יזם הולילנד תובע 2.65 מיליון שקל מעד המדינה

הלל צ'רני טוען כי עד המדינה לא החזיר הלוואה, שכנגדה העמיד ציורים מזויפים לביטחון

שרון שפורר
שרון שפורר

כמה שבועות לפני השימועים - בטרם הגשת כתב אישום - לחשודי פרשת הולילנד, תובע אחד הנאשמים בפרשה, הלל צ'רני, את עד המדינה בפרשה. צ'רני, יזם הפרויקט הגיש אתמול את התביעה - באמצעות חברת הולילנד תיירות שבשליטתו - על סך 2.65 מיליון שקל לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הולילנד תיירות היא בעלת הקרקע של פרויקט הולילנד עליו נבנה הפרויקט הירושלמי השנוי במחלוקת ובמשך 12 שנים הועסק בה עד המדינה כיועץ.

צ'רני טוען, באמצעות עורכי דינו בעז בן צור ואלעד פלג, כי העמיד לעד המדינה הלוואה לכיסוי חובותיו לגורמים בשוק האפור. זאת לאחר שעד המדינה אמר לו כי הוא "ניצב בפני איומים על חייו ועל חיי משפחתו".

דבר ההלוואות שהעמיד צ'רני לכיסוי חובותיו של עד המדינה וכן מסכת האיומים על חייו, שהובילה אותו לבסוף למדרגות המשטרה, נחשף לראשונה בתחקיר "הארץ" שפורסם לפני כעשרה ימים. בתחקיר נחשפו התצהירים והפרוטוקולים, הלקוחים מתביעות שהגיש עד המדינה ומכאלו שהוגשו נגדו על ידי נושיו, שמציירים את צדו האפל האחר של פרויקט הולילנד. עד המדינה מספר בהם על איומים שספג מהעבריין יוסי הררי, בעבר ראש כנופיית רמת עמידר, וכן על חובות כבדים לגל יוסף, מבעלי קבוצת הכדורגל הכוח עמידר רמת גן. יוסף מואשם בימים אלה בפרשה שבה מיוחסות לו עבירות של איומים, אולם הוא לא הורשע בכך שעמד בראש ארגון פשיעה, כפי שפורסם בטעות ב"הארץ" (1.4.11). הפרוטוקולים חושפים גם חובות לחברות הקשורות בעבריין בן כהן, שרק באחרונה השתחרר ממאסר של שנתיים בשל מעורבות בהשלכת רימונים על סוכנות המכוניות סובארו. עוד מגלים התצהירים כי נושה אחרת של עד המדינה היתה חברת קוסט פלוס של רפי עובדיה, שביחד עם אביו נעצר ב-2008 על מעורבות במעילת ענק בבנק לאומי.

עד המדינה טען כי חלק מהכספים האלו ניטלו כדי לממן את כספי השוחד שהעביר מיזמי הפרויקט, ובהם צ'רני ואביגדור קלנר, לגורמים בעירית ירושלים ובמינהל מקרקעי ישראל במטרה לקדם את פרויקט הולילנד. בעקבות הפיכתו לעד מדינה צפויים להיות מוגשים (בכפוף לשימוע) כתבי אישום נגד 18 מעורבים בפרשה ובהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ראש העיר ירושלים בעבר אורי לופוליאנסקי, מנהל מינהל מקרקעי ישראל בעבר יעקב אפרתי, הלל צ'רני ואחרים. כולם נחשדים בקבלת ובמתן שוחד, בעיקר לצורך קידומו של פרויקט הולילנד.

צ'רני טוען בכתב התביעה כי מטרת הכספים שהלווה לעד המדינה היתה שונה. לדבריו אחרי שעד המדינה סיפר לו על ההלוואות והאיומים על חייו, התגייס כדי לסייע לו "כאות של רצון טוב", והעמיד לו הלוואה של 2.7 מיליון שקל. צ'רני טוען כי עד המדינה "העמיד לו כבטוחה אוסף יצירות אמנות שהוערך בהסכם ההלוואה לפי הצהרת עד המדינה ב-4.8 מיליון דולר".

על פי כתב התביעה, בהסכם בין השניים התחייב עד המדינה לשלם לצ'רני ריבית חודשית של 0.77% על ההלוואה. בנוסף התחייב לפרוע את החוב לחברה מתוך תמורה שתתקבל ממכירת אוסף האמנות שכלל 129 פריטים ובהם: ציור של חואן מירו (שהוערך ב-180 אלף דולר); וספר של פיקסו (שהוערך ב-180 אלף דולר).

"משהגיעה העת לפרוע את ההלוואה, התחוור כי אוסף יצירות האמנות שהעמיד עד המדינה לצ'רני נטול ערך של ממש: פריטים מסוימים באוסף האמנות התבררו כמזויפים ופריטים אחרים (בעלי הערך הרב ביותר), נמסרו לידי צדדים שלישיים", נאמר בכתב התביעה. לטענת צ'רני חלק מהציורים הועברו גם לאבנר אברג'יל, איש השוק האפור שבימים אלו מתנהלת תביעה שלו כנגד עד המדינה על חובות בסך של כחצי מיליון שקל. צ'רני טוען כי עד היום לא פרע עד המדינה את ההלוואה שהעמיד לו וזאת אף שלטענתו חתם עמו על הסכם מחודש ב-2009.

עורכי דינו של עד המדינה אמנון יצחקניא ואילן סובל מסרו: "לא הומצא לנו או ללקוח שלנו כתב התביעה והעובדה שהוא הוצא קודם לתקשורת מלמדת דרשני".


הלל צ'רני. טוען כי עד המדינה סיפר לו שמאיימים על חייו

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ