ביהמ"ש יחליט אם להחזיר לנרקומנית שנגמלה את בתה

בהרכב מורחב של תשעה שופטים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

תשעה שופטים של בית המשפט העליון דנו אתמול באחד התיקים המורכבים שהונחו בפניהם בזמן האחרון, ובמסגרתו ייאלצו להכריע: האם להשיב לאם נרקומנית לשעבר את בתה, בת 7, שנלקחה ממנה ומיועדת לאימוץ?

באוגוסט בשנה שעברה, קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב כי אין לשנות את קביעת בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן שקבע כי הילדה "בת אימוץ", כיוון שהאם היתה מכורה לסמים ועסקה בזנות.

האם פנתה לבית המשפט העליון, וטענה כי אמנם, כשהגיעה בתה לגיל חצי שנה קבעו שירותי הרווחה כי הוריה אינם יכולים לטפל בה, והוציאו אותה ממשמורתם. אולם מאז קביעה זאת היא נקייה מסמים זה כשנתיים, שבה לחיק משפחתה ונהנית כעת מתמיכתה, עובדת באופן קבוע כסייעת לגננת, שוכרת דירה לבדה ועצמאית בקבלת החלטות בחייה. בפסק דינם של השופטים ניל הנדל, אליעזר ריבלין וחנן מלצר, מחודש פברואר השנה, נקבע כי "אכן, חל שינוי שאף ניתן להגדירו ?דרמטי' במצבה של האם. לראשונה, היא מתפקדת כאשה עצמאית ואחראית, השומרת על אורח חיים ?רגיל'".

הפרקליטות טענה מנגד כי טובת הקטינה מחייבת את שליחתה לאימוץ וכי האם נעדרת מסוגלות הורית. שלושת השופטים קבעו אז כי יש לקבוע כי לא הוכחה קיומה של עילת אימוץ, וכי על רשויות הסעד להעניק לאם עזרה טיפולית סבירה לשיקומה.

הפרקליטות ביקשה לקיים דיון נוסף בתיק בהרכב שופטים רחב, ונשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש קבעה לתיק הרכב של תשעה שופטים.

הדיון אתמול התקיים בדלתיים סגורות, ובסיומו אמרה האם: "הכל בידי שמים. אני מתפללת לאלוהים, אבל אני אופטימית".

פרקליטה של האם, עו"ד רונן דליהו, אמר אתמול ל"הארץ", כי מדינת רווחה מודרנית חייבת להושיט יד כדי לאפשר להורה לגדל את ילדו הביולוגי: "זאת המדיניות בכל העולם, וגם מדינת ישראל צריכה לשאוף לכך, כי לקשר הדם יש משמעות גדולה". עוד אמר כי על המדינה לסייע לאם בשיקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ