המשטרה חקרה אם עו"ד וינרוט ניסה להשפיע על השופט שדן בעניינו

במסגרת חקירת רונן בר שירה, הנאשם בגיוס תרומות במרמה, נבדק אם עו"ד וינרוט ניסה להשפיע על גלעד נויטל, שיכריע במשפטו. התמלילים הגיעו ל"הארץ"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

המשטרה חקרה בחודשים האחרונים אם עורך הדין יעקב וינרוט, מבכירי עורכי הדין בישראל, פעל להקליט את שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, גלעד נויטל, הדן אותו בימים אלה במשפט על עבירות שוחד והלבנת הון.

הפרשה עלתה במסגרת חקירתו של רונן בר שירה, העומד לדין באשמה שגייס במרמה כספים שיועדו, בין השאר, לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט ולנפגעי השריפה בכרמל, ואת חלקם התכוון לשלשל לכיסו. בחקירתו ביאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה), טען בר שירה כי וינרוט ביקש ממנו להקליט את השופט נויטל, ואמר לו, לטענתו, כי "שינוי מהלך המשפט עשוי להציל אותו". בר שירה אמר כי הוא מוכן להיבדק ביוזמתו על המידע בפוליגרף, ולערוך עם וינרוט עימות בחקירה. גרסתו של בר שירה זכתה לגיבוי חלקי מצד נחקר אחר בפרשה, אריה פולסקי, שטען כי בפגישה בה היה נוכח בין וינרוט לבר שירה, בלובי של מלון רנסנס בתל אביב בסוף השנה שעברה, בר שירה הוא שהציע לווינרוט להקליט את השופט נויטל. לדברי פולסקי, וינרוט ביקש מבר שירה שיביא לו את הקלטת.

וינרוט הכחיש את היוזמה בעדותו במשטרה, ואמר כי אם היה בר שירה מעלה אותה הוא היה מגיש נגדו מיד תלונה במשטרה. יצוין כי גם אחת ממזכירותיו האישיות של וינרוט, פלורה פרסתאי-אבוחצירה, הציגה בפני החוקרים, במסגרת עדות שמסרה במשטרה, הודעות אס-אם-אס שקיבלה מבר שירה ועוסקות בהקלטת השופט. "מדובר בסיפור בדים, שלא היה ולא נברא", טוען עו"ד וינרוט בתגובה.

וינרוט לא נחקר באזהרה במסגרת בירור המידע, והמשטרה אף לא פתחה תיק חקירה בעניין, אלא חוקרי יאח"ה הציגו לו, למזכירתו הקרובה פרסתאי, וכן לבר שירה וליד ימינו פולסקי, עשרות שאלות בעניין. תמלילי העדויות של הארבעה הגיעו ל"הארץ" ומתפרסמים כאן לראשונה.

וינרוט עומד לדין באשמת מתן שוחד והלבנת הון. זאת לאחר שלטענת הפרקליטות, בכיר לשעבר ברשות המסים, שוקי ויטה, שכר את שירותיו המקצועיים ושילם לו סכומים מופחתים כשכר טרחה. במקביל ויטה פעל להקלות בהסכמי מס עם לקוחותיו של וינרוט, בהם ארקדי גאידמק ומיכאל צ'רנוי. המשפט מצוי כרגע בישורת האחרונה, והפרקליטות כבר הגישה סיכומים מטעמה, בחודשים הקרובים יוגשו הסיכומים מטעם וינרוט וויטה.

ההחלטה להעמיד לדין את וינרוט בתיק עוררה סערה בעולם המשפט, לאור העובדה שמהתיק עולות סוגיות משפטיות תקדימיות, וגם בגלל הדמות שעומדת במרכז הפרשה - אחד מפרקליטי הצמרת של ישראל. מבחינת וינרוט, מדובר ב"משפט חייו", שלו השלכות דרמטיות על הקריירה המשפטית המזהירה שלו.

השופט נויטל, 52, נחשב לכוכב עולה בשדה המשפט בישראל ויש במערכת המשפט מי שמסמן את דרכו לבית המשפט העליון, משום היותו מבריק, ידען גדול ויסודי.

לפני שמונה לשיפוט, שימש נויטל בתחילת שנות ה-90, בין היתר, עוזר בכיר ליועץ המשפטי לממשלה דאז, יוסף חריש, והמשיך בתפקידו שנה נוספת עם היועץ המשפטי שהחליף את חריש, מיכאל בן יאיר. ב-1994 מונה לשופט בבית משפט השלום בתל אביב וב-2007 לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

בר שירה: וינרוט העלה הצעה ברמז

בר שירה יצר קשר עם משרדו של וינרוט לפני פחות משנה. תחילה קיבל תרומה מווינרוט בסך עשרת אלפים שקל לאירוע שנועד לסייע למאבק לשחרור שליט. בשלב מאוחר יותר, לדברי בר שירה, הפנה אותו וינרוט לקבל תרומות מקרן של המיליונר פרנק לואי והבטיח שיפעל לגיוס תרומות נוספות, בהם לבית החולים רמב"ם.

בר שירה טען כי וינרוט העלה את ההצעה להקליט את השופט נויטל ברמז, בפגישה שערך איתו בקפה ארומה במרכז ויצמן בנובמבר או בדצמבר בשנה שעברה, מתחת למשרדו של וינרוט, וכמה ימים מאוחר יותר, בפגישה נוספת שערכו בלובי של מלון רנסנס על הטיילת בתל אביב.

בחקירותיו באזהרה בפרשת גיוס התרומות הפיקטיביות, פנה בר שירה לחוקרים ואמר: "אני רוצה להטיל פצצה ולומר שווינרוט ביקש שאני אקליט את השופט שלו, גלעד נויטל, ששופט אותו במשפט הפלילי שנערך כיום בתל אביב... אני מבקש לערוך עימות עם וינרוט". שניות אחר כך נכנס לחדר החקירות סגן מפקד יאח"ה, ניצב משנה אפי ברכה, והצטרף לחוקרים.

אחד החוקרים ציין על גבי טופס העדות כי "החשוד נסער ובוכה שוב". "אני מוכן ללכת להיבדק במכונת אמת על הדבר הזה", אמר בר שירה. "וינרוט אמר לי ?לך תהיה חבר שלו' (של השופט נויטל, ת.ז), סיפר לי שהוא יארגן לי את משפחת מאייר מז'נבה לעוד תרומה של מיליון שקל ליישובי הכרמל".

"איך בכלל עלה נושא הקלטת השופט נויטל?", שאלו החוקרים. "אאוט אוף דה בלו", ענה בר שירה. "וינרוט עורר את הנושא הזה בפעם הראשונה ברמז בפגישה שהיתה לנו בקפה ארומה מתחת למשרדו ברחוב ויצמן... וינרוט שאל אותי בפגישה הזו בארומה אם אני יכול לעשות בשבילו משהו אישי, סיפר לי על אכזריותו של השופט נויטל כלפיו ועוד כהנה וכהנה דברים. הוא סיפר על זה שהתובעת מאוד קשה כלפיו ושהשופט ?הולך' עם התובעת".

"מה היה ב'רמז' של וינרוט בפגישה הראשונה?", שאלו החוקרים, ובר שירה השיב: "שיש לו בשבילי משימה אישית, הוא לא פירט, הוא רק הבטיח תרומות כמו האוורסט".

"וינרוט לא הותיר לי בכלל ברירות", אמר בר שירה לחוקרים. "הוא ידע שאני תלוי בו בקשר להבטחות שלו לתרום לתושבי הכרמל... באותה פגישה הוא נתן לי משימה ברורה: למצוא את הדרך להגיע לשופט נויטל ולהקליט אותו, ואני רוצה לציין עוד עובדה שמתחת לטקסט: הוא, וינרוט, יצר זיקה בין התרומה לבין המהלך הזה... וינרוט אמר שהוא הולך להידפק במשפט שלו, הוא אמר שהשופט שונא אותו, שהתובעת שונאת אותו, שיש עליו לחץ ציבורי גדול, שדמותו הושחתה וששינוי מהלך המשפט עשוי להציל אותו. אני זוכר שבאותו שבוע או בשבוע אחרי זה אבא של וינרוט נפטר, אז הוא שלח לי אס-אם-אס שהשופט אפילו לא הביע השתתפות בצערו שאביו נפטר. אני מאוד התפלאתי לקבל אס-אם-אס כזה אבל הבנתי למה הוא מתכוון".

בר שירה סיפר עוד: "...אני זוכר שבפגישה וינרוט היה נסער מאוד. הוא אמר שמצבו קשה ואני חייב להמשיך במשימה שהוא הטיל עלי, להקליט את השופט... היה פה ניסיון ליצור גם דבר מהותי: וינרוט אמר לי לשכנע את השופט שווינרוט אדם טוב, אדם תורם, להשפיע על השופט כדי שיזכה את וינרוט במשפט, זה מה שהוא רצה".

החוקר שאל את בר שירה מדוע וינרוט היה זקוק להקלטה, ובר שירה השיב: "הוא התעקש על ההקלטה 4-5 פעמים, כולל כתב לי אס-אם-אסים. הוא אמר לי תבוא אלי הביתה עם הקלטת באופן הכי ברור שיכול להיות". "מה הוא צריך את ההקלטה?", התעקש החוקר ובר שירה ענה: "...נראה לי שהוא רצה לפסול את השופט באמצעות ההקלטה".

בר שירה הצהיר שייבדק במכונת אמת

החוקרים לא הרפו וניסו לברר את מהות הבקשה, כפי שבר שירה טוען שווינרוט הציג לו אותה. לדברי בר שירה, וינרוט ביקש ממנו שיספר לנויטל "כמה הוא אדיב ונדיב וכמה הוא תורם למען החברה בישראל... שאני אאדיר את שמו בפני השופט. הוא רצה שאני אקליט את השופט כנראה בגלל היכולות שלי להתחבב על אנשים, ליצור קשר עם אנשים, הוא התרשם מהכישרונות שלי ורצה לנצל אותם... הוא אמר לי מאוד ברור בשפתו הציורית, להשפיע על השופט, לנסות לשכנע את השופט שהוא לא עשה הלבנת הון ושמאשימים אותו בדברי סרק. תשעים אחוז מהפגישה ברנסנס הוא עסק רק בנושא השופט והמשפט ועשרה אחוז על התרומות".

בר שירה אמר לחוקרים כי אף פעם לא הגיב לקריאות של וינרוט באס-אם-אסים שווינרוט שלח, לטענתו, לגבי הקלטת נויטל. "אני אצטט לך מה הוא כתב לי", אמר בר שירה, "'אני רוצה לשמוע את המוזיקה שלו', וכוונתו היתה לשופט, לא לתחנת רדיו. הוא כתב לי למה אני מאחר, הוא כתב לי שאני לא רציני".

"איך הצעת לווינרוט שתגיע לשופט?" ובר שירה אמר: "מעולם לא הצעתי לו איזו שהיא תוכנית פעולה. הוא אמר לי שהשופט נויטל מתנדב באיזשהו מקום...".

ש: "עשית משהו על מנת לקדם את העניין?". ת: "כלום. פשוט כלום".

אחרי שהתייעץ עם עורכי דינו בהפסקה בחקירה, ביקש בר שירה להוסיף לחוקרים, מידע שלא סיפר קודם: "איזה שבועיים אחרי הפגישה במלון רנסנס", המשיך בר שירה, "קיבלתי טלפון מטלפון חסוי. זה לא היה וינרוט. התקשר אדם מבוגר, היה נשמע לי בין 40 ל-50. הוא שאל אותי אם אני מקדם את העניינים של וינרוט. שאלתי, איזה עניינים? הוא אמר לי ?עניינים שאתה יודע'. אני ניתקתי את השיחה... זה לא היה הקול של יעקב".

החוקרים אמרו לבר שירה כי לא מצאו בהודעות שקיבל או שלח לווינרוט אזכור בעניין השופט נויטל. בר שירה השיב: "אני מוכן להיבדק על זה במכונת אמת, שהוא שלח אלי הודעות בנוסח של ?אני רוצה לשמוע את המוזיקה, ?למה אתה לא מתקדם וכו''.

בחקירתו הכחיש בר שירה היכרות אישית עם השופט נויטל ואמר שלא פנה אליו.

על מה שדובר בפגישה בלובי של מלון רנסנס העיד פולסקי, שאמר ששמע את השיחה בין השניים. "הוא (בר שירה, ת.ז.) הציע שהוא מכיר את השופט, הוא יכול להיפגש איתו ולהקליט אותו...", אמר פולסקי.

"מה וינרוט אמר לרונן על הצעתו להקליט את השופט?", שאלו החוקרים. פולסקי ענה: "הוא אמר: ?כן, אם אתה יכול תביא לי את הקסטה'. אני שמעתי את זה, אני לא סתם אומר. וינרוט אמר לרונן ?תביא לי את זה, אני רוצה לשמוע ואז אני אדבר איתך'...".

החוקר שאל את פולסקי: "מה בדיוק וינרוט רצה לשמוע בהקלטה שרונן יביא לו?", ופולסקי השיב: "שהוא מדבר עם השופט ומשכנע אותו על עזרה לווינרוט... ככה הם דיברו. אני הייתי המום. אני אמרתי לעצמי: עו"ד כזה גדול ככה מתנהג. אני הייתי המום... אמרתי לו (לבר שירה, ת.ז) שהוא מטומטם ושזה לא נראה לי".

המזכירה הציגה הודעות מבר שירה

בר שירה ניסה להתחבב על פרסתאי, אחת ממזכירותיו האישיות של וינרוט, כנראה כדי לשמור על ערוץ פתוח עם הבוס הגדול. תחילה, הוא סייע לקרוב משפחתה שנזקק לטיפול רפואי במעבר לבית חולים מתאים, ומאוחר יותר שלח אותה ואת בעלה וילדיה לחופשת סוף שבוע חינם במלון אורכידאה באילת.

בעדותה במארס השנה, הציגה פרסתאי לחוקר יאח"ה, רפ"ק ליאור רייס, הודעת אס-אם-אס שקיבלה ב-20 בינואר השנה מבר שירה בו הוא קובל כי הבטחות לכאורה שנתן וינרוט לתרומה לא קויימו. "אני יודע שאין לך שליטה על מהלכיו ברם חוסר האיכפתיות שלו משווע. מסתבר שהוא זה כנראה שהתנה מידע מול תרומה וזה נורא", כתב בר שירה לפרסתאי.

רפ"ק רייס שאל את פרסתאי למה בר שירה התכוון, והיא אמרה שאין לה מושג. אס-אם-אס אחר שהתקבל בנייד של פרסתאי מבר שירה בתחילת פברואר, עניין גם הוא את החוקרים.

"פלורה, וינרוט משתין עלי ועל הבטחותיו", כתב בר שירה, "סבלנותי פקעה, שלא יעמיד אותי במבחן... למה האמנתי לו כמו טמבל. הרי ברגע שאראה את ההתכתבות עימו ירעדו אמות הסיפים".

ימים בודדים אחר כך שלח בר שירה עוד אס-אם-אס לפרסתאי: "...הוא מתנהג כנבל אמיתי", כתב לה בר שירה על וינרוט, "אולי כי לא קיבל הקלטות של השופט. כל מילה שכתב מתועדת. יש גבול והוא מזמן חצה אותו".

באס-אם-אס נוסף כתב בר שירה לפרסתאי: "פלורה יקרה, האיש סובב אותי בכחש. מה שעניין אותו הוא השופט, לצערי, ולי סיפורי בוקי סריקי סיפר. הכל מתועד...".

רפ"ק רייס שאל את פרסתאי לאילו הקלטות של השופט בר שירה מתכוון, ואם עדכנה את וינרוט באס-אם-אסים, והיא השיבה בשלילה.

וינרוט פיטר את פרסתאי במארס השנה. לטענתו, ביקש להגדיל את משרתה שכן נזקק לשירותי הקלדה להוצאת ספר אותו הוא כותב.

במסגרת עדות בפרשת בר שירה, נשאל וינרוט גם על הטענה כי ביקש להקליט את השופט נויטל. "בר שירה זרק לי בדרך אגב שהוא היה מפקד של השופט נויטל, הוא ידיד נפש שלו ומשרת איתו במילואים ושהשופט נויטל מדבר עלי דברים טובים", סיפר וינרוט לחוקרים.

"מה זאת אומרת?", שאל אותו רפ"ק רייס, ווינרוט השיב: "...רונן סיפר לי שנויטל מתקשקש איתו ואומר עלי דברים טובים. לפני כן רונן אמר את זה לפלורה ופלורה אמרה לי זאת. אני האמנתי לרונן, אבל שוב פעם נדלקה לי איזו נורה, כי אני יודע, עד כמה שאני מכיר את השופט נויטל, שהוא איש נורא סגור. אבל אמרתי שגם האיש הכי סגור יש לו חבר אז הוא סיפר לו... אם לצורך הדוגמה, רונן היה אומר לי שהשופט נויטל הולך לזכות אותי, הנורה אצלי היתה אדומה אדומה, אבל להתקשקש ולהגיד על מישהו שהוא בחור טוב זה לא הדליק אצלי שום נורה".

"על מה עוד דיברתם בעניין השופט נויטל?", שאלו החוקרים, ווינרוט השיב: "רק שהוא, נויטל אמר עלי דברים טובים ושהם נפגשים מדי פעם ויוצאים לבלות ושיש לנויטל דעה חיובית עלי. אני שמחתי כי אני עומד לדין אצל השופט נויטל בענייני האישי. אני נאשם בתיק וזה עשה לי טוב על הלב".

וינרוט הוסיף כי "אצלי זה הסתדר באיזשהו מקום, כי לי היה מגע קודם בעבר עם נויטל, כשנויטל היה עוזר משפטי של חריש (היועמ"ש בעבר, ת.ז), בטרם נויטל מונה לשיפוט. חריש היה היועמ"ש והוא, חריש, היה מבקש ממני מפעם לפעם לעזור לאנשים שהוא חשב שנעשה להם עוול.

נויטל היה יד ימינו של חריש... ואמרתי שאם נויטל היה צמוד לחריש אז הוא יודע על מה הוא מדבר. בקיצור, הוא רכש את אמוני מצד אחד, מצד שני ראיתי שמדובר באדם מוזר מאוד. הוא ציטט ציטוטים בפילוסופיה ואני מלמד פילוסופיה, ואף אחד מהציטוטים לא היה נכון".

החוקרים שאלו את וינרוט: "האם התבטאת בפניו של בר שירה על כך שנויטל אפילו לא ניחם אותך על מות אביך?". "לא. מה פתאום", השיב וינרוט לחוקרים. "אני לא ציפיתי בכלל שנויטל יבוא לנחם אותי, למרות שהוא יכול היה לעשות כן... אני נזכר עכשיו שהיתה שיחה במשרד, לא איתו (בר שירה), שאנשים במשרד באו קצת בטרוניה על כך שנויטל לא בא לנחם אותי ואני אמרתי, מה אתם רוצים, אני נשפט אצלו והוא טיפוס מאוד קפדן".

"האם ביקשת מרונן משהו בקשר לשופט נויטל?", שאלו החוקרים, ווינרוט השיב: "כלום". ש: "האם רונן הציע לך משהו בקשר לנויטל? למשל שיפנה וידבר עם נויטל עליך?". ת: "חס וחלילה, אם הוא היה אומר לי דבר כזה הייתי אומר לו שלא יעז".

וינרוט: זה דבר מנוול, הזוי וחסר שכל

על טענתו של בר שירה כי וינרוט ביקש ממנו להקליט את נויטל, אמר וינרוט: "זה דבר מנוול, הזוי וגם חסר שכל... אני שמעתי את השופט נויטל כל יום, באותה תקופה התנהל המשפט שלי, מה יש לי להקליט אותו? בשביל מה? זה פשוט מטורף והזוי... מה היה לי להקליט את השופט נויטל? אני שולח אנשים להקליט שופטים? הוא לא הציע לי להקליט ולא דיברנו על זה. אם הוא היה מציע לי להקליט שופט אני הייתי קם והולך למשטרה ומספר לה שיש בן אדם שאוסף כספים לגלעד שליט ומדבר על הקלטת שופטים. הוא מנוול... אני הייתי צריך את המנוול הזה לספר לשופט נויטל את הדברים האלה? זה נבל ברמת על. אני חשבתי שהוא חולה. הוא הרבה יותר מחולה... נניח שבקלטת השופט נויטל אומר שווינרוט הוא בחור טוב. מה יש לי לעשות עם זה? גם התביעה אמרה שאני בחור טוב, מה יש לי לעשות עם זה?".

וינרוט נשאל על ידי החוקרים איך הוא מסביר כי גם פולסקי העיד כי שמע את השניים מדברים על הקלטת השופט נויטל, בפגישה במלון רנסנס. בתגובה אמר וינרוט: "אני לא יודע להסביר בספקולציות דברים. מדובר בצמד נוכלים שעבדו עלי מלמטה עד למעלה... הם מנסים היום להסביר שהם לא ניסו להוציא כסף במרמה אלא בתמורה להקלטה, אבל אני לא רוצה להסביר פסיכופתים".

וינרוט טען שלא עודכן בהודעות ששלח בר שירה למזכירתו לשעבר, בהן הוזכר עניין השופט. "פלורה לא עדכנה אותי... אני חושב שהיא התביישה לעדכן אותי על הודעה כזו כי היא לא רצתה לחשוף בפני את העומק של היחסים בינה לבין בר שירה".

ממשרדו של וינרוט נמסר בתגובה כי: "מדובר בסיפור בדים, שלא היה ולא נברא. נגד בר שירה עומד כתב אישום על קבלת תרומה במרמה מעו"ד וינרוט למען גלעד שליט, תרומה אותה שלשל לכיסו הפרטי. כפי שהבינה משטרת ישראל מיד, מדובר בניסיון הזוי של בר שירה להציל את עורו ולהצדיק את קבלת התרומה במרמה. יצוין, כי עו"ד וינרוט היה זה שפנה למטה למען שחרור שליט, הביע בפניו את חשדותיו, ופנייה זו הביאה בין היתר לגילוי הפרשה. מעבר לכך, הדברים אינם ראויים להתייחסות".

תומר זרחין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ