דריכות ערב ההכרעה על תפקיד המשנה ליועמ"ש

מחר ייבחר משנה חדש בתחום הפלילי. במשרד המשפטים ופרקליטות טוענים: "התפקיד נתפר עבור העוזר של וינשטיין. יש מועמדות עם ניסיון מתאים בהרבה"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התחרות על אחד התפקידים הרגישים במשרד המשפטים על סף הכרעה: מי יהיה הלוחש על אוזנו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בתיקים של נבחרי ציבור. מחר יתייצבו חמשת המועמדים הסופיים לתפקיד בפני ועדת האיתור המיוחדת, שבראשה עומד וינשטיין. אולם בימים האחרונים נשמעו במשרד המשפטים טענות כי המכרז תפור לפי מידותיו של עוזרו הבכיר של וינשטיין והאיש הקרוב אליו ביותר במשרד, רז נזרי.

המכרז לתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בתחום הפלילי כלל הפעם, בשונה מהעבר, אפיון לפיו המשנה "מלווה ומסייע ליועץ בטיפול בתיקים ובנושאים פליליים המצויים בסמכותו, בתפקידו כראש התביעה הכללית". זאת, נוסף לאפיון הקלאסי של התפקיד, ששם דגש על גיבוש תיקוני חקיקה בתחום הפלילי. הכללת האפיון, לטענת גורמים במשרד, הכריעה את הכף לטובת מועמדות נזרי.

14 טופסי מועמדות הוגשו לוועדה. לאחר סינון ראשוני נותרו תשעה מועמדים, מהם נבחרו חמישה מועמדים. הבולטים בהם, נזרי, עוזרם של וינשטיין ושל שני קודמיו, מני מזוז ואליקים רובינשטיין, וכן ענבל רובינשטיין, הסנגורית הציבורית הארצית ואפרת ברזילי, מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. מלבד וינשטיין, חברים בוועדת האיתור מזכיר הממשלה, צבי האוזר, מנכ"ל משרד המשפטים, הד"ר גיא רוטקופף, ממלא מקום נציב שירות המדינה, אהוד פראוור ונציגת האקדמיה, הפרופ' רות קנאי.

בכיר במשרד המשפטים, שאינו נמנה עם תומכיו של מי מהמועמדים המובילים לתפקיד, אמר ל"הארץ" כי "יש במשרד תחושה קשה שהתפקיד נתפר לפי מידותיו של נזרי". "זה לא סוד", הוסיף הבכיר, "שווינשטיין זקוק לנזרי וצריך שיישאר קרוב אליו, בעיקר בהחלטות הנוגעות לאישי ציבור. נזרי סיפר במשרד כי וינשטיין הפציר בו כמה פעמים שלא יעזוב את הלשכה ושהוא זקוק לו...כשהוחלט להכליל את הסעיף החדש בהגדרת התפקיד, כאילו אמרת שהוא מיועד לנזרי. זה מעורר אי-נוחות, במיוחד כשווינשטיין עומד בראש ועדת האיתור".

מקור בפרקליטות אמר בסוף השבוע ל"הארץ" כי אין להשוות בין ניסיונן של רובינשטיין וברזילי במשפט פלילי לזה של נזרי, אולם נראה כי הקרבה לווינשטיין תכריע. "לרובינשטיין ולברזילי יש יכולת ?לקרוא' תיק פלילי, להבין מיד מה החולשות והקשיים בו. הן נשות מקצוע בעלות ותק במשפט פלילי ובניהול תיקים פליליים. אין לידע ולניסיון הזה תחליף", אמר המקור.

אם נזרי ייבחר לתפקיד, הדבר יאפשר לווינשטיין להמשיך להסתייע בו בהחלטות בתיקים הרגישים ולנזרי, עדיין לא בן 39, המינוי יהיה שדרוג מקצועי ושיפור דרמטי בתנאי העסקה. אם ייבחר נזרי הרי שהוא ישבור נוהג של כשני עשורים, שלפיה לא נבחר משנה ליועץ המשפטי לממשלה מלשכת היועץ.

נזרי נמצא בלשכת היועץ 11 שנים, מהן חמש שנים כעוזר בכיר והאדם הקרוב ביותר לווינשטיין במשרד. עם כניסתו לתפקיד, הפציר וינשטיין בנזרי להישאר בלשכה. נזרי נעתר לבקשה ודחה שוב ושוב את פרישתו המתוכננת לבקשת הממונה עליו, למרות שהיו לו אפשרויות קידום מחוץ למשרד.

מצד אחד, נזרי ליווה בעשור האחרון שלושה יועצים משפטיים לממשלה בהחלטות נגד אישי ציבור. הוא הניח על שולחן הוועדה המלצות חמות, בהן ממזוז ורובינשטיין, מפרקליט המדינה לשעבר, ערן שנדר, מהפצ"ר, אביחי מנדלבליט, מהיועץ המשפטי הנוכחי של השב"כ, מקודמו בתפקיד ומראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ. מצד שני, נזרי, שקיבל אומנם שני תארים במשפטים בהצטיינות יתרה, אינו אוטוריטה בתחום הפלילי כרובינשטיין וברזילי, שהן בעלות סמכות מקצועית ובעלות כישורים בניהול. נזרי לא ניהל צוות עובדים, פרט למתמחים והעוזרים בלשכת היועץ.

בהשוואה למשנה הפורשת, רחל גוטליב, הרקע המקצועי של נזרי דל. גוטליב מונתה אחרי שמילאה שורת תפקידים משפטיים במשטרה, במשרד לביטחון הפנים, במחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד ואף מילאה את מקום המשנה בתחום הפלילי.

מקורות הקשורים לעבודת הוועדה אמרו ל"הארץ" כי "הכל פתוח", וטענו ש"המכרז לא תפור לנזרי". משה כהן, דובר משרד המשפטים, הגיב כי לצורך איוש המשרה הוקמה, כמקובל, ועדת איתור, כאשר במסגרת תיאור התפקיד שפורסם צוין, בין יתר תפקידיו, ליווי וסיוע ליועץ בתיקים פליליים. "אין מדובר בתנאי שהוא דרישת סף מחייבת אלא בתיאור התפקיד. חזקה על הוועדה שבסופו של הליך תמליץ על המועמד המתאים ביותר. מעבר לכך, אין בכוונתנו להתייחס לשמועות ורכילויות, שלצערנו מלוות לא אחת הליכי בחירה לתפקידים בכירים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ