נציב תלונות הציבור: יש שופטים שלא ברור בכלל איך הגיעו לתפקיד

866 תלונות בשנה שעברה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

"לפעמים כשאני קורא תלונות נגד שופט, אני שואל את עצמי איך הגיע השופט הזה לבית המשפט? כנראה שהיו כשלים, ואם היו כשלים צריך להפיק לקחים". כך אמר אתמול נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, עם מסירתו את הדו"ח השנתי שלו לשר המשפטים יעקב נאמן ולנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש.

מהדו"ח עולה כי בשנה שעברה התקבלו בנציבות 866 תלונות לעומת 1,003 ב-2009. יחד עם זאת, חלה עלייה משמעותית במספר התלונות המוצדקות על שופטי בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין לעבודה, כאשר 43% מכלל התלונות שנמצאו מוצדקות בשנה שעברה, נוגעות בהתמשכות הליכים משפטיים ובעיכוב מתן החלטות ופסקי דין.

כך, ב-2010 לא נמצאו כלל תלונות מוצדקות נגד שופטי בית המשפט העליון. לעומת זאת, 32% מהתלונות שנמצאו מוצדקות הן נגד שופטי בית משפט לענייני משפחה; 12% נגד שופטי בתי הדין האזוריים לעבודה; 37% נגד שופטי בתי משפט שלום; ו-5% נגד שופטי בתי משפט מחוזיים.

בין התלונות שנמצאו מוצדקות על ידי גולדברג, נמצאת תלונה של תובע שטען כי שופטת בבית המשפט לתביעת קטנות כינתה אותו בפתח הדיון "הטיפוס הזה". תלונה נוספת שנמצאה מוצדקת, היא תלונתו של עורך דין שקבל כי שופטת פנתה אליו באולם בית המשפט ואמרה לו "על ראש הגנב בוער הכובע", לאחר שהאשים את הצד שכנגד בעיכוב בהגשת תצהירים לבית המשפט.

בנוסף מתאר גולדברג תלונה מוצדקת נגד שופט שלום, שהבהיר לעורך דין שהופיע מולו בשני תיקים שונים, כי גם לשופטים אחרים, ולא רק לו, יש טענות לגבי התנהלותו כעורך דין. בתגובה טען השופט כי עורך הדין התנהג באופן קיצוני, מזלזל ומתריס וכי הדברים שאמר נועדו להחזירו למסלול ההתנהגות המקובל. גולדברג קבע בהחלטתו כי הריסון והאיפוק הם מאפיינים אינהרנטיים למזג שיפוטי וכי השופט לא שמר על אמות מידה אלה.

במקרה אחר, מצא גולדברג כמוצדקת תלונה נגד שופטת שהבהירה לבעל דין שהגיש ערעור לבית המשפט המחוזי, כי אם לא יחזור בו מהערעור שהגיש הוא צפוי להיות מחויב בתשלום הוצאות בסכום של עשרות אלפי שקלים. גולדברג קבע כי האיום בהטלת הוצאות יצר לחץ בלתי-ראוי על המערער שלא הותיר בידיו ברירה אלא למשוך את ערעורו.

גולדברג אמר אתמול כי הוא מצפה שתוצע תוכנית כוללת לצמצום עומס התיקים על שופטים. בין היתר הציע כי יבוטל בית המשפט לתביעות קטנות, וכי עורכי דין ימונו כבוררים בהליכי תביעות קטנות, כך ששופטים יתפנו לטיפול בתיקים אחרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ