צבי כספי, השופט שמתח ביקורת חריפה על מערכת המשפט, יעמוד לדין משמעתי על סחבת

שופט בית משפט השלום בת"א הודיע על כוונתו לפרוש בסמוך להחלטה להעמידו לדין. הערכות: נאמן נחוש להמשיך בהליך

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

טרם הדחתו הצפויה, הודיע שופט בית משפט השלום בתל אביב, צבי כספי, כי בכוונתו לפרוש מכס השיפוט. כספי, שנודע כשהתנגח בראשי מערכת המשפט בתכתובות דואר אלקטרוני ארסיות שבהן ביקש להמריד שופטים על ראשי המערכת, הודיע על פרישה, כשברקע המלצה חריגה של נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, להעמידו לדין משמעתי בשל פרשה אחרת, שנחשפה אתמול בדו"ח השנתי שפרסם גולדברג.

מהדו"ח השנתי שפרסם אתמול גולדברג עולה כי כספי הוא משיאני מערכת המשפט בפיגור בכתיבת החלטות ופסקי דין. תלונה חמורה על פיגורים כרוניים של כספי נמצאה מוצדקת על ידי נציבת תלונות הציבור על שופטים לשעבר, השופטת בדימוס טובה שטרסברג-כהן. תלונה נוספת שהגישה לפני כמה חודשים נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, לגולדברג על הפיגורים של כספי נמצאה גם היא מוצדקת. תלונתה של ביניש נגד כספי הוגשה לאחר שהתקיימו עמו שיחות אישיות שלא הועילו.

גולדברג קבע לאחרונה בהחלטה יוצאת דופן, כי "מדאיג שהשופט כספי אינו מפנים כי בסחבת שהוא נוקט לא רק שהוא גורם לעינוי דין אלא גם מוציא שם רע למערכת המשפט". עוד קבע גולדברג כי כספי "הגדיש הפעם את הסאה", וכי הדרך לשינוי גישתו לעבודתו השיפוטית אינה בסלחנות נוספת, אלא "המסר חייב להיות חד וברור גם כדי לשדר מדיניות לפיה המערכת אינה יכולה להשלים עם תופעות של סחבת".

יצוין כי ביניש ומנהל בתי המשפט, השופט משה גל, הכריזו על מאבק חסר פשרות בסחבת ובעיכובים לא מוצדקים במתן החלטות ופסקי דין, ומזמנים תכופות שופטים לשיחות בירור נוקבות בעניין.

בעקבות המלצתו של גולדברג, פנה לאחרונה שר המשפטים יעקב נאמן ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וזה האחרון אמור למנות תובע מיוחד שיגיש את התובענה לבית הדין המשמעתי.

אתמול נודע כי טרם ההחלטות החריגות בעניינו, שצפויות להסתיים בהדחתו מכס השיפוט, הודיע כספי לאחרונה להנהלת בתי המשפט כי החליט לפרוש מתפקידו, מיד לאחר שייצא לשבתון. בכירים במערכת המשפט אמרו אתמול כי נאמן נחוש למצות את הדין עם כספי, והודעתו על פרישתו לא תייתר את ההליך המשמעתי הצפוי נגדו.

כספי נחשב לבוטה בין השופטים בביקורת שהטיח על כוונתם של נציבת תלונות הציבור על שופטים הקודמת, טובה שטרסברג-כהן, ושל הנציב הנוכחי גולדברג, לשנות את החוק כך שסמכויותיהם יורחבו. בעבר כתב בעניין בדואר אלקטרוני לכל השופטים: "השאלה היא איך יוכל שופט מכהן להמשיך בכהונתו, כאשר הוא נתון לסחטנות יומיומית ואיך תפעל מערכת השיפוט כשהיא מאוישת על ידי שופטים מפוחדים, אפילו יותר מעתה?".

לאחרונה כתב ביחס לקידום הצעת החוק להרחבת סמכות הנציב כי "האם לא ראוי ששר המשפטים יפתור את שביתת הפרקליטים בטרם ימשיך במסכת השפלת השופטים? את דעתי על הנציבות ועל הדרך שמתנהגים אלינו אמרתי מזמן, ולא עולה על הדעת ששופטים יצטרכו להתחנן לשר המשפטים וליועץ השר שתינתן להם שהות להגיב להצעת החוק. התעלה על הדעת יריקה יותר בוטה בפרצופכם?".

בתכתובת אלקטרונית אחרת, כתב כספי כי "הסגנון שלי שהוא לא מכובד מספיק אינו נובע מכך שנולדתי בשוק. אבל אני מכיר בכך שלעתים, ובמערכת שלנו העתים כבר הגיעו מזמן, אם אינך תקיף אינך קיים ואם אתה רוצה לשנות תראה שאתה מוכן גם לשבור כלים. יש לי ביקורת קשה ביותר על המערכת שכולכם, אבל כולכם, אומרים בחדרי חדרים שהיא מושחתת, לא הוגנת ולא הגונה, אבל אין לאף אחד מכם את האומץ להגיד זאת בגלוי". לאחרונה, אחרי שסגן נציב התלונות על שופטים, השופט שמואל חמדני, שיגר מכתב פרידה לשופטים עם פרישתו מתפקידו והודה להם על שיתוף הפעולה, שלח כספי הודעת דואר אלקטרוני לחמדני ולכל השופטים בישראל שבה כתב: "עם סיום כהונתך, לך לשלום ואין צורך בתודות. מי ש'שיתף איתך פעולה' היה או משת"פ במובן הרע של העניין או ששיתף איתך פעולה כנחקר, באונס ומחוסר ברירה. אין שום סיבה להיפרד מאיתנו". בעקבות פרסום ההודעה, החליטה הנהלת בתי המשפט לבטל את האפשרות של השופטים לשלוח דואר אלקטרוני בתפוצה רחבה לכל עמיתיהם. כספי התנצל בהמשך, במכתב מיוחד ששיגר, על ההודעה שכתב נגד חמדני והודה ששגה.

בעקבות הודעת הדואר האלקטרוני שכתב כספי על חמדני זעם גולדברג, וכתב מכתב חמור לביניש ולנאמן, שבו טען כי ידיו כבולות מלטפל במקרה, לאור העובדה שהחוק מונע ממנו לטפל בנושאים מיוזמתו, מבלי שמוגשת תלונה נגד שופט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ