נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, ערער על הרשעתו לבית המשפט העליון

הנשיא לשעבר טען כי בפסיקתו החד משמעית התעלם בית המשפט כליל מן הספקות שעלו בתיק ויבקש עיכוב בביצוע העונש

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, ערער היום לבית המשפט העליון על הרשעתו בביצוע שני מעשי אונס, מעשים מגונים והטרדה מינית של עובדות לשכתו. בצמוד לערעור הוגשה בקשה לדחיית ביצוע גזר הדין לאור העובדה שקצב אמור לרצות את עונשו בעוד שבוע.

פרקליטיו של קצב טענו כי יש לתת משקל לעובדה שהוא שימש כנשיא המדינה ומן הראוי שהפרשה תסתיים לאחר ערעור בעודו אדם חופשי. זאת, כדי למנוע מצב שבו הוא יגיע לדיון בעליון מבית הסוהר.

בערעור שהגיש קצב, באמצעות עורכי הדין אביגדור פלדמן, ציון אמיר אברהם לביא, ומיקי חובה, חולק הנשיא לשעבר על הכרעת הדין המרשיעה של בית המשפט המחוזי בתל אביב. קצב טוען כי בפסיקתו החד משמעית התעלם בית המשפט כליל מן הספקות שעלו בתיק, בעיקר לגבי המתלוננת המרכזית א' ממשרד התיירות, ומן הקשיים הראייתיים שהובילו לחילוקי דעות קשים בקרב בכירי הפרקליטות. קצב צפוי לטעון כי בית המשפט התעלם מראיות שהציג, המטילות לטענתו ספק בגרסת עדי התביעה.

‫"דברים קשים בליבנו על בית המשפט קמא, לא התקיים בו לדעתנו הציווי בצדק תשפוט את עמיתך", כתבו עורכי הדין בערעורו של קצב. "המערער נכנס ביום הראשון למשפט כשאות קין של אנס ועבריין מין סדרתי מוטבע על מצחו כאות קין".

‫"כך קיבל בית המשפט קמא את עמדתה הדמיונית של התביעה כי המערער הקים לו מעין ארכיון אימים שבו טמן את שרידי קורבנותיו, כמעין מרתף אימים של רוצח סידרתי הנוהג לשמר שרידי קורבנותיו, קצוות שיער, סיכת שיער, נעל בלה".

‫לטענת עורכי הדין, הצגתו של קצב כך "עולה בקנה אחד עם מגמה ברורה של התביעה לדמוניזציה של המערער", נכתב בערעור. "לא נעשה שקר בנפשנו אם לא נגיד כי קונן בלבנו ספק, ואנו שואלים עצמנו יום יום במהלך המשפט ובמהלך הסיכומים, האם בינינו ובין הרכב השופטים הנכבד שישב בערכאה הדיונית לא מפריד אוקיינוס של שנאה, דברי בלע שפשטו בכל אמצעי התקשורת וחלקם אף הגיעו לבית המשפט, זיהמו והכתימו את עדות המתלוננת והמשפט כולו".

על פי ההערכות, סיכויי ערעורו של קצב על הרשעתו אינם גבוהים, כי בית המשפט העליון אינו נוטה להתערב בממצאי העובדה של בית המשפט המחוזי, וגם לא בקביעותיו לגבי מהימנות העדים. העובדה שקביעות אלה התקבלו פה אחד על ידי שלושה שופטים תקשה עליו. עם זאת, ביחס לגזר הדין, לא מן הנמנע שקצב יצליח להשיג הקלה מסוימת בעונשו, לאור דעת המיעוט המקלה של השופטת שבח.

ביחס לעיכוב הביצוע של עונשו - בית המשפט העליון אינו מחויב בקבלת בקשתו של קצב לעיכוב ביצוע נוסף, ואם ייראה לו כי סיכויי ערעורו נמוכים, ושהוא צפוי לרצות עונש מאסר ממושך גם לאחר הערעור, הוא רשאי לחייב את קצב להתחיל בריצוי עונשו מיד. כך, לדוגמה, נעשה בעניינו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, שנאלץ להתחיל לרצות את עונשו לפני שערעורו נשמע בבית המשפט.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ