מינויים במשטרה: ניצב ניסו שחם, שאמר על המתנחלים "שיישרפו", יקודם

הניצב השנוי ימונה לתפקיד מפקד מחוז ירושלים, כחלק מסבב מינויים נרחב שמובילים השר אהרונוביץ' והמפכ"ל דנינו

הארץ
יניב קובוביץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
יניב קובוביץ
שירות ""

ניצב ניסו שחם, שספג ביקורת קשה על יחסו למתנחלים בהתנתקות, יקודם לתפקיד מפקד מחוז ירושלים, כך הודיעה הערב (שלישי) המשטרה. הקידום של שחם הוא חלק מסבב מינויים נרחב שאושר בהסכמה של השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ' והמפכ"ל החדש, רב-ניצב יוחנן דנינו. בין היתר, נקבע כי ניצב ישראל יצחק, שכיהן כמפקד מחוז ש"י, ימונה לתפקיד סגן המפכ"ל. השר אהרונוביץ' יזכה גם למזכיר ביטחוני חדש בדמות תת ניצב צ'יקו אדרי, לשעבר מפקד מרחב ירקון.

אהרונוביץ' ודנינו בטקס מינוי המפכ"ל. תצלום: אמיל סלמן

ניבצ ניסו שחם זכור כמי שצולם כשהוא מנחה את השוטרים לנקוט יד קשה ולהשתמש באלות נגד המתנחלים בהתנתקות. "חרא עליהם, שיישרפו. אני אזיין את האמ-אמא שלהם", אמר שחם. הדברים הובילו לנזיפה חמורה בתיקו האישי.

שני מינויים מבחוץ

לצד קידומו של שחם אושרו יותר מעשרה מינויים חדשים. בין היתר, יגוייס למשטרה תת אלוף ירון בארי, שהיה ראש מחלקת פרט באגף כוח אדם, קצין השלישות בפיקוד הצפון וראש חטיבת כוח האדם בזרוע היבשה של צה"ל. בארי יועלה לדרגת ניצב וימונה לתפקיד ראש אגף משאבי אנוש (אמ"ש).

דנינו החליט גם לפנות למגזר הציבורי בחיפוש אחר דובר חדש למשטרה. לתפקיד ימונה הלל פרטוק, דובר עיריית תל אביב היוצא. פרטוק יגויס למשטרה בדרגת תת ניצב.

בפוליטיקה הפנים-ארגונית, לא כל המינויים זכו לתשואות השוטרים ובייחוד לא המינויים מבחוץ. המאוכזבים רואים בכך חוסר אמון בצמרת המשטרה - כאשר תתי ניצב המשרתים זה עשרות שנים נאלצים להישאר ללא תפקיד משמעותי או ללא קידום. במשטרה טוענים כי מינויו של פרטוק בעייתי אף הוא. במערך הדוברות סברו כי בתוך הארגון יש די אנשים מוכשרים שיכולים היו למלא את התפקיד, כפי שהיה עד היום.

מנגד, דנינו, שמתכוון לעשות שינוי משמעותי במערך הדוברות, חושב שרק אדם מבחוץ, שניהל מערכות גדולות יוכל להביא לשינוי משמעותי בתדמית המשטרה, שלא מצליחה להתאושש למרות ההצלחות בשטח.

לעומת זאת, חלק מהמינויים התקבלו בברכה ונתפסו אפילו כמינויים טבעיים. תת ניצב יוסי פריינטה שיועלה לדרגת ניצב וימונה לתפקיד מפקד מחוז דרום הוא מינוי שכזה. פריינטה החל את דרכו כסייר במרחב נגב וכעבור שנים מונה למפקדו. בזמן מבצע עופרת יצוקה הוא קיבל שבחים על תפקודו כמפקד המרחב וזכה להערכה רבה אצל השר והמפכ"ל לשעבר דודי כהן.

המחוז הצפוני יחולק לשניים

בנוסף הודיעה המשטרה על הכוונה לחלק את המחוז הצפוני לשני מחוזות נפרדים, מחוז צפון ומחוז חוף, כדי לשפר את ההתמודדות עם משימות המשטרה באזור. לראשות מחוז צפון יוצב תת ניצב רוני עטיה שיועלה לדרגת ניצב, ולראשות מחוז חוף ימונה ניצב חגי דותן, מפקד מחוז שומרון ויהודה (ש"י).

על מחוז ש"י יופקד תנ"צ עמוס יעקב, מפקד מג"ב ירושלים, שיועלה לדרגת ניצב. ניצב יורם הלוי שהיה מפקד יחידת להב 433 ימונה למפקד מג"ב.

כמו כן, הוחלט על איחוד אגף קהילה ומשטרה (אק"מ) עם אגף המבצעים. האגף החדש, בראשות ניצב ניסים מור, ישלב את התחום המבצעי לצד השירות לקהילה. מערך השיטור הקהילתי יורחב ויושם דגש על בנייתן, פיתוחן והרחבתן של יחידות השטח ביישובי מגזרי מיעוטים.

המפכ"ל הנכנס הודיע לניצבים ולתתי הניצב על המינויים החל משעות הבוקר. לאחר מכן אישר השר לביטחון הפנים את ההחלטות שקיבל המפכ"ל, וביום חמישי בשעות הבוקר ייערך טקס, בו יועלו תתי הניצב לדרגת ניצב והמינויים ייכנסו לתוקף.

כעת מצפים במשטרה לסבב התפקידים הבא, שיוצר לא פחות מתח בתוך המערכת. תפקידים כמו סגני מפקדי המחוזות, מפקדי היחידות המובחרות והמרחבים, הנתפסים כמקפצות בתוך הארגון - ממתינים גם הם לשיבוצים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ