השר לביטחון פנים אהרונוביץ מתכוון לצמצם את היחידה למאבק בשחיתות, להב 433

השר לביטחון פנים מתכנן להוריד את תקן מפקד היחידה מניצב לתת ניצב ולקצץ בתקני מטה וקצינים בכירים ביחידה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכוונתו של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ לצמצם את מספר השוטרים ואנשי המטה ביחידה להב 433 שהיא חוד החנית של משטרת ישראל למאבק בשחיתות ומאגדת את היחידה הארצית לחקירות הונאה ואת היחידה הארצית למאבק בפשיעה בינאלומית. לטענת השר, גם המפכ"ל יוחנן דנינו, לפני קבלתו את התפקיד, העלה את הצורך לצמצם את היחידה ואף להוריד את התקן של מפקד היחידה מניצב לתת-ניצב. "אם אנחנו רוצים יותר שוטרים בשטח, אנחנו צריכים להביא אותם ממקומות אחרים. יש יותר מדי אנשי מטה במשטרה במקום לראות שוטרים ברחוב והמצב הזה ישתנה בקרוב".

אהרונוביץ' התייחס בעיקר לקיצוץ באנשי המטה ביחידה, שלטענתו מספרם גבוה מדי. בנוסף, הכונה היא לשחרר מספר קצינים בכירים מהיחידה, מאחר שהתקבלה החלטה כי מי שיעמוד בראש היחידה הוא תת-ניצב ולא ניצב, דבר שיביא בהכרח לעזיבה של חלק מהקצונה הבכירה. בלהב לא מרוצים ואפילו חוששים מהכוונה לקצץ תקנים ביחידה. חלק טוענים שם שהדבר יפגע ביכולתה של היחידה לנהל חקירות גדולות ורגישות, בהן גם של פוליטיקאים.

הכרזתו של אהרונוביץ על כוונתו להסית משאבים מלהב 433 ליחידות משטרה אחרות, נחשבת לשבירת מוסכמה במשטרה, שלפיה שר ממונה, שהוא איש פוליטי, לא פוגע ביחידות החקירה הארציות שעוסקות בחקירת פוליטיקאים. מקור משפטי בכיר שמכיר מקרוב את עבודת יחידות החקירה הארציות שחקרו פרשיות שחיתות שלטונית בשנים האחרונות - יאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) והיאל"כ (יחידה ארצית למאבק בפשיעה הכלכלית), הזהיר אמש מפני פגיעה בגורמי חקירת השחיתות השלטונית, שכן לדבריו רק גוף חזק ומקצועי כמו יאח"ה יכול היה לקחת פרשות שחיתות שלטונית סבוכות כמו הולילנד, ולחשוף אותן לפרטיהן בתוך כמה חודשים תוך גיבוש תשתית ראייתית מוצקה להגשת כתבי אישום.

נצ"מ בדימוס מאיר גלבוע, לשעבר חוקר בכיר ביאח"ה ומי ששימש כיועץ מבקר המדינה למאבק בשחיתות שלטונית, הגיב אמש בחריפות על החלטתו של אהרונוביץ. לדברי גלבוע, הכוונה של אהרונוביץ לפגוע ביחידות החקירה הארציות, ובראשן יאח"ה היא אקט שנעשה במקומות שונים בעולם, כאשר הפוליטיקאים הבחינו שגופי חקירת השחיתות השלטונית מתחזקים ומגיעים להישגים מקצועיים ובתגובה "נבהלו וקיצצו להם את הכנפיים". לדבריו, על אהרונוביץ, שמשתייך למפלגה של שר החוץ אביגדור ליברמן, שנחקר בהצלחה ביאח"ה בשנים האחרונות, היה להימנע מלהכריז על קיצוץ ביחידה.

בשיחתו עם עיתונאים השר אהרונוביץ דחה אתמול את הביקורת שהופנתה כלפיו וכלפי המפכ"ל דנינו על מינויו של ניצב ניסו שחם למפקד מחוז ירושלים. היום יתקיים טקס הענקת דרגות וחלוקת תעודות מינויים של אנשי הסגל הבכיר החדש של משטרת ישראל. מינויו של שחם, שקילל מתנחלים סמוך להתנתקות, עורר הרבה עניין ואתמול אהרונוביץ יצא להגנתו. "מדובר בקצין ראוי ואיש שחי את ירושלים במשך כל הקריירה שלו. שחם רצה להמשיך בתפקידו ואני הייתי זה שאמר לו שהוא צריך לפקד על ירושלים. נאמרו דברים קשים, אבל האיש נשפט ונחקר על המקרה הזה, ואסור לצאת מפרופורציות".

בשבועות האחרונים שינה המשרד לביטחון פנים את פניו לאחר מינויו של מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, ניצב כבאות והצלה רב טפסר שחר איילון ונציב שירות בתי הסוהר רב גונדר אהרון פרנקו. אתמול בטקס הרמת כוסית לקראת יום העצמאות התייחס השר אהרונוביץ גם לנושאים הבוערים במשרדו. בתחילת דבריו התייחס אהרונוביץ לשוטרים מנהריה ששוחררו באחרונה מהכלא. אהרונוביץ, שפעל רבות לטובת החנינה של השוטרים על ידי נשיא המדינה שמעון פרס, לא מסתיר את רצונו לראות את השוטרים חוזרים לשירות. "פניתי באחרונה ליועץ המשפטי בממשלה וביקשתי להקים ועדת בדיקה שתבחן את חזרתם של השוטרים למשטרה", סיפר.

אהרונוביץ טען כי הוא מודע לקושי של צעד זה מאחר שהשוטרים הורשעו בפלילים לאחר שביצעו עבירה עם קלון אולם מצא לכך נסיבות מקלות. "הדו"ח של הסמפכ"ל קבע באופן ברור שהשוטרים הללו נמצאו באותם ימים בלחצים אדירים ופעלו מתוך מצוקה קשה, לאחר שהמשטרה לא עמדה מאחוריהם באותם ימים". אם לא יוחזרו השוטרים לשירות, ינסה אהרונוביץ לצרפם לכיבוי האש או לשירות בתי הסוהר.

אהרונוביץ קיבל לאחריות משרדו באחרונה את שירותי הכיבוי וההצלה ובכוונתו לפעול לכך שגם מגן דוד אדום יהיה באחריות המשרד. השר לביטחון פנים אמר אתמול שבנושא השכר ותנאי העסקתם של השוטרים הוא לא היה איש בשורה בשנים האחרונות. לטענתו, התנאים של השוטרים עדיין לא מאפשרים לגייס ולהשאיר במערכת את השוטרים והקצינים האיכותיים. אהרונוביץ טוען שבימים אלו הוא שוקל להצטרף להצעת חוק פרטית יחד עם חברי הכנסת שלי יחימוביץ', דוד אזולאי, חיים כץ ושלמה מולה, שעיקרה הוא הזכות להקים ועדים ואיגודי עובדים גם במשטרה ובשירות בתי הסוהר. "כבר הודעתי לאוצר שאני בהחלט שוקל לתמוך בהצעת החוק כדי לחזק את השוטרים והסוהרים ושינסו לעשות משהו איפה שאנחנו לא הצלחנו", אמר.

היום יקבל ניצב חגי דותן את הפיקוד על מחוז חוף שהקמתו יצאה לדרך בקדנציה הנוכחית של יוחנן דנינו, ולמעשה הרפורמות אותן מתכנן השר יוצאות לדרך בפיצול המחוז הצפוני. המרחבים בצפון יבוטלו והתחנות יהיו אלו שיקבלו את כוח האדם ויתוגברו בצורה משמעותית - גורס השר. הכוונה כרגע היא לבצע צעד דומה גם במחוז מרכז ולבטל את שני המחוזות שפלה ושרון.

הנימוק לפיצול שיזם השר הוא העובדה שהמחוז הצפוני נחשב למחוז הגדול ביותר במשטרה, החולש על שטח גיאוגרפי רחב הכולל אוכלוסייה מורכבת המונה שני מיליון איש המתפלגים בין חמש דתות. מפקד המחוז הצפוני הפורש, ניצב שמעון קורן, אמר אתמול ל"הארץ" כי "המשטרה זקוקה לחיזוק משמעותי בכוח האדם שלה ובאנשי שטח וכיום קיים מחסור של מאות שוטרים במחוז. בתקופתי אמנם הוסיפו שוטרים לשטח, אך חלקם באו על חשבון תפקיד משרדי, וזה עדיין לא מספיק".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ