חשד: רשת מאורגנת סחטה עשרות אנשים באזור המרכז

מספר בני אדם נעצרו בחשד שניהלו רשת הלוואות בשוק האפור, הביאו לקריסה כלכלית של קורבנותיהם ופעלו באלימות לגביית הכסף

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

היחידה המרכזית של מחוז תל אביב עצרה בשבועות האחרונים מספר בני אדם בחשד שניהלו רשת הלוואות בשוק האפור, אתרי הימורים וסחיטה של בעלי עסקים, כך הותר היום (רביעי) לפרסום.

על פי החשד, העצורים נהגו לסחוט את קורבנותיהם עד שאלו נכנסו לקשיים כלכליים. אז היו גובים מהם את הכספים באלימות קשה, שכללה הצתת כלי רכב ובמקרים מסוים גם זריקת רימונים לעבר בתי החייבים.

לפני חמישה חודשים, הגיע תושב אור יהודה לתחנת המשטרה כדי להגיש תלונה על החשוד המרכזי בפרשה, קובי דיבה. לטענת המתלונן, הוא נהג להמר באתרי ההימורים של דיבה תחילה בסכומים קטנים באופן יחסי. דיבה, יחד עם שותפו אמיר כהן, החלו להעלות את האשראי לאותו מתלונן ושידלו אותו להמר על סכומים גבוהים יותר. לאחת תקופה קצרה, הוא החל להסתבך כלכלית ולא עמד בהחזרי החובות שלו כלפי דיבה וזה אילץ אותו לפתוח עבורו חשבונות בנק על שמו של המתלונן. בדרך זו, נהגו אותם עבריינים להלבין את הכספים שהרוויחו מעסקיהם.

כשהבין דיבה שמיצה את כספו ושירותיו של אותו מתלונן החליט לגבות בכוח את הכספים ואיים על חייו. לטענת המתלונן, הוא החליט לגשת לתחנת המשטרה לאחר שהובהר לו באופן חד משמעי שבשל ההתנהגות שלו כלפי דיבה ישנו אדם שעומד להשתחרר מהכלא בימים הקרובים, שקיבל כסף כדי לרצוח אותו.

מפקד ימ"ר תל אביב ניצב משנה שלומי מיכאל הטיל את החקירה על פקד רן מיכאלי ממפלג מודיעין, מחלק תקיפה כלכלית. הצוות ברשותו החל בחקירה סמויה אחר אותם חשודים ולאחר איסוף הראיות, התברר שמדובר בארגון שמנוהל על יד קובי דיבה ופועל באזור אור יהודה מאז שנת 2004, ומטיל אימה על תושבי האזור.

הלוואות בריבית גבוהה

בחקירה, הצליחה המשטרה לעלות על עקבות הכספים, המסתכמים בעשרות מיליוני שקלים בחשבונות החשודים וקרובי משפחותיהם. השיטה של העצורים התבססה על מתן הלוואות דרך "צ'יינג'" שפתחו באור יהודה. שם, העניקו השניים הלוואות בריבית של 8%-15% וגורמים לקריסה כלכלית של הלווים. בחלק מהמקרים, נכנסו השניים לחשבונות החייבים ושם הלבינו את כספיהם.

שמם של החשודים עורר הרתעה באזור וגם במהלך החקירה, שכללה כמאה וחמישים בני אדם, הבינו אנשי הימ"ר שרוב הנחקרים עדיין חוששים מהם. אנשי הרשת היו מאיימים על החייבים ודאגו להבהיר להם ש"זה ייגמר בצורה קשה". במקרה אחד, התאבד תושב אור יהודה, ככל הנראה כתוצאה מהלחץ שהפעילו עליו דיבה ואנשיו. אלו, על פי החשד, לא הרפו והגיעו למשפחה בזמן השבעה, שם הבהירו כי הם רוצים את הכספים באופן מיידי.

בשנה האחרונה, נזרקו באור יהודה לפחות שלושה רימונים על חייבי כספים ורכביהם הוצתו. במקרה אחר, הגיעו אנשיו של דיבה לחברת הסעות, שם החלו להכות את אחד החייבים. כשזה ניגש לשלם את החוב, החליט דיבה להוריד מהסכום 3,000 שקלים בשל אותה תקיפה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ