על אף הבטחות ראש הממשלה, רק מקרה רצח אחד פוענח השנה בלוד

מעצרם של החשודים ברצח יסמין אבו זעלוק, בעלה ואחיה, הוארך אתמול בשלושה ימים. במקרי הרצח האחרונים בעיר, שוחררו פעם אחר פעם החשודים מחוסר ראיות. המשטרה: הנשים לא משתפות פעולה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מעצרם של שני החשודים ברצח יסמין אבו זעלוק - בעלה חאלד ואחיו מוחמד - הוארך אתמול עד ליום ראשון. גופתה של אבו זעלוק, בת 30, נמצאה שלשום בלוד.

קשה היה אתמול להשיג גורם משטרתי במרחב שפלה שיתייחס לרצח. במשטרה מבינים שהסטטיסטיקה הקשה של מספר מעשי הרצח בעיר אל מול מספר כתבי אישום מדאיגה ביותר. לנוכח הנתונים האלה החליט באופן חריג מפקד מחוז מרכז, ניצב בנצי סאו, להשאיר את חקירת רצח אבו זעלוק בידי צוות של מרחב שפלה ותחנת לוד.

בשבועות האחרונים נערכה שיחת עבודה בין סאו למפקד ימ"ר מרכז, ניצב משנה יגאל בן שלום. בין השאר ניסה סאו להבין מדוע שיעור פענוח היחידה המרכזית של מקרי הרצח של נשים בעיר נמוך מאוד. למעשה, למעט מקרה אחד, לא הצליחו ביחידה לפענח אף רצח בשנה האחרונה. על אף שנעצרו חשודים, הם שוחררו פעם אחר פעם, מחמת חוסר ראיות.

בסוף 2010 נעצרו ראמדן סאלח וחאלד מוסרתי על ידי ימ"ר מרכז. לפי החשד, השניים פעלו כרוצחים שכירים והיו אחראים למעשים האחרונים בלוד. בימ"ר חגגו את ההישג, אך בפועל גם השניים האלה שוחררו ללא תנאים לביתם. במשטרה ככל הנראה לא מפיקים את הלקחים, ומייחסים את אחוז הפענוח הנמוך לסירובן של הנשים לשתף פעולה עם החוקרים ול"בעיה תרבותית".

לדברי קרן שמש פרלמוטר מעמותת איתך-מעכי, שביצעה בשיתוף הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה מחקר על אלימות נשים במגזר הערבי, כ-2000 נשים מהמגזר הערבי מגישות בכל שנה תלונה על אלימות במשפחה. עם זאת, רק מחצית מהן מגיעות לפרקליט מלווה. בסופו של דבר, רק כ-400 תיקים מגיעים לכדי כתב אישום. בנוסף, מהמחקר עולה כי רק אחוז אחד מתוך התלונות מתגלות כתלונות שווא.

"ביחידת האלימות במשפחה במשטרת ישראל מועסקים כיום כ-148 חוקרים וחוקרות", הסבירה שמש פרלמוטר. לדבריה, רק 33 מהם דוברי ערבית, עשרה מהם ערבים ושתיים מהן נשים ערביות. "נשים שדיברנו איתן אמרו שהן לא מרגישות בנוח לדבר עם חוקרי משטרה גברים ואינם דוברים את השפה", אמרה פרלמוטר.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "ההחלטה להשאיר את תיק החקירה בידי צוות חקירה מיוחד של מרחב שפלה ותחנת לוד היתה של מפקד המחוז ניצב בנצי סאו. סאו מעריך מאוד את אנשי היחידה המרכזית והעומד בראשה ואין לייחס לכך שום משמעות מעבר לכך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ