צוות בראשות הפרופסור קרמניצר מציע לנאמן לקבוע שתי דרגות רצח

רצח מתוך גזענות או המתת איש אכיפת החוק ייחשבו, למשל, רצח בנסיבות מחמירות עם מאסר עולם חובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צפוי מהפך בעבירות ההמתה: צוות משפטנים ממליץ לשר המשפטים יעקב נאמן לקבוע בחוק שתי עבירות רצח - עבירה בסיסית שהעונש המרבי עליה הוא מאסר עולם, ונוסף על כך עבירת רצח בנסיבות מחמירות, שהעונש עליה יהיה מאסר עולם חובה. בין הנסיבות המחמירות שמציע הצוות לכלול בעבירה חדשה זאת: רצח שבוצע מתוך גזענות, רצח של איש מערכת אכיפת החוק ובכלל זה רצח שופטים, פרקליטים ואנשי משטרה, רצח תוך אכזריות מיוחדת או התעללות בקורבן, מעשה טרור ורצח שהקורבן לו הוא עד בהליכים פליליים.

כמו כן מציע הצוות לקבוע ששלוש עבירות חדשות יחליפו את עבירת ההריגה. המלצות צוות המשפטנים, ממשרד המשפטים ומהסנגוריה הציבורית, ושבראשו פרופ' מרדכי קרמניצר, התפרסמו יום לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב פרסם את הכרעת הדין שעוררה מחלוקת נגד הנאשמים במותו של אריק קרפ שהוכה באכזריות בטיילת תל ברוך. השופטים שזיכו את הנאשמים מעבירת הרצח קבעו כי לא הוכח שכוונתם היתה להמית את קרפ. אם הצעת הצוות תתקבל, במקרים מסוג זה, לשופטים יהיה שיקול דעת רחב יותר להרשיע ברצח.

עבירות ההמתה בחוק הישראלי כוללות גרימת מוות ברשלנות, שהעונש בצדה עד שלוש שנות מאסר, עבירת הריגה, המקיפה מקרי המתה מתוך מחשבה פלילית - החל בקלות דעת וכלה בכוונה ספונטנית - שהעונש בצדה 20 שנות מאסר ועבירת רצח, שהעונש בצדה מאסר עולם כעונש חובה.

שר המשפטים הקודם, דניאל פרידמן, הקים את הצוות, כדי לבחון אפשרות יצירת מדרג ענישה ראוי בין עבירת הרצח לעבירת ההריגה וכן לבדוק את הצורך בקביעת מדרג ביניים של עבירה או עבירות נוספות, בין עבירת הרצח לעבירת ההריגה.

לצד קביעת שתי עבירות רצח המליץ הצוות על ביטול עבירת ההריגה והמרתה בשלוש עבירות חדשות: עבירת המתה בנסיבות של אחריות מופחתת, שהעונש המוצע בצדה הוא עד 20 שנות מאסר, למקרים כמו מעשה שנעשה בעקבות התעללות ממושכת מצד הקורבן או כשהמעשה נעשה על ידי מי שיכולתו להבין את המעשה או להימנע ממנו הוגבלה בשל הפרעה נפשית או ליקוי שכלי; עבירת המתה בקלות דעת, שהעונש המרבי שמוצע לקבוע בצדה הוא תשע שנות מאסר, המיועדת למקרים בהם מבצע העבירה מקווה שהתוצאה הקטלנית לא תתרחש, על אף שהוא מודע לאפשרות התרחשותה. עוד מציע הצוות לקבוע עבירת של המתה בעקבות בקשת קורבן, מתוך חמלה, למקרים בהם הקורבן הסובל ממצב רפואי קשה, מבקש באופן שקול ומודע להמיתו. העונש על עבירה זו הוא עד חמש שנות מאסר.

כמו כן, הוחלט על קביעת עבירת גרימת מוות ברשלנות רבתי, נוסף לעבירת גרם מוות ברשלנות, כאשר מבצע העבירה במקרה זה פועל מתוך מודעות ביחס להתנהגותו ורשלנות ביחס לתוצאה הקטלנית.

לדברי הד"ר יואב ספיר, סגן הסנגורית הציבורית הארצית, שהיה חבר בצוות, החקיקה בעבירות ההמתה שקיימת היום מיושנת ולא יוצרת די קטגוריות שמבחינות בין סוגים שונים של המתה, לפי דרגת האשם של מי שביצע את העבירה. לדבריו, אם תתקבל ההצעה, בעבירת הרצח הבסיסית יהיה שיקול דעת לבית המשפט לגבי העונש ובית המשפט יהיה יותר חופשי לעשות צדק בנסיבות הקונקרטיות של כל מקרה ומקרה.

ספיר הוסיף כי רוב חברי הצוות הציעו לאפשר הרשעה ברצח גם במקרה של אדישות, בניגוד לעמדת הסנגוריה הציבורית, אך חשוב לזכור שלבית המשפט יהיה שיקול דעת לגבי העונש והוא לא יהיה כבול בעונש של מאסר עולם. כמו כן הצוות הציע ששורה של מקרים שנכללים בעבירת הרצח יהפכו לעבירה קלה יותר באחריות מופחתת, כמו מקרים של רצח בעקבות התעללות שחווה הנאשם מצד הקורבן".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ