ברונו שטיין: השוטר מהאיומים

כל מינויי דנינו

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, שימח אתמול את אזרחי ישראל בבשורה נפלאה: הקץ לשיטת המכסות של דוחו"ת שוטרי התנועה. זו אמנם חדשה ישנה למדי, לערך משנת 2004, כאשר ראש אגף התנועה דאז שחר איילון ביטל את גזירת המכסות, אבל כשהחדשה טובה אין מדקדקים בקטנות.

דנינו דיבר בטקס העברת הפיקוד על אגף התנועה לניצב הטרי ברונו שטיין. ברונו אינו רק שוטר מהסרטים - הוא השוטר מהאיומים. כאשר אמא של דנ'לה הזהירה אותו שאם לא יאכל את הבננל'ה יבוא שוטר, היא לא ראתה בעיני רוחה את דנינו, אלא את ברונו. הגברתן המפוכח, המשדר גם בלי לפצות את פיו שעם טיפוס מזרה אימה כזה לא מתעסקים, עוד יהיה לשם נרדף לשוטר ישראלי.

קידומו של שטיין בדרגה - התפקיד חשוב פחות, בדרך לפיקוד על מחוז - היה מהלך נכון של דנינו. לא היחיד: גם מבקריו של המפכ"ל החדש, ביניהם מי שמאוכזבים מהדילוג על תת-ניצבים אחרים, מודים שדנינו היטיב לקלוע בסדרת מינויים, במיוחד למפקדי מחוזות, במיוחד ניסו שחם בירושלים, אהרון אקסול בתל אביב ויוסי פריינטה בדרום. דנינו הרכיב סגל פיקוד צעיר יחסית, עדיין פחות מנוסה מקודמו אך מיומן וכשיר.

כמו אקסול, פריינטה והניצב החדש זוהר דביר, שטיין הוא בוגר קורס התנ"צים שהנהיג במשטרה לפני שנתיים ראשו היוצא של אגף משאבי אנוש, עמיחי שי. במשטרה ראו בתנ"צים את הדור הבא של הנהלת האירגון וביקשו לבנות להם "קורס גנרלים", כהכנה לרמה מערכתית-אסטרטגית ועם "חשיבה של חברי מועצת מנהלים". בין השאר, טעמו המועמדים לניצבים חשיבה כלכלית-עסקית בארגונים ציבוריים, טכנולוגיה ומידע, חדשנות ומצוינות, השראה מנהיגותית מתחומים אחרים ומיתוג המשטרה כלפי פנים וחוץ.

השיעורים בביתני המדרשה בנעורים והביקור בשטחי המריבה הבין-עדתיים באירלנד היו רק הפוגה מרעננת מהמציאות השוחקת. ברונו מכיר את משחק השוטרים והגנבים מלמטה, מרחובות תל אביב, מסמטאות רמלה-לוד, ממלחמות הפשע של נתניה, מחוף אילת, מאבני ירושלים. לא פחות חשוב, הוא השתתף בפינוי מתנחלי עזה ובבלימת תומכיהם מעבר-מזה של הקו הירוק. בראש אנשיו, לובשי השחורים, הדגים כיצד כוח מאומן וממושמע יודע לפעול לפיזור התפרעות בנזק גופני מזערי לשני הצדדים.

שני המפקדים הבכירים של המשטרה בפינוי עזה, אהרן פרנקו וחגי דותן, קודמו לניצבים עוד לפני כן. שניהם קודמו עכשיו שוב, פרנקו לנציב שירות בתי הסוהר ודותן ממחוז ש"י למחוז הצפוני החדש, מחוז חוף. דרגת ניצב והוענקה גם לאחד ממקביליו של ברונו בפינוי עזה, עמוס יעקב ממשמר הגבול, כמפקד מחוז ש"י.

חשוב במיוחד שתפקודו של ניסו שחם במרחב הנגב, בפינוי המתנחלים, לא פגע בקידומו. בסבב קודם הועלה שחם לניצב, כראש אגף במטה הארצי. עכשיו הוצב במקום שנזקק לניסיונו העשיר, ירושלים. אחד ממפקדיו בעבר תיאר אותו אתמול בחיבה כ"פרא אדם חיובי" עם "שכל בראש ואלות ברגליים".

המעבר מהמפכ"ל הקודם דודי כהן לדנינו לא היה קל. בסוף אפריל פרשו עם כהן שמונה ניצבים ותיקים, שסירבו להישאר בתפקידיהם ולו גם שבועות מעטים לצורך חפיפה עם יורשים שזהותם טרם פורסמה אז והעדיפו להופיע בלבוש אזרחי לטקס חילופי המפכ"ל, כך שבמסדר ניצבו בדום מתוח לא הם אלא ממלאי מקומם, תת- ניצבים.

הסודיות שאפפה את השיבוצים, שפרסומם הושהה עד לחילופי המפכ"ל, גרמה לכך שיומיים-שלושה לפני החילופים העניק כהן מתנות פרידה לעוזבים, בהם מפקד משמר הגבול ישראל יצחק. רק לאחר כניסת דנינו לתפקידו התפרסם רשמית מה שהתבשל לפני כן - מינוי יצחק לסמפכ"ל. יצחק חייך בשבוע שעבר כשאחד מחבריו במשטרה שאל אותו אם עכשיו ייאלץ להחזיר את השי.

מכל מינויי דנינו, טעוני הוכחה ביותר הם החיצוניים, לאגף משאבי אנוש ולמערך הדוברות, תת-אלוף ירון בארי מצה"ל והלל פרטוק מעיריית תל אביב. ההליכה החוצה פירושה שבניגוד למליצות השגורות, בעיני דנינו שיטור אינו באמת מקצוע ומכל מקום אינו חיוני להצלחת המשטרה כמו מקצועות השלישות והדוברות. מנגד, בארי הוא קצין דעתן ורב ידע בתחומו, האמור להצהיל את המשטרה - לסייע לה להתקרב לרמת צה"ל, בשכר ובאיכות ובחילוץ הישגים מהאוצר. בארי, מקווים שוטרים למודי קיפוח, ילמד מהר, ועד אז לא נורא אם לא יבחין בין ממ"ז למכת"ז.

אם לא יפרוץ במהרה משבר גדול - למשל, בנוסח מהומות אוקטובר 2000 - לפני שהקצונה החדשה תסיים את תקופת ההרצה שלה, יצליח דנינו ליישם את מדיניותו באמצעות הניצבים במחוזות ובאגפי המטה הארצי. המשוכה הגבוהה ממתינה לו במקום שהעניק לו את המינוי, בלשכת השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ. בדיונים השבועיים אצל השר, שהיה ניצב וסמפכ"ל, ימצא דנינו סביבו שורת ניצבים לשעבר שאינם משוכנעים שהוא ולא הם ראויים לתפקידו: מנכ"ל המשרד יעקב גנות, שהיה גם נציב שירות בתי הסוהר; נציב הכיבוי וההצלה איילון, שהפסיד לו בגמר ההתמודדות על המינוי למפכ"ל ופרנקו מהשב"ס.

לקראת דיונים כאלה יכול דנינו לבקש מאיילון פריט לאספנים, שנגנז בשעתו במצוות המפכ"ל משה קראדי: בובת גומי זוטא צהובה-כחולה של שוטר, שנועדה לחלוקה לאזרחים כדי שיפרקו את הלחצים על הבובה ולא על שוטר אמיתי. הבובה, אל דאגה, תמימה וחביבה: היא לא נראית כמו ברונו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ