מינויים במשטרה: מפקד מג"ב ימונה לסגן המפכ"ל

שני ניצבים ימונו למחוז הצפון

הארץ
רויטל חובל
יניב קובוביץ
כתבת "" בחיפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
רויטל חובל
יניב קובוביץ
כתבת "" בחיפה

במסגרת סבב המינויים הצפוי במשטרת ישראל בתחילת החודש הבא עם מינויו של יוחנן דנינו לתפקיד המפכ"ל, צפוי מפקד משמר הגבול ניצב ישראל יצחק להתמנות לתפקיד סגן המפכ"ל במקומו של ניצב אילן פרנקו, שעשוי לפרוש בתקופה הקרובה מהמשטרה. כמו כן, תתי הניצבים רוני עטיה ודני חדד הם המועמדים המובילים להחלפת ניצב שמעון קורן, מפקד מחוז הצפון, עת המחוז יפוצל לשניים.

ישראל יצחק נחשב למקורב לשר לבטחון הפנים יצחק אהרונוביץ ולמנכ"ל המשרד יעקב גנות, שעברו גם הם בקריירה המשטרתית שלהם במשמר הגבול. רבים במשטרה הרימו גבה נוכח הבחירה ביצחק, זאת כאשר המפכ"ל היוצא, דודי כהן, עדיין בתפקיד. בין כהן ויצחק קיימת מתיחות והכרזה על מינויו של יצחק לסמפכ"ל לפני עזיבתו של כהן נתפסת כאקט מתריס מצדו של השר.

בעבר שימש יצחק מפקד מחוז ש"י ופיקד על פינוי ההתנחלויות שא-נור, חומש ואמונה. ביקורת קשה נמתחה אז נגדו בשל האלימות שהפעילו השוטרים שבפיקודו בזמן הפינוי. ב-2007, מונה למפקד משמר הגבול. יצחק מתגורר באזור השפלה, נשוי ואב לשלושה ילדים.

טרם נקבע מחליפו של יצחק שיקבל את הפיקוד על משמר הגבול. ההערכה היא כי השר אהרונוביץ ימתין עד לכניסתו של יוחנן דנינו לתפקיד. אז ימונו מפקדי מחוזות והסגל הבכיר של המשטרה, ועדיין לא ברור מי ימונו למפקדי המחוזות ירושלים ותל אביב. גם סבב תתי הניצבים שיעלו לדרגות ניצב יביא עמו קרבות פנימיים לא פשוטים במשטרה.

מינוי אחד שכן מסתמן נוגע למחליפיו של מפקד מחוז הצפון, ניצב שמעון קורן. שני המועמדים הבולטים להחליפו - בתפקיד שצפוי להתפצל לשניים - הם תת ניצב דני חדד ותת ניצב רוני עטיה. שניים הם המועמדים הבולטים של השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ והמפכ"ל החדש יוחנן דנינו.

בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" על כוונת אהרונוביץ לפצל את תפקיד מפקד מחוז הצפון לשניים. על פי התוכנית, חדד יתמנה לתפקיד מפקד מחוז הצפון ואילו עטיה המשמש כיום מפקד מרחב החוף - ונחשב על ידי אהרונוביץ לקצין מוכשר - יקודם לתפקיד מפקד מחוז החוף החדש. מחוז הצפון החדש צפוי לכלול את מרחב הגליל ומרחב עמקים, בעוד שמרחב החוף יתנהל כמחוז בפני עצמו. חדד, ששימש בתפקידו האחרון ראש המטה המבצעי של השר לביטחון הפנים אבי דיכטר, התפטר מהמשטרה ב-2008 לאחר שלא נכלל בסבב המינויים האחרון של המשטרה עם כניסתו לתפקיד של המפכ"ל דודי כהן. עוד שימש בעבר מפקד מרחב הגליל וכן שימש עוזרו של המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי. חדד הוא אחד הקצינים המוערכים במשטרה ואי קידומו בסבב המינויים הקודם הפתיע רבים. מי שצפוי להתאכזב מהמינויים החדשים הוא סגנו של קורן, סגן ניצב זוהר דביר, שקיווה לזכות בתפקיד.

מקורבים לאהרונוביץ מסרו ל"הארץ" כי הפיצול בתפקיד מפקד מחוז הצפון יחל כבר עם פרישתו של קורן בתחילת מאי, ולא יידחה כפי שנדחתה תוכנית ביטול המרחבים. הנימוקים לפיצול מחוז הצפון, שנחשב למחוז הגדול ביותר במשטרה, הם שילוב חמש דתות באזור ומגוון אוכלוסייה רחב, יחד עם צירי תנועה בעייתיים ואלימות גואה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ