הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה אתמול (רביעי) את תביעת הנזיקין שהגיש דני רוזן, בן זוגה של תת ניצב אהובה תומר, מפקדת משטרת חיפה, שנספתה באסון השריפה בכרמל שהתחוללה בדצמבר האחרון. בתביעה, שהגיש בינואר נגד מדינת ישראל ושר הפנים, אלי ישי, תבע רוזן פיצויים בסך מיליוני שקלים, אותם הבטיח להעביר לקרן מלגות לילדי שוטרים. בנוסף דרש רוזן משר הפנים ישי לנמק מדוע אינו מתפטר מתפקידו.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לדחות את התביעה על הסף. לטענתה, על פי חוק המדינה פטורה מאחריות בנזיקין בשל מוות שאירע תוך ועקב שירותה המשטרתי של תומר. בבקשה נטען כי ההסדר הייחודי והיחיד הוא תגמולים ושיקום על פי חוק משפחות חיילים או שוטרים שנספו במערכה. המדינה דחתה גם את דרישתו של רוזן משר הפנים ישי בטענה כי אין זה מסמכותו של בית המשפט.

דני רוזן. תצלום: חגי פריד

לבקשת רוזן העניק לו בית המשפט אורכה לשם הגשת תגובתו לבקשה. אולם גם בחלוף האורכה לא הגיש רוזן כל תגובה. אתמול, כאמור, קיבל בית המשפט את בקשת הפרקליטות, והתביעה נדחתה על הסף. את המדינה ואת שר הפנים ייצגו עו"ד איתן לדר ועו"ד איתן צור מפרקליטות מחוז חיפה (אזרחי).

רוזן הגיש את התביעה בגין "הזנחה פושעת במשך שנים ובגין התעלמות של מערכת השלטון מהצרכים הבטיחותיים, אשר הביאה לאסון הכרמל". בתביעתו נימק רוזן את מחדלי הקמת שירותי כיבוי אש בישראל לאורך 30 שנה וציין כי "לא זו בלבד שהמדינה התנערה מאחריותה הציבורית לספק את צרכי הביטחון, אלא המדינה בורחת מנשיאה באחריות".

בתוך כך, אתמול דן בית המשפט העליון בעתירות לבג"ץ שהגישו התנועה לאיכות השלטון, תנועת אומ"ץ, רוזן וכרמית מלינה, אשתו של הקצין שנספה אף הוא באסון, בדרישה לחקור את מחדלי האסון. הדיון בעתירות נדחה לנובמבר, בהצעת השופטת מרים נאור. זאת בכדי שיתקיים לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה בעניין השריפה, שצפוי להתקיים בסביבות חודש אוגוסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ