שחר איילון ל"הארץ": ארגוני הפשיעה הצליחו לחדור לעיריות

מפקד משטרת מחוז תל אביב מסכם 34 שנות שירות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מחסור חמור בשוטרים, ארגוני פשיעה בעיריות ובמועצות המקומיות ואף קצה חוט בפענוח הרצח בברנוער בתל אביב. שחר איילון, שכיהן עד השבוע כמפקד משטרת מחוז תל אביב, עמד אתמול ברחבת המסדרים של נציבות כיבוי האש לצדו של השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ וסיכם פרק משמעותי בחייו. השר, שמינה את איילון לנציב הכבאות וההצלה בתום 34 שנים בשירות המשטרה, הוא גם זה שהחליט לא למנותו למפכ"ל המשטרה. "הכי חשוב בחיים זה להמשיך קדימה, לא להסתכל לאחור", אמר איילון ל"הארץ". "תוציא את הכי טוב שאתה יכול מהמצב הקיים. קיבלתי סטירה ואני ממשיך הלאה לאתגר הבא".

ביום שלפני הטקס הרשיע בית המשפט המחוזי בתל אביב את תוקפיו של אריק קרפ בהריגה. בהחלטתם טענו השופטים כי בית המשפט לא מצא ראיה לפיה התכוונו התוקפים לגרום למותו של קרפ. לדברי איילון, "קרפ נרצח ואני קורא לזה רצח ולא הריגה. הייתי רוצה לראות את בתי המשפט מחמירים את הענישה על עבריינים שמסכנים את הציבור". לטענתו, בית המשפט הוא זה שצריך לסיים את המלאכה שאותה מתחילה המשטרה. "אנחנו משקיעים מאמצים רבים כדי לחשוף פרשיות ולחקור את החשודים, ובסוף זה נגמר בקול ענות חלשה בבית המשפט, כי כל עורך דין מתחיל יודע לומר ללקוח שלו שהוא לא זוכר מה היה באותו אירוע. הייתי רוצה שהפרקליטות תלך אתי לכל ערעור אבל זה לא כך. לצערי לא החוק ולא בתי המשפט יוצרים את ההרתעה שהיינו רוצים לראות. לציבור שומר החוק מגיע שרמת הענישה בבתי המשפט תעלה בצורה משמעותית כדי שהוא ירגיש מוגן מפני עבריינים".

מחפשים סכינים

איילון החל את דרכו בימ"מ ב-1977, והמשיך את דרכו בארגון, שם מילא שורה של תפקידי מפתח, בהם: מפקד מחוז שי, ראש אגף תנועה וסגן המפכ"ל. אולם לתפקיד המשמעותי ביותר נכנס איילון באפריל 2009, עם מינויו למפקד מחוז תל אביב. בשעה שהמשטרה, והמפכ"ל דודי כהן בראשה, הציבו את המלחמה בפשיעה המאורגנת כיעד, היעד המחוזי עבור איילון היה המלחמה בעבירת נשיאת סכין. הוא טען כי האלימות ברחובות מציבה איום לא פחות גדול מזה של ארגוני הפשיעה, והורה לשוטרים להגביר את תדירות החיפושים על אנשים שהעלו את חשדם. כל מי שנשא עליו סכין עוכב מיד, וגילויי אלימות במקומות ציבוריים הביאו למעצר המעורבים.

עד 2009 הפכו אירועי האלימות במתחמי הבילוי במחוז לאיום ממשי על ציבור המבלים שבאו אליהם. איילון הציב שערים בפתח המתחמים, וסגר אותם לתנועת כלי רכב בשעות הבילוי. בשערים הוצבו שוטרים ובמרחבים יפתח וירקון הוקמו יחידות שמטרתן פעילות במתחמי הבילוי. "נלחמנו באלימות במועדונים וסגרנו עשרות שלא עמדו בתקן", אמר איילון, והוסיף: "לא התפשרנו עם מועדונים שהכניסו בליינים מעל למספר המותר. חששנו מהרגע שבו תפרוץ שריפה ויקרה אסון. בעלי המועדונים הביעו כעס על סגירת המקומות, אבל הבהרנו להם ששריפה אחת במועדון שחלילה יהיו בה נפגעים תביא לסגירה של מועדונים רבים יותר ותפגע להם בהכנסות, והם הבינו את זה. בשנים האחרונות אין מקרי רצח בתוך המועדונים, כי הם הבינו שאם בליינים ייכנסו עם סכין למועדון ויקרה משהו המועדון ייסגר מייד. באירועים של השנים האחרונות האלימות התרחשה מחוץ למועדונים, ולא בתוכם. אין נכון להיום עלייה ברמת האלימות במתחמי הבילויים".

אך על אף שהשיטה הוכיחה את עצמה ומספר האנשים שנעצרו עם סכינים גדל כמעט ב-50%, איילון חושש שהדרך עוד רחוקה. "יש דאגה לשלום הציבור", הוא אמר. "בחג האחרון הסתובבתי בתל אביב, ובכל מקום היו הרבה מאוד אנשים, אבל לא מספיק שוטרים. אין לנו די רגליים של שוטרים במחוז. במדינת ישראל צריכים לדעת שלא לעולם חוסן. פשוט חייבים להביא יותר שוטרים לרחובות. נכון להיום חסר כוח אדם ברמה שבהחלט מסכנת את הציבור. זמן התגובה של המשטרה לאירועים נפגע". לדברי איילון, 3,000 השוטרים שעובדים בשלוש משמרות יומיות אינם מספיקים. "אנשים חושבים שמחוז תל אביב אחראי רק לעיר תל אביב, אבל למעשה המחוז חולש על כל גוש דן. בשנים האחרונות היתה תנופת בנייה עצומה באזור. שכונות שלמות נבנו בערים כמו קריית אונו, יהוד, בני ברק, תל אביב והרצליה. כמו כן, בתל אביב נוספו מקומות בילוי ופארקים. אבל למרות זאת לא נוסף בשנים האחרונות למחוז תל אביב אפילו שוטר אחד. האוכלוסייה גדלה, המקומות הבעייתיים גדלים, אבל המשטרה נשארת כפי שהיא מבחינת כוח אדם".

המפקד הבא יפענח

באוגוסט 2009 נכנס רעול פנים לברנוער בתל אביב וירה למוות בניר כץ ובליז טרובישי. עם זאת, על אף הזמן שחלף ומיליוני השקלים שהושקעו בחקירה, המקרה אינו קרוב לפענוח. "אני מאמין שיהיה פענוח, אבל זה יהיה בתקופתו של מפקד המחוז הבא", אמר איילון. "אנחנו יודעים שלא רוח רפאים היא זו שביצעה את הרצח. אחרי הכול אדם נכנס לאותו מקום ופתח באש לעבר האנשים שהיו במקום. הושקעו בחקירה הזאת הרבה מאוד משאבים. החשד היה שמדובר בפסיכופת שיפעל פעם נוספת, וחיכינו לו למקרה שהוא יחזור, אבל לא הגיע ניסיון נוסף".

חשש המשטרה מניסיון נוסף של אותו מתנקש הביאה את ראשי המחוז לפתוח ערוץ הידברות עם ראשי הקהילה הגאה, ובחודשים הראשונים שלאחר הרצח הקצתה המשטרה כוח אדם רב לפעילות מודיעינית ואבטחה לאירועי הקהילה. "בחודשים שלאחר הרצח היינו בקשר הדוק עם הקהילה וידענו על כל פעילות שלהם בתל אביב", סיפר איילון. "כל פעילות כזו לוותה בשוטרים רבים שהיו מאבטחים מסביב במטרה להמתין לאותו מתנקש, אם יחליט לחזור פעם נוספת. במקרים שבהם מישהו פועל בצורה סדרתית ניתן ליצור פרופיל וללמוד את דרך הפעולה שלו, אך זה לא היה המקרה. מיד לאחר אותו אירוע הרוצח ירד למחתרת".

לצד זאת, מסמן איילון את מבקשי המקלט מאפריקה בדרום תל אביב כ"בעיה חמורה". לאחר שהקים את תחנת המשטרה בלוינסקי על מנת לתת מענה, חושב איילון כי רק התערבות הממשלה תביא לפתרון. "תופעת הזרים חייבת לקבל טיפול לאומי ולא להיות בעיה של משטרת מחוז תל אביב. אנחנו כעם ישראל לא עוזרים לאותם מהגרים. אנחנו רק גורמים להם לאשליות. אנחנו לא יכולים לקבל אותם כחלק ממדינת ישראל והם גם לא יתקבלו כישראלים מן המניין לעולם. האנשים האלה באו ממדינות אפריקה, שם עדין נמצאות המשפחות שלהם, ההיסטוריה שלהם, השפה שלהם. המדינות האלה באפריקה הן המולדת עבורם, וככה זה יישאר. האנשים האלה לא חלמו מעולם על ציון או להתפלל בירושלים. הם לא באים מאזורי קרבות כמו שטוענים, ולא מדובר באנשים שנסים על נפשם ולא בפליטי מלחמה. האנשים שבאים לכאן בורחים מגיוס לצבא במדינות שלהם, וכדי להעלות את רמת החיים שלהם בישראל. אין כאן תשתית שיכולה לקלוט אותם, והייתי מוכן לטוס לשם ולתת להם את הכסף כדי שלא יבואו. חייבים למצוא את הדרך להחזיר אותם למדינות המוצא ואפשר למצוא דרך כזו תמורת תגמול כלשהו".

דואגים בצדק

מאז הוקמה יחידת להב 433 ב-2008 על ידי כהן, הועבר הטיפול ברוב ארגוני הפשיעה אליה. עם זאת, היחידה המרכזית של תל אביב עדיין אחראית על משפחות הפשע אלפרון ומוסלי. "כל משפחות הפשע פועלות גם בתל אביב מאחר וזה צומת מרכזי", סיפר איילון. לדבריו, אחד מן האנשים המשמעותיים במלחמה בתופעה הוא ניצב משנה שלומי מיכאל, מפקד היחידה הארצית. אך על אף שהיחידה הצליחה לחשוף את ארגון הפשיעה של עיזאת חאמד מיפו ומשפחת עזרא מאור יהודה, בתל אביב ובערים הנוספות הצליחו ארגוני הפשיעה להתבסס בצורה מדאיגה.

"הארגונים ניסו להיכנס לעיריות ולמועצות המקומיות, ובחלק מן המקרים בתחומי מחוז תל אביב גם הצליחו", אמר איילון. "אותם ארגונים מנסים להיכנס לנדל"ן ומכרזים פנימיים בעיריות השונות. זה נושא שמדאיג את המשטרה ובצדק, כי מדובר בדלק חדש שזורם לארגונים. היום ארגוני הפשיעה מחזיקים מועדונים בתל אביב והאזור, ועוסקים באיסוף ברזל, במיחזור בקבוקים ובסחר סיטונאי בירקות. למעשה, הם עוסקים בכל ענף שקל להעלים בו הכנסות. על אף שהמשטרה לא יכולה לנצח לגמרי את הפשיעה, היא מנסה להגיע אליה ברמה סבירה. אבל לכל מי שיוצא מהמשחק יש מיד ממלא מקום, מכיוון שמדובר בהרבה מאוד כסף".

לדברי איילון, בשנים האחרונות מתמודדת המשטרה עם חזית חדשה. "ארגוני הפשיעה שולטים בהימורים הבלתי-חוקיים ברשת, ויש סביב זה עולם שלם של פשיעה בממדים שהולכים וגדלים", הסביר. "בעבר היו לארגונים את מכוני הליווי ואת בתי הקזינו. עכשיו יש את העולם הווירטואלי. הם תמיד יודעים להתאים את עצמם למציאות חדשה".

איילון הוסיף ואמר כי "יש במערכת היום הרבה שוטרים שאין להם את החוש השישי, כמו שאני קורא לו - האינסטינקט של שוטר לזהות סכנות ובעיות שהוא פוגש ברחוב. הבן שלי משרת בסיירת אגוז, ואמרתי לו שיביא את החברים שלו למשטרה, אחרי הכול מדובר במלח הארץ. הוא צחק עלי ואמר שבשכר שמציעים לשוטרים, אין לאנשים כאלה מה לחפש במשטרה. היום אם רוצים לגייס כוח אדם איכותי שם המשחק הוא תנאים וכסף. הפתרון הוא לא להביא שח"מים, אלא לגייס שוטרים מקצועיים ואיכותיים. כאלה שלא יעזבו את המשטרה אחרי חמש שנים כשהם מבינים ששוטר לא יכול לכלכל את המשפחה שלו. לא ייתכן ששוטר ישלם על שיחות שהוא מבצע בפעילות מבצעית. לא יכול להיות ששוטר ישלם מכיסו את הנסיעות באוטובוס כדי להגיע לתחנת המשטרה למשמרת יומית. לפעמים אני רואה את השוטרים הצעירים ואני חושב שהם נאיביים שהסכימו להגיע בתנאים כאלה, אבל העבודה הזו חשובה מספיק כדי שהם יבוא ויהיו גאים בא רק שזה לא יכול להיות על חשבון תנאים ומשכורת".

על מנת לשפר את המצב, הנהיג איילון את פרויקט "פקדימה". "החלטנו במחוז לצאת בפרויקט כי חשבתי שזה לא נכון לקחת את הפקדים כחבילה אחת, לכל אחד יש הצרכים שלו והתחלנו למפות את הצרכים של כל הפקדים. מי שלא גמר את הלימודים באוניברסיטה נשלח לסיים את הלימודים. מי שלא יכול להחזיק רכב קיבל רכב מידי פעם כדי לצאת עם המשפחה לצפון".

בנוסף, בשנתיים האחרונות - יחד עם פיקוד העורף - הוטל על איילון להכין את המחוז למצב שבו תל אביב תהיה תחת מתקפת טילים. לטענתו, המחוז מוכן לכל התרחישים. "תל אביב נכנסה לתוך טווח איום הטילים של האויבים שלנו והבנו את זה בשנים האחרונות. המחוז מכין את עצמו כבר תקופה ארוכה ליום שבו אותם תרחישים יתממשו. המחוז צריך לתת מענה ראשוני עד שיגיעו כוחות הצבא וכוחות הצלה נוספים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ