השחקן והיוצר ג'וליאנו מר נרצח בג'נין; "ניסה להיות גשר על תהומות השנאה"

כך אמר הבמאי עמוס גיתאי בתגובה לרצח מר בג'נין. מכרם ח'ורי: כוחות של חשכה בחברה הפלסטינית לא רצו את האור שהביא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"ג'וליאנו מר הביא אור למקום שהוא היה בו, אבל יש כוחות של חשכה בחברה הערבית-פלסטינית שלא רצו את האור הזה", כך אמר הערב (שני) השחקן מכרם ח'ורי בתגובה לרצח מר ביריות בג'נין. "אני מרגיש זעם וכאב גדולים מאוד", אמר חורי, "עוד מוקדם לדבר על זה, אבל אנחנו, האמנים, צריכים לפנות לרשות הפלסטינית ולדרוש שימצאו את מי שעשה את זה". כשנשאל על גורל תיאטרון החירות שהקים מר בג'נין אמר ח'ורי כי "הם קיבלו את מה שהם רצו. הם ידעו שהוא זה התיאטרון, ואם הוא ימשיך בלעדיו, הוא כבר לא יהיה מעניין".

ראש הממשלה הפלסטינית, סאלם פיאד, פרסם הודעה בעקבות הרצח בג'נין. "איננו יכולים לעבור לסדר היום אל מול הפשע הנתעב הזה, המהווה הפרה בוטה של כל העקרונות והערכים האנושיים ומנוגד למוסר של עמנו", אמר פיאד.

ג'וליאנו מר נרצח היום ביריות במחנה הפליטים בג'נין. מר בן ה-53, בן לאם יהודיה ואב פלסטיני, הותיר אחריו בן ובת. כמו כן, הוא ציפה לתאומים מאשתו הנמצאת בהריון.

מוחמד בכרי, חברו של מר, אמר בראיון לקול ישראל כי הוא עדיין לא מעכל את הידיעה וכי זה "יום עצוב בחיי ובחיי הרבה אנשים". בכרי אמר כי ג'וליאן "עבד שנים להקים את התיאטרון שקידם תרבות, התנגדות לאלימות וחתירה לשלום צודק ובר קיימא". הוא הוסיף כי "אין לי שום השערה מי יכול היה לעשות כזה דבר, הוא מעולם לא סיפר לי על איומים".

מר עם שותפו לניהול התיאטרון, זכריה זביידי. תצלום ארכיון: ניר כפרי

עמוס גיתאי, אשר ביים כמה מן הסרטים בהם הופיע מר, אמר הערב כי הוא מזועזע מהרצח. "הייתי בתיאטרון שלו ועשיתי איתו סרט דוקומנטרי במחנה הפליטים", סיפר, "אנשים כמו ג'וליאנו, שהם אנשים מאוד רדיקליים, מנסים בגופם להוות איזשהו גשר על תהומות השנאה. בעניין של ג'וליאנו זה אמיתי, הוא דמות גדולה מהחיים. הוא דור שלישי, שמנסה לגשר על הפערים החברתיים האלה". גם השחקנית גילה אלמגור, ששיחקה עם מר ב"עץ הדומים תפוס", הביעה זעזוע מהרצח ואמרה "זה נורא, הוציאו אותו להורג בתיאטרון".

הבמאי אבי נשר ספד אף הוא למר, ואמר כי "אני מרגיש כאילו בן משפחה מת. אחד האנשים היותר מוכשרים שאני עבדתי איתם אי פעם. קשה לך לדמיין מי ירצה להרוג אותו ולמה, ויש בזה משהו מטלטל במובן הכי עמוק של המילה. איש מיוחד במינו, שהקריב הרבה כדי לעסוק במשהו שהוא האמין בו".

זירת הרצח, הערב. תצלום: אי-אף-פי

השחקן ריאד מסארוה, מנהל תיאטרון אל מידן בחיפה, סיפר כי פגש את ג'וליאנו אתמול בערב בתום הצגה בתיאטרון בג'נין. "לא הרגשתי שהוא מתוח, הוא בכלל לא דיבר על שום איומים, ישבנו ושוחחנו ואפילו דיברנו על עבודה מקצועית משותפת. הרצח של ג'וליאנו הוא מכה לכל אנשי הרוח, התרבות והאמנים הפלסטינים בשטחי הרשות ובישראל. אנחנו עדיין לא מעכלים את מה שקרה ועוד הערב נתכנס נציגי השחקנים ונראה איך נתמודד עם האסון שפקד אותנו".

ג'וליאנו מר נרצח ביריות: "השנאה חלחלה למערכת הדם"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ