מסתמן: הפרקליטות תתנגד לדחיית כניסתו של קצב לכלא

לקראת דיון ביום רביעי בעליון

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מסתמן כי הפרקליטות תודיע ביום רביעי לבית המשפט העליון על התנגדותה לבקשתו של הנשיא לשעבר משה קצב לעכב את כניסתו לכלא עד לאחר פסק הדין בערעור שאותו הגיש לבית המשפט העליון.

בהתייעצויות שקיים אתמול היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין עם בכירי הפרקליטות, נדונו האפשרויות השונות, ולדברי גורמים משפטיים המעורים בתהליך קבלת ההחלטות, וינשטיין ובכירי הפרקליטות הביעו עמדה ברורה שלפיה יש להתנגד לבקשתו של קצב, בעיקר כדי לשקף גישה שוויונית של התביעה הכללית כלפי מורשעים שנגזר עליהם מאסר בפועל ואשר הגישו ערעור עם הרשעתם או על העונש שנגזר עליהם.

יחד עם זה, העריכו הגורמים כי הפרקליטות תביע הסכמה לבקשתם של פרקליטי קצב, אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואבי לביא, להקדים ככל האפשר את הדיון בערעור שהגיש הנשיא לשעבר לבית המשפט העליון כך שיתקיים ככל האפשר בתוך כמה חודשים.

יצוין כי על פי ההלכה שנקבעה בבית המשפט העליון על ידי הרכב שופטים מורחב לפני כעשור, תחילת ריצוי עונש מאסר של מורשע לא תעוכב עד להכרעה בערעור שהגיש, אלא על פי אמות מידה מיוחדות.

למשל, כאשר תקופת המאסר שנגזרה על המערער קצרה יחסית ויש חשש כי עד שיינתן פסק דין בערעור שהגיש הוא יירצה את כל תקופת המאסר או חלק ממנה, ולמעשה הערעור שהגיש יתייתר. אמת מידה זאת לא מתקיימת במקרה של קצב, שכן תקופת המאסר שנגזרה עליו ארוכה יחסית - שבע שנים.

יצוין כי שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר, שידון ביום רביעי בבקשתו של קצב שהורשע בעבירות מין חמורות, בראשן אונס, יצטרך להכריע בין העמדה שאותה הביע קצב בבקשתו לעיכוב הביצוע לעמדתה המתנגדת של הפרקליטות, כפי שמסתמן. עם זאת ממילא לא היה כבול דנציגר להסכמות הצדדים, אם היו מתגבשות.

בדיונים שהתקיימו אתמול אצל וינשטיין בעניין, נשקלו גם השיקולים בעד הסכמה לבקשתו של קצב לעכב את כניסתו לכלא. בין השיקולים: העובדה כי קצב ממילא לא היה עצור ולו יום אחד מאז התפוצצה הפרשה, העובדה כי לא נשקפת ממנו סכנה וכי מדובר בנשיא מדינה לשעבר, ואם בסופו של דבר יתקבל ערעורו, בעודו בכלא, תיגרם פגיעה למוסד הנשיאות.

עמדה אחרת שהושמעה, מצד גורמים שליוו את התיק במשרד המשפטים, היא כי אין לנהוג בקצב בשונה מכפי שהפרקליטות היתה נוהגת בכל מורשע אחר בעבירות מין חמורות, בראשן אונס, וכי דין אחד לנשיא לשעבר ודין אחד למורשע מן השורה.

גורם בסביבתו של קצב אמר אמש ל"הארץ" בתגובה כי יש להצטער כי לא היו כל מגעים ממשיים בין הפרקליטות לפרקליטיו של קצב על מנת לייתר את הדיון הקבוע ליום רביעי, וכי אין כל הסכמות בין הצדדים וכי "ההחלטה בידיו של השופט דנציגר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ