בעליהן של שלוש חברות כוח אדם נעצרו בחשד שעשקו עובדים זרים

8 בכירים בחברות עובדי הקבלן הגדולות במשק חשודים בגביית עשרות אלפי שקלים מעובדים סינים בניגוד לחוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

רשוית אכיפת החוק פתחו בפעולה נגד מנצלי העובדים הזרים: אתמול נעצרו שמונה חשודים במעורבות בעושק עובדים זרים מסין שהועסקו בענף הבנייה. בין העצורים גם בעליהן של שלוש חברות כוח אדם. אחד מבעלי החברות הוא עדי ליבוביץ, אחיו של האופנובנק, רוני ליבוביץ'. אתמול הובאו החשודים להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון.

המעצר התאפשר לאחר חקירה סמויה שנמשכה כמה חודשים. את החקירה ניהלה היאל"כ - היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית, בשיתוף רשות המסים ומנהל האוכלוסין במשרד הפנים. על פי החשד, העצורים גבו דמי תיווך מופקעים בניגוד לחוק שירות התעסוקה, תוך ביצוע עבירות מס. אתמול בבוקר, עם ביצוע המעצרים, עברה החקירה לשלב גלוי. במקביל למעצרים בוצעו חיפושים בבתי החשודים, במשרדיהם ובחנויות להמרת כסף.

החברות שחלק מבעליהן נעצרו הן כ.א.ז, רסידו וגשר חסון. על פי החשד, החשודים גבו מהפועלים שהופנו לעבודה בבניין סכומים שהגיעו לעשרות אלפי שקלים מכל עובד, במקום 3,401 שקל - הסכום המרבי שהחוק מתיר לחברת כוח אדם לגבות מעובד זר בעבור תיווך בהבאתו לארץ. גופי אכיפת החוק סבורים כי בדרך זאת, ובאמצעות חשבוניות פיקטיביות, שלשלו לכיסיהם סכומים הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים.

עובדי ענף הבנייה נחשבים בעלי השכר הגבוה מקרב העובדים הזרים. לכן, המתווכים של חברות כוח האדם דורשים מהם תשלומים מופקעים בעבור הזכות לעבוד בישראל. לפי עדויות שאספו הארגונים שמבקשים להגן על זכויות מהגרי העבודה, עובדים רבים לקחו הלוואות ממעסיקיהם ובכך קשרו אותם אליהם, באופן שמאפשר את ניצולם. עובדים אחרים לוו את הכסף מעובדים זרים ותיקים או מהשוק האפור.

ברשויות אכיפת החוק אמרו אתמול כי החקירה, שאיחדה כוחות משותפים, נועדה למגר את תופעת גביית היתר מהעובדים הזרים, והעלמות המס בתחום של תאגידי בנייה שעוסקים בכוח אדם זר, שרובו מסין.

עו"ד ז'ק חן, פרקליטו של העצור מאיר פיסו, מבעלי החברה כ.א.ז, טען אתמול בדיון בבית המשפט כי המשטרה "ניערה את האבק" מתיק חקירה שנפתח ב-2009. לטענתו, אין מאחורי החשדות דבר.

עו"ד איתן מעוז, פרקליטו של העצור טובי פרץ, מנהל חברה שנותנת שירותים לחברות כוח אדם, אמר כי מרשו לא מעסיק עובדים ולא לוקח מהם כספים, ולפיכך החשדות המיוחסים לו אינם רלוונטיים.

שלוש החברות שבעליהן נעצרו אתמול הן בין תאגידי כוח האדם הגדולים והוותיקים בענף הבנייה. כיום עובדים בענף הבנייה 5,800 מהגרי עבודה באופן חוקי. חברת כ.א.ז קיבלה השנה היתרים להעסקת 450 עובדים זרים, ואילו חברת גשר חסון נושאת ב-436 היתרים. יש לציין כי מדובר בעובדים שכבר שוהים בישראל, לאחר שב-2008 הוחלט על הפסקה של הבאת עובדים זרים לעבודה בענף הבנייה.

בעמותת קו לעובד, המטפלת בין השאר בהפרות תנאי העסקה של זרים, לא הופתעו למשמע דבר המעצר. "נגד חברת כ.א.ז ורסידו יש תביעות עומדות בבית הדין לעבודה שהגשנו בגין אי תשלום שכר, הלנות שכר של מספר חודשים, ניכוי דמי הודעה מוקדמת, אי תשלום שעות נוספות וזכויות סוציאליות", אומרת דנה שקד, רכזת תחום עובדי בנייה בקו לעובד.

"אנחנו מתריעים על התופעה כבר מספר שנים", הוסיפה שקד, "ומאז אנחנו גם עדים לדמי תיווך שרק עולים ועולים. חבל שלא נעשו צעדים דומים בעבר, אז יכולנו למנוע תשלומים מיותרים מצד העובדים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ