השופטת סיון : עו"ד שטנגר ניסה להלך עלי אימים

עדות השופטת לענייני משפחה, טובה סיון, נגד הפרקליט המואשם כי שידל לקוח לשעבר שלו לפגוע ברכבה, הגיעה ל"הארץ". "תחזיקו אותו סגור", ביקשה השופטת מהשוטרים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

"הרגשתי מאוימת... הבנתי שמדובר באיש לא מאוזן, עורך דין לא נורמטיבי. לא ידעתי למה לצפות עוד ממנו. מה עוד הוא מסוגל לעשות. לפני כמה חודשים אחת מהשופטות בבית המשפט למשפחה ברמת גן, השופטת טלי פרדו, אמרה לי 'תיזהרי, אני שמעתי מאחד מעורכי הדין שעו"ד חיים שטנגר עומד לחקור אודותיך ושטנגר לא יניח לך'" - דברים אלה אמרה סגנית הנשיא לענייני משפחה בבית המשפט ברמת גן, טובה סיון, בעדות חריגה שמסרה במשטרה בינואר השנה. את עדותה של סיון, שהגיעה לידי "הארץ" ומתפרסמת כאן לראשונה, חתמה סיון בבקשה לחוקר המשטרה: "שתחזיקו אותו (את שטנגר - ת"ז) סגור".

עדותה של סיון, שנגבתה באישור היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ונשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, נשמעה בלשכתה בבית המשפט, במסגרת החקירה שבה נחשד עו"ד חיים שטנגר, בין היתר, שפנה ללקוח שלו לשעבר וביקש שיפגע ברכבה של השופטת, שאיתה הוא היה מסוכסך, בעקבות תיק עזבונות שנוהל בפניה. עדותה של סיון במשטרה חושפת את התחושות של שופט מאוים בישראל, לא מצד ארגון פשיעה, לא מצד בעל דין ממורמר אלא מצד עורך דין.

ההשעייה עוכבה

בינואר השנה נעצר שטנגר, וכמה ימים מאוחר יותר הוגש נגדו כתב אישום לבית משפט השלום בתל אביב ובו שלושה אישומים: איומים, ניסיון לשידול לחבלה חמורה ושידול לחבלה במזיד ברכב. שטנגר הואשם כי איים על שכנו בכמה הזדמנויות שיפגע בו עקב סכסוך שכנים, וכי ניסה לשדל לקוח שלו לשעבר לפגוע בשכן ולגרום נזק לרכב של השופטת סיון. הלקוח לשעבר, בעל עבר פלילי עשיר, הקליט בסתר חלק משיחותיו עם שטנגר והגישן למשטרה, משהוחלט להגיש נגדו כתב אישום על נהיגה בפסילה.

בית הדין המשמעתי המחוזי של לשכת עורכי הדין בתל אביב דן במארס בבקשת ועדת האתיקה המחוזית של הלשכה, להשעות את שטנגר באופן זמני ממקצוע עריכת הדין. בית הדין קבע, לאחר עיון בחומרי הראיות שהוצגו בפניו, כי הראיה הישירה, העיקרית והיחידה לעבירות המיוחסות לו בפרשת השידול לגרום נזק לרכבה של השופטת סיון היא עדותו של הלקוח לשעבר. אותו לקוח העיד כי שטנגר אמר לו שהפגיעה ברכבה של סיון היא הפרויקט הבא שלו.

בית הדין החליט על השעייתו הזמנית של שטנגר עקב חומרת העבירות המיוחסות לו. אולם לאחר שהגיש ערעור על ההחלטה, באמצעות עורכי דינו אביגדור פלדמן ומיקי חובה, לבית הדין המשמעתי הארצי של הלשכה, הוחלט השבוע כי השעייתו הזמנית תעוכב, עד לפסק דין בערעור שהגיש.

הסכסוך בין שטנגר לשופטת סיון החל כששטנגר ייצג בתיק שמתנהל בפני סיון לקוחות שביקשו לקבל את חלקם בתביעת עיזבון של אשה שהותירה לאחר מותה נכסים וכסף בשווי כולל של 40 מיליון שקל. סיון מינתה את עו"ד שמואל קסוטו למנהל העיזבון הנוכחי. שטנגר תקף את המינוי וטען כי עו"ד קסוטו נמנע מלחלק מיליוני שקלים מכספי העיזבון ללקוחות שלו ותקף את החלטותיה של סיון בתיק. הפרקליט ביקש מנשיאת בית המשפט העליון ביניש לפסול אותה מלדון בו, פנה ליועץ המשפטי לממשלה וינשטיין וביקש שיורה על פתיחת חקירה נגד סיון וגם הגיש נגדה תביעת לשון הרע על סכום של שלושה מיליוני שקלים. זאת, בעקבות פנייתה של סיון למנהל בתי המשפט, השופט משה גל, בה כתבה כי "כדבר שבשגרה ובמהלך מספר חודשים משתלח בי עורך הדין שטנגר באופן אישי, במסגרת תיק עיזבון המתנהל בפני". בעקבות פנייתה של סיון, הגיש השופט גל תלונה נגד שטנגר ללשכת עורכי הדין.

כמה ימים לאחר מעצרו של שטנגר, שהכה בתדהמה את ציבור השופטים ועורכי הדין, נגבתה עדותה של סיון. "מהרגע שעו"ד שטנגר נכנס לתיק", אמרה השופטת בעדות, "הוא הציף את... אני זוכרת שבפעם הראשונה הוא דפק בדלת הלשכה ורצה לתת לי את הבקשה הראשונה כשהיא כרוכה בעובי של ספר... אני שלחתי אותו למזכירות, ואני מיד אמרתי 'אוי, שטנגר בתיק'... וגם שמעתי מלפני כן מהעיתונות ששטנגר הוא מגיש בג"צים סדרתי, מגיש תביעות סדרתי. אני יכולה להגדיר את התנהלותו כ'להלך אימים' - 'אם לא תעשי כך, יהיה כך וכך'.

"עד כה הוגשו בתיק 58 בקשות, זהו מספר חריג מאוד, ולהערכתי כ-30 בקשות הן של שטנגר וכל אחת מהן זרועה ניסיון להלך אימים על בית המשפט וגם בסוף - איומים. נכון שלאורך כל הדרך התייחסתי לזה די ב... שהאיש נתון בטירוף, לכסף שהוא רוצה להרוויח אם יזכה. בשלב מסוים התחלתי להבין שאי אפשר יותר לשבת בשקט.

תביעת דיבה

"לכן ביוני 2010, כשקיבלתי משטנגר בפתח דיון בקשה לפסילתי, שכוללת 143 עמודים מודגשים, כתובים בצורה לא מקובלת, עם חזרה של מספר רב של פעמים... שאני משבשת הליכי משפט, שאני משתפת פעולה עם עו"ד קסוטו שמיניתי אותו לא כדין ובגין האמור הוגשה תלונה למשטרה. בעקבות כל זאת פניתי למנהל בתי המשפט, השופט משה גל, ואמרתי לו טלפונית, שקצה נפשי בהשתלחויות של שטנגר ושאלתי אותו מה לעשות. הוא אמר לי להכניס את הבקשה של שטנגר ולצרף לזה מזכר שלי ושלחתי את זה בדואר פנימי (לשופט +גל).

"במקביל הגיש שטנגר שלושה בג"צים על החלטות שלי... במקביל שטנגר הגיש תביעה נזיקית בסך שלושה מיליון שקל נגדי והתחיל מסע מטורף שהוא התעקש להגיש את התביעה לבית המשפט באמצעות מזכירה ושאני אחתום על זה שקיבלתי את התביעה, כשהנוהל הוא שיש להגיש תביעה נגד שופט לפרקליטות".

החוקר, רס"מ אדוארד דורפמן, שאל את סיון: "כיצד הרגשת בכל החודשים האלה בעקבות ההתנהלות של מר שטנגר?". סיון השיבה: "מוטרדת. מאוד לא נעים, כי ציבור ענק קורא את זה". "האם הרגשת מאוימת מהתנהלותו של שטנגר או מאמירותיו או ממעשיו?".

סיון השיבה: "מאוימת. אני אגיד לך באיזה מובן. הבנתי שמדובר באיש לא מאוזן, עורך דין לא נורמטיבי, מהעיתונות. מסוג התביעות שהוא מתפרסם בהן והוא זכה בתיק או שניים. הייתי מאוימת רק בדבר אחד - לא ידעתי למה לצפות עוד ממנו".

החוקר שאל את סיון "האם היא מרגישה שההתנהלות שלה מול שטנגר משכה לפסים אישיים".

והיא השיבה: "ממש. לגמרי". למה לדעתך שטנגר מתנהל מולך בצורה כזו? שאל החוקר.

"בגלל הכסף הרב שנמצא בתיק הזה וגם בגלל היוקרה לזכות בתיק כזה מאוד בעייתי מבחינה משפטית".

בשלב זה ביקשה סיון להוסיף לחוקר מידע נוסף: "אני רוצה להוסיף, כי אחת השופטות בבית המשפט למשפחה, השופטת טלי פרדו, אמרה לי לפני כמה חודשים פחות או יותר: 'תיזהרי, אני שמעתי מאחד מעורכי הדין ששטנגר עומד לחקור אודותיך ואודות עו"ד קסוטו, ושטנגר לא יניח לך'".

החוקר שאל את סיון: "כשנאמר לך ששטנגר יחקור עלייך, איך פירשת זאת?". סיון השיבה: "זה הצטרף ללא נודע, מה הוא עוד מסוגל לעשות". סיון נשאלה מה ההתרשמות שלה מאישיותו של שטנגר, והשיבה: "הוא נראה לי בן אדם שירד מהפסים. העיניים שלו של אדם מטורף. אני שופטת משפחה 13 שנה. אני כבר יודעת לאבחן. הוא בפירוש אדם מטורף בכל ההתנהלות שלו ובכל מה שהוא כותב". "יש לך מה להוסיף?", נשאלה סיון והשיבה: "שתחזיקו אותו סגור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ