כתב אישום הוגש היום (שני) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד המהנדס הפלסטיני, דיראר אבו סיסי. אבו סיסי מואשם בפעילות בארגון טרור, קשירת קשר לפשע, עבירות נשק וניסיון לרצח.

אבו סיסי מואשם על ידי מערכת הביטחון כי היה מפקד המכללה הצבאית של גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. הוא נחשב בשב"כ כ"מקורב" למפקדי הזרוע הצבאית, ובין השאר היה בין הפעילים המרכזיים בפיתוח טילי הקסאם שבשימוש החמאס. בשב"כ מכנים את אבו סיסי "אבי הרקטות".

דיראר אבו סיסי הוא בעל תואר דוקטור בהנדסת חשמל מהאקדמיה הצבאית להנדסה באוקראינה, ובעבר אף התמחה במנגנוני שליטה של טילי סקאד. בלימודיו באוקראינה הוא צבר ניסיון רב בתחום פיתוח טילים והשליטה בהם. על פי כתב האישום, בשנים האחרונות הוא עסק בשדרוג היכולות של טילי חמאס.

אבו סיסי בבית המשפט. תצלום: אלון רון

מכתב האישום עולה כי אבו סיסי גויס לחמאס על ידי בכיר הארגון נז ריאן, שישראל התנקשה בחייו במבצע עופרת יצוקה. חמאס ביקש להיעזר בכישוריו כמהנדס חשמל ובניסיון שרכש כדי לפתח אמצעי לחימה. אבו סיסי היה חבר מרכזי בוועדה שהיתה אחראית על פיתוח רקטות הקסאם, בעיקר על מערכת הסנפירים שמייצבת את הרקטה ותאי השריפה שלה. בשנים האחרונות הוא התמקד בהגדלת הטווחים של הרקטות מ-6 ק"מ עד 22 ק"מ, וכן בשיפור החדירות של טילים נגד שריון הנמצאים ברשות חמאס. בשנתיים האחרונות פעל אבו סיסי להגדיל את טווח הרקטות עד ל-45 ק"מ.

על פי כתב האישום, אבו סיסי היה שותף להקמה וניהול האקדמיה הצבאית של חמאס כחלק מהפקת לקחים של הארגון לאחר מפלתו במבצע עופרת יצוקה. הוא אף הציג את תוכניות הלימוד של האקדמיה בפני ראשי הארגון, בן השאר בביקור שערך בשנה שעברה במכה שבסעודיה.

סמדר בן נתן, עו"ד של אבו סיסי, אמרה בדיון כי הוא מכחיש את כל החשדות נגדו. לטענתה, הוא אינו קשור לחמאס וכל ההודאות נסחטו ממנו באמצעים בלתי חוקיים. "נעשה פה מהלך מקומם. בית המשפט אישר לפרסם את כתב האישום אבל לא את חומר החקירה", אמרה.

במהלך הדיון, דחה אבו סיסי את ההאשמות נגדו. "אני לא אשם. אין לי קשר לפעילות ביטחונית נגד ישראל, אין לי שום קשר לגלעד שליט. כשראו שאין לי קשר לגלעד שליט, החליטו להאשים אותי בעבירות נגד ביטחון המדינה, שגם להן אין לי קשר", אמר. בכך התייחס אבו סיסי לפרסום בשבוע שעבר במגזין הגרמני "דר שפיגל", לפיו המהנדס הפלסטיני נחטף על מנת להשיג מידע חדש על החייל החטוף. העיתון, שציטט מקור ביטחוני, הוסיף כי "המוסד לא חוטף אדם ומחזיק אותו ללא משפט שישה שבועות בישראל, אלא אם כן יש בידו מידע שישראל רוצה להשיג. אם אבו-סיסי היה סתם דמות בעייתית, הוא היה פשוט מחוסל".

אבו סיסי נחטף ב-18 בפברואר, על פי פרסומים זרים, בזמן שנסע עם אשתו ברכבת לקייב, במטרה להסדיר את מסמכי ההגירה שלו ולעבור לאוקראינה. בראיון לגלי צה"ל אמרה היום אחותו של אבו סיסי, כי השלטונות בישראל מונעים מאחיה זכויות בסיסיות. בסוף השבוע שעבר נענה בית המשפט לבקשת פרקליטתו של אבו סיסי לאפשר לצלמו באולם בית המשפט. במהלך הצילומים טען אבו סיסי בפני העיתונאים במקום כי אין לו שום מידע על חטיפתו של גלעד שליט. הוא אישר שנשאל על כך בחקירתו, אך טען: "אני רק מהנדס".

במערכת הביטחון טוענים כי אבו סיסי מסר מידע רב ערך על פעילות הזרוע הצבאית של החמאס בחקירתו במהלך החודש וחצי האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ