דנינו יודיע מחרתיים על מינויים בצמרת המשטרה

אחד מייעדיו של המפכ"ל החדש הוא שינוי המבנה הארגוני במשטרה - ביטול המרחבים וחיזוק התחנות שיהיו נתונות לאחריות המחוזות

יניב קובוביץ
'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
'

ניצב יונתן דנינו קיבל אתמול דרגת רב ניצב ונכנס לתפקיד המפכ"ל ה-17 של משטרת ישראל, במקום המפכ"ל היוצא דודי כהן. בטקס ברחבת משרד ראש הממשלה בירושלים התקשה דנינו להסתיר את התרגשותו כשקיבל את הדרגות מראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומהשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ. מחרתיים יודיע המפכ"ל החדש דנינו על סבב מינויים בצמרת המשטרה.

למרות הצלחות המשטרה בשנים האחרונות במאבק במשפחות הפשע והכנסת ראשיהן לכלא, דנינו מקבל לידיו משטרה שלא שיפרה את הרגשת הביטחון של האזרח, ומתכנן לפעול לחיזוקה. רוב אזרחי ישראל אינם פוגשים את ארגוני הפשע ביום-יום, אלא פוגשים בית שנפרץ או מכוניתם שנגנבה. עוד משימה שמוטלת על דנינו היא להפחית את האלימות ברחוב.

דבר נוסף שדנינו ייאלץ להתמודד אתו הוא רמת השירותים שהמשטרה נותנת לאזרחים, ותדמית השוטרים בחברה. המשטרה עדיין סובלת מתדמית ירודה ואזרחים אינם מאמינים שתוכל לטפל בענייניהם ביעילות.

אתמול קרא המפכ"ל החדש דנינו לצעירים בעלי מוטיבציה להתגייס למשטרה כדי לחזקה ולשפר את תדמיתה. דבר נוסף שדנינו יצטרך להיאבק עליו הוא תנאי השכר של השוטרים, שאם לא כן יימשך גל העזיבות שהמשטרה עוברת בשנים האחרונות.

לדנינו יש עוד שני יעדים גדולים: האחד הוא הכנת המשטרה לחודש ספטמבר, אז תבקש הרשות הפלסטינית הכרה במדינה פלסטינית עצמאית באו"ם. במשטרה צופים שבמקרה שיפרצו אז מהומות, השוטרים יצטרכו לעמוד מול המפגינים.

היעד השני הוא שינוי המבנה הארגוני במשטרה - ביטול המרחבים וחיזוק התחנות שיהיו נתונות לאחריות המחוזות. דנינו תומך בתוכנית זו, והוא יידרש לממשה.

דנינו, בן 51, הוא בן למשפחת עולים ממרוקו, מתגורר במודיעין ונשוי ליעל. יש לבני הזוג ארבעה ילדים. בצעירותו למד בישיבה התיכונית ושירת בצנחנים. בשירות הצבאי הסיר את הכיפה ועם השחרור הלך ללמוד משפטים בכוונה להיות שופט. כניסתו למשטרה היתה מקרית, הוא ביקש לממן את לימודיו והחל לעבוד כקצין הפעלה של המשמר האזרחי ברמת גן.

דנינו סיים את לימודיו כמשפטן ונשאר במשטרה, עבר התמחות בלשכת תביעות של מרחב שרון והיה תובע במרחב, מהקשים בתחום הפשיעה. משפחות הפשע בנתניה התחילו להתבלט שם בתחילת שנות ה-90, וכ-20 איש נרצחו מדי שנה. כקצין חקירות בתחילת דרכו היה דנינו מעורב בכליאתם של ראשי משפחות הפשע חרירי ועבד אל-קאדר בטייבה. המפכ"ל דאז יהודה וילק מינה אותו לראש זרוע החקירות של יחידת אתגר שהוקמה להילחם בגניבות רכב.

ב-2002 מונה דנינו לראש זרוע החקירות של יאחב"ל (היחידה הארצית לחקירות פשיעה חמורה ובינלאומית), ולאחר מכן מונה לראש היאחב"ל, כשהיחידה ניהלה חקירה בפרשת האי היווני, שבמרכזה היחסים בין ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון לאיש העסקים דוד אפל. דנינו חקר את שרון במשך שבע שעות.

דנינו הקים את יחידת העל לחקירות, להב 433, והוביל חקירות נגד בכירים ובהם הנשיא משה קצב, ראש הממשלה אהוד אולמרט והשרים אברהם הירשזון וחיים רמון. חוות הדעת של דנינו בתיקי חקירה מורכבים נחשבות בצמרת המשטרה ובפרקליטות המדינה כאחראית, ומרבית המלצותיו התקבלו גם על ידי היועצים המשפטיים.

דנינו היה הקצין הראשון שמונה למפקד מחוז (מחוז הדרום) מבלי שעבר דרך מרחבי המשטרה. בתפקיד זה הצליח דנינו לפרק כמעט לגמרי את ארגון הפשיעה של משפחת זגורי ולבסס את מעמדו גם כמפקד בשטח.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ