שופטים: עיתוי פרסום העדויות עלול להתפרש כניסיון להשפיע על החלטת בית המשפט העליון

החלטת שופטי המחוזי סופגת ביקורת מעמיתיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעוד שופטיו של קצב, ג'ורג' קרא, מרים סוקולוב ויהודית שבח, החליטו אתמול לפרסם מקבץ מעדויות התביעה במשפט, זכה עיתוי ההחלטה לביקורת מצד שופטים.

ביום רביעי הבא ידון שופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, בבקשתו של הנשיא לשעבר, משה קצב, לעכב את כניסתו לכלא לריצוי שבע שנות מאסר שנגזרו עליו לאחר שהורשע בשורת עבירות מין ובראשן אונס. לטענת שופטים, חלקם גם עמיתים של חברי ההרכב במחוזי בתל אביב, ההחלטה לפרסם רק את עדויות התביעה סמוך להחלטתו הצפויה של דנציגר, עלולה להתפרש כניסיון להשפיע על החלטתו של דנציגר, גם אם זאת לא היתה כוונת השופטים. שופטי המחוזי אמורים להורות על פרסום עדויות ההגנה במועד מאוחר יותר, שטרם נקבע.

לדברי אחד משופטי המחוזי בתל אביב, אפשר היה לבחור מועד מאוחר יותר לפרסום עדויות התביעה, ולא בסמוך להחלטה של בית המשפט העליון. "לפעמים גם לעיתוי הפרסום יש משמעות, ומוטב היה שהרכב מקצועי ומיומן יורה על פרסום העדויות אחרי הדיון בבית המשפט העליון... ראוי היה להמתין עד אחרי ההחלטה של העליון או לפרסם גם את עדויות התביעה וגם ההגנה באותו מועד". לדברי השופט בדימוס שלי טימן, "אולי עיתוי פרסום עדויות התביעה אינו מוצלח", אולם לדעתו הדבר לא מכוון כדי להשפיע על דנציגר. "על מקבלי ההחלטות - בפרקליטות ובבית המשפט - פרסום עדויות התביעה לא משפיע. אולי יש לו השפעה על הציבור. יכול להיות שהייתי מקבל החלטה אחרת ביחס למועד הפרסום".

עו"ד אילת פילו, דוברת הנהלת בתי המשפט, דחתה אמש את הטענה לפיה שופטי ההרכב פעלו להשפיע על החלטת בית המשפט העליון לפני ההכרעה על עיכוב ביצוע העונש, ומסרה כי מדובר ב"טענות מופרכות וחסרות שחר".

בתחילת השבוע צפוי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לגבש את עמדת המדינה לבקשתו של קצב לעכב את כניסתו לכלא לריצוי עונשו בעקבות הרשעתו בעבירות מין. בפרקליטות נשמעו באחרונה דעות שונות באשר לעמדה שבה יש לנקוט: מצד אחד ההלכה שנקבעה בבית המשפט העליון לפני כעשור ברורה, וקובעת את הכלל שביצוע עונש מאסר בפועל לא יעוכב, אלא בנסיבות מיוחדות. מצד שני, לאור העובדה כי קצב לא היה עצור מאז התפוצצה הפרשה ולאור העובדה כי אין מחלוקת כי אינו מהווה סכנה ומדובר בנשיא לשעבר, ההערכות הן כי ייתכן שהפרקליטות תגיע להסכמה עם פרקליטיו של קצב. אחת האפשרויות עשויה להיות שקצב יהיה מוגבל בתנועתו עד לאחר ההכרעה בערעור, במקום שיישלח כבר עתה לתחילת ריצוי המאסר. במקביל יפנו הצדדים לבית המשפט העליון בבקשה להקדים ככל האפשר את מועד הדיון בערעור.

סנגוריו של קצב ביקרו בחריפות את ההחלטה לפרסם את העדויות בעיתוי זה. "קיבלתי את ההחלטה היום בפקס, והוכיתי בתדהמה. פשוט לא האמנתי למראה עיני", סיפר עו"ד ציון אמיר, "מה אצה הדרך לבית המשפט, מיד לאחר הגשת הערעור וימים ספורים לפני הדיון בבית המשפט העליון, להורות על העברת פרוטוקולים חלקיים של עדי תביעה לאמצעי התקשורת ולהתגולל על קצב, כפי שקרה במשך כל היום?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ