד כן ל-20 מיליון וחייך יהיו שונים"

תמליל הצעת השוחד

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

תמליל השיחה בין סגן שר האוצר הגיאורגי, אבטאנדיל חראידזה, לבין אנשי העסקים רוני פוקס וזאב פרנקל, הגיע לידי "הארץ". לטענת הגיאורגים, תמליל זה מוכיח את הצעת השוחד שהעבירו השניים לסגן השר - קח 20 מיליון דולר, ובתמורה תמנע ערעור גיאורגי על פסק בוררות שחייב את הממשלה בטביליסי לשלם 100 מיליון דולר לפוקס ולשותפו היווני. התמליל הוגש לבית המשפט על ידי התביעה הגיאורגית, ובסביבתם של פוקס ופרנקל טוענים שהוא נערך וסולף. בפגישה נכח גם המתורגמן הממשלתי של גיאורגיה, ניקולוז גונגליאשווילי. להלן קטע מהפגישה.

גונגליאשווילי: אתם מוכנים לשלם לנו מ-10 עד 20 מיליון. נכון?

פוקס: כן, אם תשיגו 100, 100 ומשהו. העסקה הזאת היא העסקה הטובה ביותר בגיאורגיה. 100? 20 לך, 80 לי.

חראידזה: אלוהים יברך אותך.

פוקס: בחיים שלך לא תראה 20 כמו כאן. אתה בן 30. חייך ישתנו ברגע אם תגיד עכשיו כן ל-20 - חייך יהיו שונים, ברגע זה.

פרנקל: אם תוכל לעשות את זה, 100 מיליון, 20 הם שלך.

פוקס: אני אומר לך, אני מבוגר יותר. רגע כזה לא מגיע פעמיים בחיים.

בשיחה עם "הארץ" טענה סגנית השר שההסכם שבבסיס הפרשה נחתם בתקופה של כאוס פוליטי בגיאורגיה. "זה היה חודשים ספורים אחרי פירוק ברית המועצות, כשגיאורגיה היתה ללא ממשלה, ללא פרלמנט, ללא חוק וחוקה. לאף אחד באופן מעשי לא היתה זכות לחתום על הסכמים בסדר גודל כזה. המצב פשוט נוצל על ידי אנשי עסקים מסוימים לרווחים מיידיים. מנהל החברה הגיאורגית שחתם אז על ההסכם פשוט לא היה רשאי לעשות כן".

האם אינך חוששת שגיאורגיה תיחשב למדינה שאינה מכבדת הסכמים?

"ההפך הוא הנכון. ממשלת גיאורגיה מערערת על פסיקת הבוררות ממארס 2010, ומערערת באופן חוקי ויסודי, מבלי להפר זכויות של אף צד. אין אנו פוגעים באף אחד, אלא ממשיכים בהליך בינלאומי תקין, בהתאם לחוק הבינלאומי. אנחנו מעריכים שהליך הערעור שלנו ייקח בין שנה וחצי לשנתיים".

אילו פניות נעשו מגורמים רשמיים בישראל בבקשה לשחרר את פוקס ופרנקל?

"אף אחד בגיאורגיה, כולל הנשיא, לא רשאי להתערב בהליך משפטי. בין אם נעשו פניות ובין אם לאו, בית המשפט אינו נתון למרות של מוסד הנשיאות".

מה מעמד חראידזה מאז החלה הפרשה?

"ב-1 בספטמבר 2010 פוקס ופרנקל נפגשו עם חראידזה והציעו לו שוחד תמורת ביטול הליך הערעור. חראידזה דיווח על ההצעה באופן מיידי וכבר למחרת, ב-2 בספטמבר, נפתחה חקירה בעניין. הקלטה שבוצעה ב-15 בספטמבר בבית מלון באיסטנבול נעשתה ביוזמתו של חראידזה עצמו, והתווספה לחומר החקירה המפליל. עוד הקלטה בוצעה כבר ב-14 באוקטובר בעיר באטומי על ידי החוקרים - והתווספה לרשימת ההוכחות מטעם התביעה. יצוין שפוקס ופרנקל לא נעצרו מיד עם הגעתם לבאטומי, אלא רק אחרי שחזרו על הצעות השוחד שלהם. בעצם, הפגישה בבאטומי היתה אמורה לסכם, כביכול, את דרכי ההעברה של כספי השוחד. הפשע כבר בוצע, אבל החקירה נמשכה עד שנאספו הממצאים הדרושים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ