משפט קצב | מבחן גולדבלט

לא נקמה, צדק

333
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
333

עייפות החומר עושה, כנראה, את שלה: אפילו לתקשורת, ששיחקה בפרשת קצב תפקיד שנוי במחלוקת, אך לכל הדעות מרכזי וסוער, נמאס כבר לעסוק בשאלה מתי, איך ואם בכלל יובל הנשיא לשעבר אל הכלא. בינתיים מלהטטים סנגוריו של הנאשם מספר אחת בישראל במשחקי סימולציה מזה ובהכפשת המתלוננות מזה, בתקווה לשחוק עוד יותר את הסיפור שכמעט נגמר.

נקמה היא דבר מכוער ומיותר, ואילו חמלה היא ערך חשוב מאין כמוהו בחברה מתוקנת. מי שכך סבור, ודאי חש שאפילו ההפגנות מול בית המשפט, ברגעים הדרמטיים שבהם גזרו שלושת השופטים את דינו של קצב, לקו בלהיטות יתר שוחרת דם, שראוי היה לרסנה. ואף על פי כן, קשה להתעלם מן המשחק הכפול שמשחקים הסנגורים, ואשר משתמשים, שוב, בתקשורת, כדי לאיים, להפחיד, לסחוט רגשית ולטשטש עובדות בכל מחיר.

לא פחות מקומם הוא הלקוח שלהם, שסרב ביהירות לעסקת טיעון, קיבל שעות שידור אינסופיות, הכפיש את המתלוננות, איים עליהן וניסה להטותן, ולבסוף שמר על שתיקה מהדהדת עד שהתפרץ על בית המשפט בסגנון מביש. עתה מציגים אותו סנגוריו כקורבן אומלל, כולל רמיזה עבה על קיפוח עדתי ותרבותי, ובה בעת מביעים דאגה כנה לכבודו של מוסד הנשיאות. מה יהיה, הם אומרים, אם האזרח מספר אחת ייכנס לכלא, ואחר כך ישוחרר לאחר שבית המשפט העליון יקבל את ערעורו?

ובכן, השאלה איננה מה יקרה לקצב האדם הפרטי או מה ידבק בקצב האיש הרשמי (קשה להעלות על הדעת עוד דבר מה שיכול לערער את דימויו, כפי שזה מצטייר היום, כתוצאה ממעשיו ובהתבטאויותיו), אלא מה אמור לקרות לנאשם קצב, שנגזר דינו למאסר בעוון אונס. וכיוון שבמקרה של קצב המונח "מבחן בוזגלו" כבר נוצל על ידי ההגנה ונשחק עד דק, מוטב לבחור מבחן חדש. מבחן גולדבלט, למשל.

חנן גולדבלט לא היה נשיא המדינה, אבל הוא היה שחקן, בדרן ובמאי ידוע, מוכשר, חביב ומפורסם, כוכב תוכניות ילדים בטלוויזיה וחבר קרוב של כל המי ומי בבוהמה הישראלית. ברגע שהתפרסמה כתבה שבה גוללה שחקנית צעירה את פרשת יחסיה אתו, שכללה, לדבריה, ניצול מרות וכפיית יחסים מיניים עליה בתקופה שבה היתה עדיין קטינה - איבד גולדבלט את מעמדו בבת אחת.

נפתחה חקירה, נאספו עדויות, והידוען המצליח הושם במעצר בית. במשך יותר משנתיים הוא לא יכול היה להתפרנס, ידידים התרחקו ממנו ומכרים החלו להתייחס אליו כאל מצורע. לבסוף הוא הואשם באונס, הורשע, ונגזרו עליו שמונה שנות מאסר. דקות אחדות לאחר שהוקרא גזר דינו, הובל גולדבלט, אזוק בידיו וברגליו, אל הכלא, שם הוא יושב מאז כאחרון הגנבים, השודדים וסוחרי הסמים.

לאחר שערער, קוצר מאסרו בשנה אחת, אבל גם אז סנגוריו לא הציגו אותו כקורבן, וחבריו לא חושבים שהתיאטרון, או מקצוע הבימוי, הוכתם לעד. יש בהם הסבורים שהוא מעד ומשלם על מעידתו, ויש, כמו רבים רבים שחבריהם מרצים מאסר, שאינם מאמינים שהוא מסוגל בכלל לעשות את המעשים שיוחסו לו.

הנשיא לשעבר לא נאזק ולא הובל לכלא. הוא קיבל הזדמנות לצרוח על השופט, אחר כך זכה לדחייה, ולבסוף הלך הביתה למשפחה. עכשיו מנסים סנגוריו להתמקח עוד קצת, עד הערעור ועד בכלל, כאילו בית המשפט לא קבע אחרת, ואפשר להניח שימשיכו להתמקח גם אחרי הערעור, אם זה לא יתקבל. לא ברור מדוע מערכת המשפט מוכנה לטרטור הזה. לא ברור איך היא נגררת בכלל לסיטואציה שעלולה להכשיל אותה באותו מבחן, מבחן גולדבלט, שהיא עצמה קבעה לא מזמן את כלליו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ