פרקליטי משה קצב: אין חשש לבריחתו

פרקליטיו של קצב טענו בדיון כי קיים חשש שהוא יכנס לכלא כנשיא לשעבר, לאחר זמן יזוכה ובכך ייגרם נזק למוסד הנשיאות

הארץ
תומר זרחין
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
תומר זרחין
שירות ""

"על בית המשפט לשקול את האפשרות שדמות כמו נשיא המדינה לשעבר תיכנס לבית הכלא בבושה ובקלון, ולאחר זמן תזוכה ותצא מהכלא ובכך ייגרם נזק למוסד הנשיאות ובושה וקלון למדינה", כך טען היום (רביעי) עו"ד אביגדור פלדמן, פרקליטו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, בדיון בבית המשפט העליון בבקשתו לדחות את כניסתו לכלא עד לאחר מתן פסק הדין בערעור שהגיש.

פלדמן הוסיף עוד כי אין חשש שהנשיא לשעבר יברח מהדין ולא נשקפת ממנו סכנה, וכן תקף את בית המשפט המחוזי שהרשיע את קצב באונס. לדבריו, "בית המשפט המחוזי התעלם מהאפשרות שעלתה מהראיות ולפיה היו בין קצב לא' ממשרד התיירות יחסים בהסכמה או ניצול מרות", כזו שמהווה חריגה מיחסי עובד ומעביד, אך לא אונס. בנוסף, טען פלדמן כי לבית המשפט המחוזי היתה "מגמה ברורה שלא חזקת החפות עומדת מאחוריה, אלא חזקת האשמה". . פרקליטו של קצב אמר כי בית המשפט המחוזי התעלם משקריה וגרסתה רבת הסתירות של א'. "איך אפשר לבדוק תיק כזה עם עדה שהוכיחה עצמה כשקרנית", שאל. פרקליטו השני של קצב, ציון אמיר, התייחס לאישומים ביחס למתלוננות האחרות בתיק וטען כי מגרסתן המתפתחת נראה כי ל' ו-ה' לא ראו במעשים כל דבר בעל מימד מיני".

כצפוי, התנגדה הפרקליטות לבקשה. לדברי נציגתה, רונית עמיאל, מדובר בתיק פשוט ושגרתי. "על פי ההלכות שנקבעו בעליון אין מקום להיעתר לבקשה". לטענתה, "אם קצב ימשיך לטייל בשוק עד הכרעה בערעורו בעקבות קביעה אחרת של העליון, ייפגע עקרון השווין בפני החוק ואמון הציבור במערכות האכיפה". עמיאל הוסיפה כי "עקרון השוויון מחייב לנהוג גם בעניינו של נשיא לשעבר כפי שיש להתייחס לחוטבי העצים ושואבי המים".

נציגת הפרקליטות הגיבה גם לטענות קצב על חוסר האמינות של א'. "האותנטיות של גרסת א' ממשרד התיירות, מחזקת את גרסתה ומבטלת אפשרות לעלילה מרושעת מצידה, כפי שטען קצב". לטענתה, "בגרסתה הראשונה של א' במשטרה זרועים זרעי העדות המלאה שהונחה בשלמותה בפני בית המשפט. גרסתה של א' נתמכת בעדויות רבים בזמן אמת".

התנגדות הפרקליטות לריצוי גזר דינו של קצב, מתבססת על ההלכה שנקבעה בבית המשפט העליון, ביחס לעיכוב ביצוע עונש מאסר עד להכרעה בערעור שהגיש מורשע. הפרקליטות תסכים עם זאת להקדמת מועד הדיון בערעור ככל האפשר, כדי שההכרעה תינתן בהקדם.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שקיים ביום ראשון התייעצויות לגיבוש עמדת הפרקליטות שתוצג הבוקר, קיבל את העמדה הרווחת בפרקליטות, שבנסיבות אלה אין הצדקה שקצב יישאר חופשי עד לאחר הכרעה בערעור. זאת, בכוונה לנקוט גישה שוויונית של התביעה הכללית ביחס לנאשמים שהורשעו בעבירות מין חמורות ונשלחו לתקופת מאסר ארוכה ללא עיכוב, אף שהגישו ערעור.

משה קצב, עם הגעתו לבית המשפט העליון. תצלום: אוליבייה פיטוסי

בערב יום העצמאות התיר דנציגר לפרסום נוסח מצונזר של הערעור שהגיש קצב לבית המשפט העליון. פרקליטי הנשיא לשעבר, אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואבי לביא, שמו דגש מיוחד בערעור בכך שלא הובאה בחשבון האפשרות שיחסי קצב עם א' ממשרד התיירות, שהוא הורשע באינוסה בשתי הזדמנויות, היתה במסגרת יחסים בהסכמה. טענה זו נדחתה בבית המשפט המחוזי, שקבע שהיא הובעה רק על ידי סנגורי קצב בשלב הסיכומים.

"לטעמנו", כתבו הפרקליטים בערעור, "הראיות בתיק זה יכולות לבסס בצורה איתנה את האפשרות כי התקיימה מערכת יחסים רומנטית בין המערער למתלוננת...גם לו נניח כי המערער הוא שהיה במלון, האם לא מצביעות כל הראיות על פגישה אינטימית מוסכמת, בין אם היה במהלכה יחסי מין ובין אם לאו".

במקום אחר בערעור, המשתרע על מאות עמודים, כותבים בהקשר זה הסנגורים כי "שקרים בוטים של א' במשטרה הופכים לקשיי זיכרון, שיהוי וכבישת עדות שנים רבות הופכת לביישנות, שיחות טלפון בהן מגלה א' כמשתוקקת לעבוד במחיצת המערער לאחר היבחרו לנשיא נקבעות כלא קבילות, רובד מרכזי בטענות ההגנה בדבר יחסי קירבה בין המערער למתלוננת נזרקים מחוץ לשולחן הדיונים, מכלול המאפיינים של יחסי מין בהסכמה תוך ניצול מרות זוכים לגורל דומה".

בהמשך כתבו הפרקליטים על א' ממשרד התיירות, כי "א' אינה אומרת אמת בכל פרט ופרט של דבריה, לא היה אונס, ואם היתה קירבה מעבר ליחסי עבודה היא היתה בהסכמה או במקרה הרע ביותר בהסכמה הנובעת מניצול יחסי מרות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ