ביהמ"ש: קשיש שהסתכסך עם קצין משטרה נעצר לשווא

הקצין, מפקד תחנה, פלש לחלקת שכנו ועשה שימוש בשוטרים כדי לאכוף את צרכיו הפרטיים - כתבו שופטי המחוזי בנצרת

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

"צפייה בסרט הווידאו הותירה אותנו פעורי פה. צפינו בנטילה כוחנית של החוק לידיים מצד מי שמשמש קצין לא זוטר במשטרת ישראל, שבחר לשנות את קו הגבול שבין חלקתו לחלקת שכנו בכוח הזרוע, בלא שיפנה קודם לכן לבית משפט (...) התנהלות זו מקבלת משנה חומרה כשהיא נעשית בידי קצין משטרה, המנצל את מרותו ועושה שימוש בשוטרים על מנת לאכוף את צרכיו הפרטיים". במלים חריפות אלו תיארו שופטי בית משפט המחוזי בנצרת את התנהלותם של קצין משטרה ושוטרים מתחנת בית שאן, בסכסוך של משפחת הקצין עם שכנו, בעת ריב שכנים שהתחולל לפני כשש שנים וחצי, סביב קו גבול בין מגרשי המשפחות.

שופטי המחוזי בנצרת, בראשות סגן הנשיא אברהם אברהם, והשופטים יונתן אברהם ודני צרפתי, קיבל אתמול את ערעורם של תושבי בית שאן, בני משפחת שמחי הישישים ודחה את ערעורם של שכנם במגרש צמוד - קצין המשטרה מוטי חריב, כיום מפקד תחנת עירון (ואדי ערה) ומשטרת ישראל בנוגע להתנהלות הכוחנית של הקצין ומשטרת ישראל, לרבות נטילת החוק לידיהם, הסגת גבול ומעצרי שווא.

הרכב הערעור קבע כי קביעותיו העובדתיות של בית משפט השלום יישארו על כנן, כי משפחת קצין המשטרה חריב הסיגה את גבולה של משפחת שמחי, ומשטרת ישראל סייעה לו ואף עצרה מעצר שווא את שמחי הישיש, בנו ונכדיו. אולם בערעור חויבו בפיצויים בגין הסגת הגבול, פרט לבני משפחת חריב, גם שוטרים ומשטרת ישראל, על שלא עשתה את חובתה כלפי האזרח שמחי. משמע, לא ציוותה על הפסקת הפלישה הכוחנית מצד חריב ואף מנעה ממנו לממש את זכותו להגן בכוח סביר על חזקתו בקרקע המריבה, שבה הוא מחזיק זה שנים.

כן קבעו השופטים בערעור כי יש להגדיל את הפיצוי שקיבל שמחי בבית משפט השלום בגין מעצר השווא והעמידו אותו במקום 10,000 שקלים, כפי שנקבע בבית משפט השלום, על 25 אלף שקלים, וכן קבעו כי מעבר לפיצוי שקיבל הישיש עצמו, זכאים לפיצויים גם בניו ונכדו שנעצרו לשווא ובצורה כוחנית. בגין מעצרי השווא חייבו השופטים את בני משפחת חריב ואת משטרת ישראל לשלם לכל אחד מבני משפחת שמחי הישיש, בניו ונכדו פיצויים של 70 אלף שקלים.

עוד קבעו השופטים כי בית משפט השלום חייב רק את השוטרים והמשטרה בפיצויים בגין עוולת מעצר השווא, אולם יש לחייב בפיצוי זה גם את בני משפחת חריב, שכן הללו שיסו ממש את השוטרים בבני משפחת שמחי, כשמוטי חריב מגדיל ועושה שימוש בכוח המשרה ובעובדה שהשוטרים שזומנו למקום מכירים אותו כקצין משטרה כדי שבני משפחת שמחי ייעצרו, כשהוא מציין באוזניהם כי שמחי תקף אותו בסכין ועוד כיוצא באלה דברים חסרי שחר.

בפסק הדין נמתחה ביקורת קשה ביותר על השימוש שביצע קצין המשטרה בכוחו כלפי שכניו; על משטרת ישראל שהפרה את זכויותיו החוקיות של שמחי ובני משפחתו, תוך שימוש באלימות ומעצרי שווא ותוך שהיא מונחית על ידי השכן - הקצין חריב ששיסה בהם את השוטרים וכן תוך המצאת אמתלות שווא של תקיפת שוטרים לצורך מעצרי שווא אלו.

בהתייחס למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), ציינו השופטים כי "לא יכולנו להבין כיצד סגרו חוקרי מח"ש את תיק החקירה נגד חריב ושאר השוטרים שנטלו חלק באירוע, נוכח התיעוד הברור של הדברים בסרט הווידאו, המלמד על עשיית דין עצמית מצדו של קצין משטרה, שבחר לעשות בכוח הזרוע במקום לפנות לבית המשפט ונוכח התנהגותם של השוטרים, בין במדים ובין שלא במדים, שסייעו לחברם הקצין ועשו את דברו על מנת לשרת מטרה פרטית לא כשרה שלו. זאת, תחת לסייע בידי המחזיקים בקרקע לשמור על חזקתם, קרקע בה החזיקו שנים, כשהם עוצרים בלא כל טעם ראוי דווקא את הצריכים הגנה מהמשטרה, מעצר שווא שגם לווה בהפעלת כוח בעוצמה ומכל מקום בלא כל צורך. יאה תעשה המחלקה אם תשוב ותשקול כיצד לנהוג באשר לאירועים שתיארנו".

בעקבות צפייה בסרט הווידאו שתעד את מעצר בני משפחת שמחי בידי המשטרה כתבו השופטים כי אל מול הכאב והזעקה של משפחת שמחי גילו השוטרים אטימות, תוך שהם מנצלים לרעה את מרותם, על מנת לנהוג בכוחניות כלפיה ולספק את שאיפות משפחת חריב. תמונת חוסר האונים, הכאב והעוול שהיו מנת חלקם של בני משפחת שמחי ומנגד הכוחניות והשיסוי מצד משפחת חריב, כאשר השוטרים משתפים עמם פעולה, הינה תמונה קשה ועגומה".

דובר מרחב העמקים במשטרה, רב פקד דורון מלכה, מסר בתגובה כי "מדובר במקרה שאירע בשנת 2004. ההחלטה התקבלה רק עכשיו ואנו לומדים את פסק הדין".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ