עבריין מין תקף נערה שעליה השגיח - אך ביה"ח שהעסיקו לא יעמוד לדין

פרסום ראשון: יוסף נונו ביצע מעשה מגונה בנערה בת 15 בעת שהשגיח עליה בביה"ח מאיר. הוא נידון ל-4 שנות מאסר, אך התיק נגד מעסיקיו נסגר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטות מחוז מרכז החליטה לסגור את התיק נגד עמותת מטב ובית החולים מאיר בכפר סבא, שהעסיקו את עבריין המין המורשע יוסף נונו בהשגחה על נערה אובדנית. כך נודע ל"הארץ". נונו נידון היום (שלישי) לארבע שנות מאסר בגין ביצוע מעשים מגונים בנערה ובאחותה, אך לטענת הפרקליטות, בעיות בהגדרת המושגים "מעסיק" ו"מוסד" בחוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים, לא יאפשרו להעמיד לדין את בית החולים ואת העמותה שלא בדקו את עברו הפלילי לפני העסקתו, ועל כן, אלו ייצאו בשן ועין, מבלי שיינקטו נגדם הליכים משפטיים.

החוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים קובע כי מעסיק לא יקבל לעבודה במוסד בגיר שהורשע בעבירות מין, עד 20 שנה לאחר שהורשע או סיים לרצות עונש מאסר. לנונו עבר פלילי עשיר וכבד: ב-1968 הוא הורשע ברצח וריצה 13 שנות מאסר לאחר שעונשו נקצב על ידי נשיא המדינה. ב-1993 הורשע בתקיפה הגורמת חבלה של ממש, ב-1998 הורשע בבעילת קטינה, בבעילה בכוח ובמעשה מגונה, שבגינם ריצה ארבעה חודשי עבודות שירות, ב-2000 הורשע במעשה מגונה בקטין בן משפחה וריצה שש שנות מאסר, ועוד.

החוק מגדיר רשימה של מוסדות עליו הוא חל, כגון מוסדות חינוכיים, מעונות יום וכדומה, וכן מי נחשב למעסיק במוסדות אלו. אך לטענת הפרקליטות, ההגדרות בחוק אינן תואמות את המצב כפי שהוא בפועל. במקרה של בית החולים מאיר, טוענים בפרקליטות, אם היו נצמדים להוראות החוק, היה צריך להעמיד לדין את מנהל מחלקת הילדים. אך בפועל, מנהל המחלקה כלל אינו עוסק בהעסקת משגיחים כמו נונו והפרקליטות לא ראתה לנכון להעמידו לדין.

לגבי העמותה מסבירים בפרקליטות, שאף שברור שמטב העסיקה את נונו, החוק לא חל עליה, משום שבנוסח החוק, בעת האירוע העמותה לא התאימה להגדרת "מוסד" שיש למנוע העסקת עברייני מין בו. בפרקליטות מבהירים כי לאור המקרה פנו בבקשה לבחון את אפשרויות תיקון החוק. לאחר האירוע, ביוני 2010, פורסם תיקון לחוק על פיו יש למנוע העסקת עברייני מין גם בגופים שנותנים שירותי השגחה על קטינים.

"נעשה כאן דבר איום ונורא", אומר ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד. "כל החשיבות בהעמדת עבריין מין לדין ועונש של ארבע שנות מאסר, למרות שהייתי רוצה לראות ענישה חמורה יותר לאדם שהינו עבריין מין סדרתי, מחווירה לעומת אי העמדה לדין של אלה שאפשרו לו לבצע עבירה נוראית שביצע. טלפון אחד, טופס אחד שהיה לוקח להשיגו שלוש דקות, היו יכולים למנוע את הפגיעה. לא רק שמותר למעסיק לבדוק זאת, אלא זו חובתו. בית החולים ועמותת מטב עצמו עיניהם, נהגו בחוסר אחריות, לא עשו את המוטל עליהם, גרמו לפגיעה מיותרת לחלוטין ויצאו בלי לשלם שום מחיר. מדובר בכשל נוראי".

לצד ארבע שנות המאסר שנגזרו אתמול על נונו, גזר עליו בית משפט השלום בכפר סבא גם שנה וחצי מאסר על תנאי, קנס בסך 20 אלף שקלים וכן חייב אותו בפיצוי בסך 50 אלף שקלים לנערה האובדנית ו-10,000 שקלים לאחותה. "חומרה יתרה רואה אני בעובדה שהנאשם ביצע את מעשיו בקטינה תמימה חסרת ישע, ויכול ורישומי אירוע זה ילוו אותה עוד שנים רבות", כתב השופט אהרן גולדס, "בנסיבות אלה ולנוכח הצורך להגן על שלומם של קטינים ובמיוחד כאשר מדובר בנאשם אשר כבר ביצע עבירות מין בקטינים, יש להרחיקו מן החברה לתקופה ארוכה עד מאוד".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "פרקליטות מחוז מרכז החליטה לסגור את התיק כנגד עמותת מטב וכן כנגד בית החולים "מאיר", בנוגע להעסקתו של יוסף נונו. הוראות החוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים, התשס"א-2001, בנוסחו כיום, אינן מאפשרות העמדה לדין של חברת כח האדם. באשר להנהלת בית החולים - גם כאן המסגרת החוקית, ובמיוחד הגדרות המושגים "מוסד" ו"מעסיק" בחוק, יצרה קושי בישומו לאור מבנה התפקידים וחלוקת הסמכויות בבית החולים. לאור התובנות שעלו מהטיפול במקרה זה נעשתה פנייה לבחינת אפשרות תיקון החוק".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ