שיחת היום | "בוריס איסקוביץ, הציבור סובלני לשביתת הרופאים?"

שיחת היום

דן אבן
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
שיחת היום

שביתת האזהרה למשך 48 שעות, בה פותחים הבוקר הרופאים, תציף מחדש את מצוקות מערכת הבריאות הציבורית בישראל. נכון לעכשיו, הפערים בין הרופאים לאוצר גדולים, ואף צד אינו שש לנוע מעמדתו. אמנם, הרופאים זועקים על מחסור מתמשך בכוח אדם, תקינה מיושנת וצפיפות גדלה, אולם בינואר האחרון הם קיבלו תוספת למשכורתם, מהסכם הבוררות שבגינו ויתרו בשנת 2000 על זכות השביתה, לאחר שביתה של ארבעה חודשים וחצי. ד"ר בוריס איסקוביץ, סגן מנהל היחידה לטיפול נמרץ בבית החולים הלל יפה, מתייחס למצוקות המערכת ולמאבק.

מדוע החליטו הרופאים לצאת לשביתה?

"המערכת הנוכחית לא מתאימה למצבנו, התקינה של מספר המיטות במחלקות נקבעה עוד בשנות ה-70, ומאז לא השתנתה, אולם המצבים הרפואיים המחייבים אשפוז בבית חולים החמירו, והמצוקה מתבטאת בשטח. לאחרונה, מורידים את התפוסה באופן מלאכותי, פגיעה של ממש בחולים. כמו כן, אין אנשים במערכת, ואנו נאלצים לעבוד סביב השעון. אני סגן מנהל עם שתי התמחויות - בהרדמה וטיפול נמרץ - ועושה 10 תורנויות בחודש פיזית במחלקה, ו-15 כוננויות קבועות פעילות, שכוללות טלפונים בלי סוף, כי זה טיפול נמרץ, וקפיצות לבית החולים. מעבר לכך, זה מאבק על אופי הרפואה הציבורית בעתיד. היום לא רואים בבתי החולים רופאים בכירים אחרי 16:00. כך בנויה המערכת. אם חושבים שלכולם יש רפואה פרטית, זו סטיגמה. רבים פשוט מחפשים עבודה בקהילה, ומוותרים על תורנות ערב. מטרתו של מתמחה ברפואה כיום היא לסיים התמחות ולעבור לרפואת קהילה, כדי להפסיק עם תורנויות הערב והלילה".

מה תאמר למי שאומר שהרופאים משתכרים מספיק?

"בעיניי, מגיע לישראלים טיפול רפואי טוב יותר. מעבר לכך, זוהי תפישה מוטעית. בתור רופא בכיר עם שתי התמחויות, אני מקבל 46 שקל לשעה ברוטו, לפני הורדת המסים, וכדי לקבל משכורת סבירה צריך לעבוד המון שעות. אני גם לא יכול לוותר על תורנויות, כי אם לא אעשה אותן לא יהיה רופא תורן בטיפול נמרץ. אם יש רופאים שמרוויחים הרבה כסף, אלה בודדים שמופיעים בתקשורת כשיאני שכר, וכל אחד מהם יכול למצוא בלי בעיה מקום עבודה בחו"ל. הרופאים הצעירים כבר יכולים למצוא עבודות בחו"ל בקלות יחסית. 25% מהסטודנטים שמסיימים רפואה בארץ לא מגיעים לסטאז', אלא מחפשים עבודה מכניסה יותר בחו"ל. מי שלמד רפואה בארץ יכול לעבוד למשל בקנדה תמורת הרבה יותר כסף. 30% מהרופאים המומחים שנוסעים להשתלמות בחו"ל לא חוזרים, כי הם רואים כמה טוב שם".

גם באירופה יש רפואה ציבורית, למה היא אטרקטיבית יותר מישראל?

"בכל כנס בינלאומי בהרדמה יש דלפק מטעם רשויות הבריאות בבריטניה שמחפשים בו רופאים מרדימים ואנשי טיפול נמרץ במשכורות לא רעות. לפחות שם משלמים טוב יותר, וגם תנאי העבודה טובים יותר. לא מאשרים שם לרופאים לעבוד כל כך קשה כמו בארץ. באירופה גם יש רופאים מהגרים. בארץ אין מאגר מהגרים שכזה".

האם אתה מאמין שתצליחו לקבל את מבוקשכם?

"אני מאוד מקווה שכן, כי אחרת המערכת תקרוס יום אחד, כי אי אפשר להמשיך כך לאורך זמן. אני מרגיש כרגע שאנו מגובשים ונחושים, וכל דרישותינו מבוססות על המצב האמיתי בשטח".

האם השביתה תפגע בחולים? האם חולים ימותו?

"בראיון לגלי צה"ל אמר סגן הבריאות יעקב ליצמן שבשביתה הקודמת מתו פחות אנשים מאשר ביום רגיל. כולנו רופאים ובעלי מצפון ומסורת, ומארגנים שביתה שלא תפגע בטיפול הרפואי של אף חולה שסובל ממחלה שמסכנת חיים או עלולה לסכן חיים. כמובן, לכל מלחמה יש מחיר, אבל אנו מדברים על שביתה אחראית מאוד. בכל בית חולים הוקמה ועדת חריגים, ומלבד טיפולים דחופים שיינתנו מיידית, כל מי שהטיפול בו יידחה יוכל להגיש בקשה לוועדה, והיא תשקול לעומק ותורה על ביצוע חלק מהפעולות. הופתעתי לשמוע ממנהלי מחלקות אצלנו, שהתקשרו למטופלים לבטל טיפולים, שהתגובות היו של הבנה מלאה. בשלב הזה לפחות, ההרגשה שהמטופלים אתנו".

מלבד שכר ותנאים, האם יש לרופאים כוונה גם לשפר את השירות בבתי החולים?

"כמובן, זה הולך ביחד. מטבע הדברים, מי שעובד 24 שעות למחרת לא מתפקד כראוי, וצריך ללכת הביתה לנוח, אך בגלל המצוקה אי אפשר לשחרר רופאים אחרי 24 שעות, וזה בא לידי ביטוי בשירות. אם רופא במחלקה פנימית צריך לטפל בעשרה מאושפזים במקביל, מטבע הדברים כל מאושפז יקבל פחות תשומת לב ממה שמגיע לו. כמעט תמיד יש חוסר בכוח אדם".

האם יש רופאים שזקוקים להעלאות שכר משמעותיות יותר?

"ודאי, יש מקצועות במצוקה. חשוב לעודד מקצועות כאלה גם במסלול השכר. היום, סטודנט לרפואה שהשקיע זמן וכסף ומרץ לסיים תואר ולהשיג רישיון רופא יחפש תמורה במקצועות הרפואה הרווחיים יותר, ואם לא ימצא בארץ, אז יחפש בחו"ל. היום העולם פתוח לרופאים, וחשוב להבין את זה".

בסופו של דבר, האם זה מכובד להיות רופא בישראל?

"בכל מדינות המערב, כולל בישראל, מכובד להיות רופא, אבל יש תג מחיר לכל דבר. להיות רופא בארץ זו עבודה קשה סביב השעון במשכורת בינונית. כמובן, מי שעובד הרבה שעות יכול גם להשיג שכר נאה, אבל קשה להחזיק היום 400 עד 600 שעות בחודש לאורך שנים, זה שוחק מאוד".

איזה מסר היית רוצה להעביר למטופלים?

"אבקש מקהל המטופלים לבדוק לעומק את מצוקתה של מערכת הבריאות, ולא להסתפק בהודעות התקשורת על שיאני שכר במגזר הרפואי. בתי החולים הציבוריים בארץ מתרוקנים מרופאים בכירים בשעות אחר הצהריים, הערב והלילה, ושאפשר לשנות את זה. אני מאמין ומקווה שהם יבינו אותנו ויתמכו במאבק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ