חשוד בהונאה במיליונים נעצר עם נחיתתו מארה"ב

בידי המשטרה ראיות כי משה זוסמן מעל בסכום של 15 מיליון שקלים, אותם הוציא במרמה, אך על פי ההערכות מדובר בסכומים גבוהים הרבה יותר

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

משה זוסמן, בן 31 מבני ברק, מי שנחשב למיידוף החרדי, הוסגר אתמול לישראל מארצות הברית, לאחר שהיה מבוקש על ידי המשטרה בחשד להונאה במיליוני שקלים. בשלב זה בידי המשטרה ראיות למעילה בסכום של 15 מיליון שקלים אותם לקח במרמה מאנשים, אולם ההערכה של החוקרים היא כי הסכומים גבוהים הרבה יותר ועשויים להגיע ל-50 מיליון שקלים.

זוסמן, נשוי ואב לילדים, ניסה בשנים האחרונות לעשות כסף קל. החשוד שנמנה עם משפחה מכובדת בעיר, שבבעלותה בית מרקחת, רכש את אמון התושבים באזור והחל להציג את עצמו כמנהל תיק השקעות בחברת איזי פורקס. הוא הבטיח לאנשים רבים שישקיע בעבורם את הכספים במט"ח והם יניבו תשואה של 25% לשנה. תחילה עבד זוסמן בסכומים קטנים. הוא היה מכניס את הכספים מ"כיס אחד לכיס השני" ובחודשים הראשונים, אנשים אכן ראו את התשואה מגיעה לחשבונות הבנק.

השמועה על המשקיע ש"מטיל ביצי זהב" פשטה בקרב אנשים רבים בבני ברק וזוסמן כבר החל לברור את האנשים שמהם הוא לקח כספים. כשהעסק החל לשגשג, זוסמן כבר לקח לקוחות שהצליחו להביא מינימום מאה אלף שקלים להשקעה.

באמצע שנת 2009 החל זוסמן להסתבך ולא הצליח לשלוט בהונאה שלו, שהגיעה לממדים גדולים מדי בעבורו. זוסמן פתח אתר אינטרנט מזויף של חברת איזי פורקס ושם הוא הראה לאותם משקיעים את התנועות שלהם בחשבון. כמו כן, החל להוציא חשבוניות שגם הן היו מזויפות והראה אותן למשקיעים.

אולם ככל שעבר הזמן, זוסמן נקלע לבעיות גדולות יותר. המשקיעים החלו לדרוש את הכספים. בנובמבר 2009 זוסמן מוזמן לבית מלון במרכז הארץ לשיחה עם המשקיעים, שם הם דרשו את כספם. אז, באותה פגישה, סיפר זוסמן למשקיעים על ההונאה. אותם משקיעים שחלקם הפקידו אצל זוסמן כספים שלא שילמו עליהם מסים לא מיהרו למשטרה ואלו שכבר מיהרו, בין השאר גם חברת איזי פורקס, לא הצליחו להשיג את זוסמן, שניצל את הזמן וברח לדרום אמריקה בסוף נובמבר.

נגד זוסמן הוצא צו מעצר בינלאומי, אולם לא ניתן היה להסגירו מאחר שלא היתה אפשרות הסגרה מהמדינה שבה שהה. אולם באחרונה נמסר מידע מודיעיני שלפיו זוסמן נחת בארצות הברית. אז פנו חוקרי מפלג הונאה במחוז תל אביב לרשויות האמריקאיות וביקשו להסגירו לישראל.

האמריקאים גירשו שלשום את זוסמן לישראל, בשיתוף פעולה עם מפלג הונאה במחוז תל אביב והשוטרים המתינו לו בשדה התעופה. אתמול, עם נחיתתו בישראל, נעצר זוסמן בשדה והובא ישירות לחדרי החקירות. אחר כך הובא זוסמן לבית משפט השלום בתל אביב ומעצרו הוארך בשמונה ימים נוספים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ