עתירה לבג"ץ: לאסור על נציבות שירות המדינה לעקוב אחר עובדי מדינה

עורכת הדין רלי גוטמן מפרקליטות חיפה, שהושעתה מתפקידה בדין משמעתי, טוענת כי נציבות שירות המדינה פגעה בפרטיותה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

המאבק נגד מעקבים שמבצעים אנשי אגף החקירות של נציבות שירות המדינה אחרי עובדי המדינה מגיע לבג"ץ. בעתירה יוצאת דופן שהוגשה בסוף השבוע לבג"ץ נגד נציבות שירות המדינה, טוענת עורכת הדין רלי גוטמן, פרקליטה בכירה בפרקליטות מחוז חיפה המושעית מעבודתה בחודשים האחרונים, כי המעקבים שמבצעים חוקרי הנציבות מחוץ למקומות העבודה נעשים ללא הסמכה, מנוגדים לחוק ופוגעים בזכויות החוקתיות של עובדי המדינה.

כפי שנחשף ב"הארץ", נגד גוטמן הוגשה לפני כחודשיים תובענה משמעתית לבית הדין המשמעתי של עובדי המדינה, במסגרתה נטען כי דיווחה באופן כוזב על שעות עבודה, וכי בעקבות דיווחים כוזבים נהנתה מסכומי כסף שלא היתה זכאית להם. כמו כן נטען כי בהזדמנויות רבות נהגה גוטמן לדווח בדו"ח השעות על היעדרות לצורך עבודה בבית המשפט או לצורך פגישות עבודה, אך בפועל עסקה בענייניה הפרטיים, בהם קניות במרכול.

בעקבות הפרסום טען ארגון הפרקליטים במשרד המשפטים כי מדובר בחציית קו אדום של נציבות שירות המדינה, שלטענת הארגון שלחה "בלשים" לעקוב אחרי פרקליטה בכירה מאוד.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד יוסי נקר, נטען כי מחומר החקירה שנאסף נגד גוטמן על ידי חוקרי נציבות שירות המדינה עלה כי במשך כחודשיים עקבו אחריה חוקרי הנציבות מחוץ למשרדי הפרקליטות. טענת גוטמן, חוקרי הנציבות שעקבו אחריה עשו זאת ללא הסמכה כדין, ללא סמכות, תוך פגיעה קשה בזכויות היסוד שלה ובכללן הזכות לפרטיות, והם אף פעלו בניגוד לחוק הגנת הפרטיות. בעתירה נטען כי החוק אינו מסמיך את חוקרי הנציבות לעקוב אחר עובדים מחוץ למקום העבודה, כי מעקבים אינם חלק מסמכויות חוקרי הנציבות, וכי מעולם לא אושרה פעילות המעקבים על ידי נציב שירות המדינה כנוהל רשמי. גוטמן טוענת כי נפגעה זכותה לפרטיות וכבודה כאדם עובד.

נציבות שירות המדינה, שטרם השיבה לעתירה, צפויה להציג את עמדתה לפיה, ככלל, פעילות סמויה ומעקבים הם חלק מהליך חקירה, בהיותם מסייעים לאשש או להזים חשדות, כאשר משתמשים בהם על פי המתחייב בעת חקירה, ועל פי שיקול דעת מקצועי של אגף החקירות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ