מנכ"ל עיריית קלנסווה נרצח במרחק 200 מטר מהשוטרים שפשטו על העיר

בלב מבצע ההרתעה הגדול בערים טייבה, קלנסווה וטירה, ניהלו רוצחים מרדף מכוניות אחרי זמירו, ירו בו ווידאו הריגה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ביום רביעי בשתיים בצהריים התאספו מאות שוטרים במגרש הכדורסל של בסיס משמר הגבול ליד קיבוץ אייל. כוחות משטרה כחולה, יחידות מג"ב וכוחות מיוחדים עמדו בסדר מופתי והמתינו לתדריך אחרון לפני יציאה לשטח: בעקבות חמשת הנרצחים בחודש האחרון בעיר טייבה, ואירועי הירי בטירה, החליט מפקד מחוז מרכז, ניצב בנצי סאו, שהגיע הזמן לעשות מבצע רחב היקף ולתקוף הפשיעה באזור. מטרת המבצע היתה שלוש ערים: טייבה, טירה וקלנסווה.

בשעה 15:30 כולם עלו לכלי הרכב ונסעו בשיירה ארוכה. ציוד הנדסי כבד המתין בבסיס להודעה שהיעדים נסגרו על ידי הכוחות. מבצע "סוף עונת הגשמים" יצא לדרך.

שוטרי תחנת טייבה הובילו את הכוח, בפיקודו של סגן ניצב איציק מנשה. עליהם הוטל להגיע לכל היעדים בקלנסווה שנאסף עליהם מודיעין. מיד אחריהם יצאו כוחות אחרים לטייבה. רפק ס', מפקד סמ"ג7, בגיבוי כוחות מיוחדים, יצא למתחם של משפחת עבד אל קאדר המנהלת את מסע הרציחות ההדדי עם משפחת חרירי, ומוגדרת אחת ממשפחות הפשע הגדולות במגזר הערבי.

רפק ש', מפקד יחידת איתן במג"ב, יצא גם הוא לטייבה. עליו הוטל להגיע למתחם משפחת אזברגה, משפחה שנתפסה לא פעם בקרבת מתחם נשק ותחמושת ונחשבת יעד מודיעיני. מ"פ אייל, רפ"ק רונן חזות, יצא עם כוחותיו לטירה. את כל הכוחות האלה תגברו כוחות יס"מ של המחוז.

שוטרים נראו בכל מקום בשלוש הערים. יציאות הערים נחסמו, כלבנים הסתובבו והשוטרים סגרו 43 מתחמים. בסביבות השעה ארבע, כשהגיעו הכוחות למתחם עבד אל קאדר, הם ביקשו סיוע של כלים הנדסיים כבדים. המעבר לרחוב שבו מתגוררים אנשי המשפחה נחסם בתלוליות עפר וקוביות בטון - מראה שדמה למוצב בגדה יותר מאשר לרחוב בעיר ישראלית. המבצע תוכנן להימשך 24 שעות. עיקר הפעילות שתוכננה לשעות הערב היתה להפגין נוכחות ולהבהיר לגורמים הפליליים שהם עברו את הגבול ושאין עוד כוונה להבליג. במשטרה חשבו שאם ייתפסו אמצעי לחימה, מה טוב.

אבל בסביבות שמונה בערב הבהירו משפחות הפשע והעבריינים שהם לא מתרגשים מהמבצע הגרנדיוזי. צרור מנשק אוטומטי הרג במקום את מנכ"ל עיריית קלנסווה, ויאם זמירו, בעוד כוחות המשטרה הגדולים של תחנת טייבה מסתובבים בעיר. במרחק כ-200 מטר ממקום הרצח עמדה ניידת ולא הבחינה בנעשה.

זמירו יצא ממגרש הכדורסל בעיר ועשה דרכו במכונית לביתו בעיר. כשהתחיל לנסוע הבחין כנראה במכונית נוסעת אחריו. התפתח כנראה מרדף שנמשך עד מרחק כ-200 מטרים מביתו של זמירו. שם הוא עצר, מסיבה לא ברורה עדיין - כנראה התנגש ממשאית. שני אנשים יצאו מהרכב הרודף, עם רובה קלצ'ניקוב. מטווח קצר הם ירו צרור בפלג גופו העליון של זמירו, ווידאו הריגה מקרוב. רכב הרוצחים נמלט בנסיעה מהירה לכביש המוביל. שם שרפו אותו השניים, יחד עם נשק הרצח.

לזירת הרצח באו שלשום מפכ"ל המשטרה דודי כהן, ניצב בנצי סאו וניצב יואב סגלוביץ, ראש אגף חקירות ומודיעין. אתם באו כוחות גדולים שהשתתפו במבצע. השוטרים עמדו נבוכים מול הרכב של זמירו, המנוקב בכדורים. הרצח בוצע מתחת לאפה של המשטרה, דבר שנתפס הפעם כמכה מתחת לחגורה.

בעוד המפכ"ל והקצינים הבכירים ישבו להערכת מצב בתחנת טייבה, יצא מפקד מג"ב מרכז, נצ"מ מאיר דדון, שפיקד על הכוחות בשטח, לעשן סיגריה. דדון נראה עייף ובעיקר מאוכזב. "מי שרוצה לרצוח ירצח", אמר. אבל גם הוא יודע שרצח כזה לא היה מתרחש בעבר בעת ששוטרים רבים כל כך מסתובבים בעיר. התעוזה של העבריינים באזור גוברת ומגיעה לשיא חדש, והדבר מדאיג את המשטרה.

גורמים בקלנסווה סיפרו אתמול שהרצח בוצע לעיני עשרות אנשים שהיו במקום. אבל כשבאו שוטרים לגבות עדויות, איש לא אמר דבר. אחד התושבים אמר בחיוך: "הנה זה דיבר, תראה איך זה נגמר".

המבצע הסתיים אתמול בצהריים. אין ספק שהרצח הוציא את כל העוקץ מהמבצע וחיסל כל אפשרות להשיג את ההרתעה שניסתה המשטרה להשיג.

המנכ"ל זמירו היה דמות שנויה במחלוקת בקלנסווה. בשנים האחרונות היה מנכ"ל העירייה, ובמסגרת תפקידו זה פנה למבקר המדינה ולמשטרה והתלונן על הונאות כספים בעירייה, בעיקר על ידי בכירים. זמירו העביר מידע על כך ומידע בעניין הונאת קרקעות. הדברים הועברו למבקר המדינה.

לאחר עדותו של זמירו התעורר חשש לחייו, ובהערכת מצב של מחוז מרכז הוחלט להעניק לו סל אבטחה. הותקנו בביתו מצלמות, הוא קיבל מאבטח צמוד, וסיורים תכופים התקיימו ליד ביתו. זמירו הרגיש בטוח. לא נרשם ניסיון לפגוע בו.

אבל מאז עלה גם שמו של זמירו בקשר לכמה אירועים פליליים. בימ"ר מרכז חקרו את זמירו כמה פעמים בחשד שהיה מעורב בעבירות הנוגעות לקרקעות בעיר, ומחשבו האישי נלקח. בעבר דחה מבקר המדינה את פיטורי זמירו מהעירייה, בנימוק שהפיטורים נעשים משיקולים פוליטיים וחיסול חשבונות עם מי שחשף שחיתויות. זמירו הסיק מזה שיש לו גב.

במשטרה חשבו שזמירו פירש שלא כראוי את החסינות שניתנה לו ואת האבטחה המוגברת. בעקבות המעשים הפליליים שהוא נחשד בהם, הוחלט להפסיק את האבטחה שניתנה לו.

באחרונה פנה עורך דינו של זמירו בבקשה למשטרה להחזיר את האבטחה שניתנה לו, בטענה שזמירו מאוים. הוא נדחה, בין היתר משום שהמשטרה אינה יכולה לאבטח מי שמעורב בפלילים.

המבצע המשטרתי שלשום לא היה מעניק ביטחון לתושבים, וגם לא לראש עיריית קלנסווה, מחמוד חדיג'ה, שאחיו נרצח לפני כשנה בבית קפה בעיר. "אני כבר לא מדבר על הביטחון של כל התושבים", אמר חדיג'ה. "אני מבין שכל יום אני עלול להירצח באמצע הכביש. מעצם התפקיד שלי אני בסכנה. כל רכב שעובר בעיר, כל רכב שנצמד אלי, אני מרגיש שהנה באו המחסלים. אני כל הזמן מסתכל במראות לראות מתי זה בא. עם כל עצירה פתאומית של רכב לידי אני חושש שזהו, זה החיסול". ועם זאת טוען חדיג'ה שאין לחצים או איומים עליו.

"יש לי שלושה ילדים שיוצאים ומשחקים בחוץ", אמר. "אחי נרצח לפני שנה ואני דואג לילדים שלי. אני פונה היום למשטרה לעשות סדר העיר. זה כבר בלתי נסבל. התושבים לא יודעים מה לעשות כדי להחזיר את הביטחון לרחובות".

ביחידה המרכזית של מחוז מרכז מטפלים במספר עצום של תיקי רצח. האירועים האחרונים הביאו את מפקד הימ"ר, יגאל בן שלום, להעביר תיקים גם לחוקרים שאמורים לטפל בנושאים אחרים. אין מי שייקח את הטיפול, והעומס עצום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ