הרב יעקב יוסף המבוקש לחקירה חגג עם הקצינים במחוז ירושלים

הרב החשוד בהסתה נתן את הסכמתו לפרסום הספר "תורת המלך" המגדיר את המצבים שבהם מותר להרוג גוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איפה מסתתר רב הדרוש לחקירה? הרב יעקב יוסף, המסרב להתייצב לחקירת משטרה על הסכמה שנתן לספר "תורת המלך", הוזמן אתמול לטקס חילופי מפקד מחוז ירושלים במשטרה, שם הוא נראה משוחח בידידות עם קציני משטרה רבים.

יוסף הוא בנו של הרב עובדיה יוסף וחבר כנסת לשעבר. בעשור האחרון הקצין מאוד ימינה, הרחק מתורת אביו. לפני שנה וחצי, נתן יוסף את "הסכמתו" לספר "תורת המלך" שחיבר הרב יצחק שפירא מיצהר. הספר עוסק במצבים שבהם מותר להרוג גוי. בעקבות הוראה של פרקליטות המדינה, נפתחה חקירה משטרתית שבמסגרתה נחקרו מחבר הספר וכן הרב יצחק גינזבורג, שנתן גם הוא הסכמה. יוסף והרב דב ליאור, שנתן גם הוא הסכמה, סירבו להתייצב לחקירה. הרבנים הסבירו זאת ברדיפה ובכך שדעת התורה אינה עומדת לחקירה.

בחודשים האחרונים מתלבטים ביחידה הארצית לחות בינלאומיות מה לעשות עם תפוח האדמה הלוהט הזה, אבל בינתיים נראה שיוסף הוא אורח רצוי ביחידות אחרות של המשטרה. אתמול נערך במטה מחוז ירושלים טקס חילופי מפקדים, כשניצב ניסו שחם נכנס לפקד על המחוז.

בטקס השתתפו השר לביטחון פנים, המפכ"ל, הרב הראשי יונה מצגר, פוליטיקאים וכן אנשי דת המייצגים את מגוון העדות בבירה. בין הרבנים שהוזמנו היה גם הרב יוסף, שישב בשורת המכובדים, לחץ ידיים ושוחח עם קציני משטרה בכירים. עד ראייה למחזה אמר ל"הארץ" כי "קצינים רבים שוחחו והסתחבקו עם הרב יוסף. הוא הסתובב שם חצי שעה בקבלת הפנים והלך".

על פי אתר החדשות החרדי "כיכר השבת" היה זה מפקד המחוז הנכנס, ניצב ניסו שחם, שהזמין ואף לחץ על יעקב יוסף להגיע לאירוע. בנוסף הצטלם שחם עם בנו של הרב יוסף, יהונתן יוסף, שנחשב לדובר ומנהיג קבוצת המתנחלים הקטנה בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים. בפברואר נסגר תיק נגד יהונתן יוסף בחשד לתקיפה באמצעות שפיכת שקית עם חומר מצחין על שתי פעילות שמאל שהגיעו לתמוך במשפחות הפלסטיניות שפונו מביתם. עילת סגירת התיק היתה חוסר עניין לציבור. באחרונה הגיש ארגון "יש דין" ערעור על החלטת המשטרה לסגור את התיק.

"התנהלות המשטרה בתיק זה", אמר עו"ד עידו תמרי שהגיש את הערר בשם "יש דין", "היא עוד עדות לחוסר הרצון והיכולת של שוטרי משטרת ישראל לבצע את מלאכתה בכל הנוגע לעבירות המבוצעות לכאורה כנגד פלסטינים ופעילי זכויות אדם. במקרה זה, אף הוסיפה המשטרה והגדילה לעשות כשהתיק נסגר בעילה הנדירה של חוסר עניין לציבור?". ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי הרב לא הוזמן על ידי אף גורם רשמי וכי יהונתן יוסף הציג עצמו בפני שחם כאחראי על קבר שמעון הצדיק ואמר כי הוא מקווה לשיתוף פעולה כמו עם קודמו.

בטקס מרשים באגף התנועה הארצית בבית דגן התקיים טקס החלפת מפקדים כשניצב ברונו שטיין נכנס לתפקידו והחליף את ניצב אבי בן חמו שפרש מהמשטרה. בטקס נכחו מאות מוזמנים, בהם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ, סגן השר יעקב ליצמן וחבר הכנסת אריה ביבי. בנוסף באו בכירים מהארגון ומכוחות הביטחון. מי שבלט בהיעדרו היה שר התחבורה ישראל כץ. רק כאשר הבינו במשטרה שהשר לא נמצא והחלו לנסות ולברר את הסיבות לכך הבינו המארגנים כי השר לא הוזמן כלל.

עד היום, בכל חילופי המפקדים של אגף התנועה, שר התחבורה היה אחד האורחים המרכזיים בטקס, אולם הפעם לא רק שהשר לא הוזמן, גם מנכ"ל משרדו לא הוזמן והשניים שמעו על הטקס רק מכלי התקשורת. המבוכה של אנשי המשטרה היתה גדולה וניסו למזער נזקים כמה שיותר מהר והתקיימה שיחה בין שטיין לשר ובה הובהר לו שמדובר בטעות אנוש של המארגנים.

אנשי משרד התחבורה ציינו אתמול כי מדובר במעשה חלם ותקלה של המארגנים, אולם קיבלו את הטענה שלא היתה שום יד מכוונת שניסתה למנוע את בואו של השר בזדון. גם מנכ"ל עמותת "אור ירוק" שמואל אבואב לא נכח בטקס, אולם הוא הוזמן ולא בא בשל עיסוקים אחרים שנקבעו לו מראש.

שטיין נראה נרגש אתמול בטקס ובחר לפתוח את דבריו בנתונים של מספר הקורבנות. "30,884 איש, אשה וילד איבדה הרקמה האנושית בישראל בתאונות הדרכים. עולמות מלאים שנגדעו, משפחות שחרב עליהן עולמן. לא סטטיסטיקה. אנשים כמוכם וכמוני. כולנו יכולים להיות בכל רגע חלק ממניין תאונות הדרכים", אמר שטיין בנאומו והבטיח להילחם ביד קשה נגד עברייני התנועה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ