20.04.1997 / היועמ"ש ממליץ: כתב אישום נגד אריה דרעי

היום לפני 14 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

אחרי חקירה של 90 ימים, ב-20 באפריל 1997 הגישו היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין ופרקליטת המדינה עדנה ארבל את דו"ח הסיכום שלהם לפרשת רוני בר-און. השניים מתחו ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו, כמו גם על שר המשפטים צחי הנגבי ועל בר-און, ששימש יועץ משפטי לממשלה במשך 48 שעות בלבד - אבל רק נגד אדם אחד, שמשפט פלילי אחר התנהל נגדו באותם ימים, החליטו להגיש כתב אישום: יו"ר סיעת ש"ס, אריה דרעי. השאר חמקו ממשפט, בניגוד לדעת חוקרי המשטרה ובניגוד להמלצות של שלושה מחברי הצוות המשפטי שערך את הדו"ח, "בשל חוסר ראיות מספיקות".

"לצערנו", כתבה ארבל בדו"ח, "מהראיות עולה החשש כי אנשים שעמדו לדין פלילי חברו יחד, כדי לקבוע מי יהיה היועץ המשפטי לממשלה מתוך אינטרסים אישיים, תוך שימוש בקשרים ובכוח פוליטי - ואף הצליחו בכך". לגבי איש העסקים דוד אפל ומנכ"ל משרד ראש הממשלה אביגדור ליברמן, שהיו אף הם חשודים בפרשה, לא התקבלה החלטה סופית.

כתב האישום החדש של דרעי - בעבירות של סחיטה באיומים, מרמה, הפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט - נולד מניסיונו להיחלץ מאישומים אחרים בתיקים הפליליים שכבר עמדו תלויים נגדו מתחילת שנות ה-90. כפי שהעיד עו"ד דן אבי יצחק, פרקליטו לשעבר של דרעי, "דרעי סיפר לו שקיבל הבטחה מבר-און, לפיה אם ימונה בר-און לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, ייצא דרעי נשכר מכך בתיקיו הפליליים", דיווח "הארץ". "מהראיות גם עולה לכאורה, כי דרעי פעל באינטנסיביות לקידום מינויו של בר-און ליועץ המשפטי, ולא בחל אף בשיגור מסרים מאיימים לראש הממשלה, כששמע כי יש בכוונתו להפר את הבטחתו".

בעוד שבכירים עלומי שם בליכוד דיברו על "יום שחור למפלגה", אביגדור ליברמן פנה בראיון לתקשורת לחבריו הנגבי, דרעי ובר-און: "תמיד ידענו והאמנו שפעלתם כשורה, ביושר, בנאמנות, בניקיון כפיים ומתוך ראייה של טובת העם והמדינה". אפל עמד על כך שדרעי הוא "שעיר לעזאזל בכל הפרשה", ותקף את העד המרכזי, עו"ד דן אבי יצחק: "אף אחד במשטרה לא היה קונה ממנו מכונית משומשת", אמר.

מיד עם פרסום הדו"ח, כנס תמיכה בדרעי התאסף בביתו של הרב עובדיה יוסף. "אני מרגיש מצוין, ואני הולך לעסוק בהכנות לחג", הצהיר דרעי, שהטעים גם כי כנס התמיכה הוא למורת רוחו, "אבל זו החלטת הרב, ואני לא יכול להמרות את פיו". בחוץ התקהלו מאות תומכים. גדולי התורה של ש"ס - עובדיה יוסף, יצחק כדורי ושלום כהן - פרסמו מכתב ובו האשימו את הפרקליטות והמשטרה ב"אפליה גלויה בין דם לדם". ההחלטה להעמיד את דרעי לדין, כתבו, היא "ניסיון נלוז של גורמים אנטי דתיים במשטרה ובפרקליטות, אשר השנאה ליהדות ספרד המפוארת מעבירה אותם על דעתם, לפגוע בתנועת ש"ס".

הרבנים הביעו "אי אמון מוחלט בכל מערכת קבלת ההחלטות במשטרת ישראל ובפרקליטות המדינה", וקראו לדרעי להמשיך להנהיג את ש"ס. "מדובר ברדיפה של יהודי ספרדי", הוסיף דוד יוסף, בנו של מנהיג התנועה, "כל האשכנזים יצאו ללא כתבי אישום ורק הספרדי מועמד לדין".

הח"כים מש"ס מיהרו לקשור את ההחלטה להעמיד את דרעי לדין עם חג הפסח: "זו עלילת דם פסח תשנ"ז, כמו כל עלילות הדם שהיו בפסח, אבל כל עלילות הדם חזרו בסוף כבומרנג", הזהיר ח"כ יצחק כהן. עוזרו של דרעי לשעבר, יהודה אבידן, הגדיר את הגשת כתב האישום נגד דרעי בלבד כ"אחת השערוריות הגדולות בתולדות ישראל". "אין פה פרשה ואין כלום", אמר לכתב "הארץ" שחר אילן, "לקחו את דרעי קורבן וצלבו אותו בשם כולם". שר הפנים אלי סויסה מש"ס הוסיף גם הוא לדימוי הצלוב המעונה: "דרעי הוא קורבן פסח", פסק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ