לבקשת ארה"ב, אסי וקנין נעצר עם נחיתתו במקסיקו

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

התפתחות משמעותית לקראת תחילת משפטם הצפוי של האחים מאיר ויצחק אברג'יל בארה"ב, בעוד כחצי שנה: בסוף השבוע נעצר בארה"ב אסי וקנין. הוא ואחיו חי נפלו, על פי כתב האישום שהוגש בלוס אנג'לס נגד האברג'ילים ושותפיהם, קורבן לסחיטה ואיומים. עם נחיתתו במקסיקו, סירבו הרשויות לאפשר לווקנין להיכנס למדינה והעלו אותו על טיסה לארה"ב, שם נעצר בגלל תיקים ישנים נגדו.

עם זאת, מקורות במערכת אכיפת החוק בישראל העלו בסוף השבוע את האפשרות כי רשויות התביעה האמריקאיות מבקשות עתה להפעיל על וקנין לחץ, בכוונה שיעיד נגד האחים אברג'יל ושותפיהם. משטרת ישראל קיבלה דיווח על המעצר מארה"ב.

במשפטם מואשמים האחים אברג'יל ושותפיהם, בין השאר, כי השתמשו בכספי המעילה בבנק למסחר לצורך הלוואה לאנשי עסקים אמריקאים, אותם סחטו אחר כך. בין האישומים הנוספים המיוחסים לאנשי הקבוצה: הזמנת רצח סוחר הסמים הישראלי סמי אטיאס בלוס אנג'לס, הלבנת כספי הבנק למסחר בארצות הברית וסחר בכדורי אקסטזי.

מעצרו של וקנין בא כחודשיים אחרי מעצרו המפתיע של גבי בן הרוש, מי שהיה ראש הכנופיה הירושלמית והורשע בשל חלקו בפרשה בהסדר טיעון. בן הרוש הורשע בארה"ב בעבירות שוליות ונגזרו עליו עבודות שירות ופיקוח. הוא נעצר בלוס אנג'לס יחד עם אשתו סימה בחשד לעבירות הגירה, וההערכה היא כי האמריקאים מבקשים במעצר המחודש להפעיל לחץ גם על בן הרוש להפליל את שותפיו לשעבר - האחים אברג'יל.

האחים אסי וחי וקנין מככבים בכתב האישום שהוגש נגד האחים אברג'יל. על פי החשד, האברג'ילים ובן הרוש ביקשו להשתמש באחים ועקנין כמכבסת חלק מכספי המעילה של הבנק למסחר. לאסי, לשעבר מבעלי סוכנות הדוגמנות רוברטו, הועברו יותר ממיליון דולרים, ובשלב מסוים החלו האברג'ילים ובן הרוש לסחוט אותו ואת אחיו חי ודרשו מהם מאות אלפי דולרים יותר מהכסף שהועבר לאסי.

במקביל נחשד חי בהשתתפות בסחיטה ובאיומים שהפעילה החבורה על אנשי עסקים אמריקאים שלהם הלוו כספים. חי שוחרר באחרונה ממאסר ממושך, לאחר שהגיע להסדר עם התביעה. חומר הראיות בתיק ההסגרה של האחים אברג'יל גדוש בהקלטות שבהן הוא ואחיו נשמעים מבוהלים ממסכת האיומים והלחצים שהופעלו עליהם. אסי אף הביע בהקלטות חשש לחייו.

בהליך ההסגרה של האחים ושותפיהם שהתנהל בבבית המשפט המחוזי בירושלים, הגיש אסי תצהיר שבו נכתב כי לא אוים על ידי האחים אברג'יל, אף לא ברמיזה. בעבר חשף "הארץ" עדות של אסי מ-2003 לחוקרי הסוכנות האמריקאית לאכיפת סמים בארצות הברית (די-אי-איי) שבה סיפר לחוקרים שעומד נגדו צו על הפרת תנאי שחרורו בערבות בלוס אנג'לס, וכי בסיוע עורך דין הוא פועל להסדרת העניין.

באמצעות הקשר עם נציגי הדי-אי-איי, ביקש וקנין לבדוק עם אילו בעיות בנוגע לרשויות האכיפה בארה"ב הוא עלול להתמודד בעתיד, ואמר ש"אינו מעוניין בהפתעות". לטענתו, בחודשיים שקדמו לעדותו, משטרת ישראל פשטה על ביתו כמה פעמים. השוטרים חיפשו נשק, סמים וראיות להלבנת כסף. הם גם דרשו מידע על הסכסוך בין רוזנשטיין לאברג'יל, לאחר שבביתו ביקרו אנשים שהיו מעורבים בסכסוך.

וקנין הסביר כי ארגונו של אברג'יל היה האחראי לגל עימותים אלימים בין משפחות הפשע. חוקרי הדי-אי-איי טענו שווקנין התנהג בצורה פרנואידית בעדותו ואמר לחוקריו כי אסור לתת אמון במשטרת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ