תומר זרחין

השופט בדימוס יעקב טירקל, שעומד בראש הוועדה לבדיקת מינוי בכירים בשירות הציבורי, מבקש למנוע התערבות מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בהליך עבודת הוועדה שבראשה הוא עומד. אתמול אמר טירקל ל"הארץ" כי יכנס בקרוב את הוועדה ל"חשיבה מחודשת", כהגדרתו, באשר לצורך בהגדרות תפקיד הוועדה וסמכויותיה, לאור המינויים שבהם טיפלה לאחרונה.

טירקל הוסיף כי לדעתו יש לעגן את עבודת הוועדה בחקיקה, ולא בהחלטת ממשלה שמכוחה היא פועלת היום וכן להרחיב את התחומים שעליה לבחון במסגרת בדיקת מועמדויות לתפקידים בשירות הציבורי שאותם נקבע כי תבחן.

אתמול אמר טירקל ל"הארץ" כי יש מקום לבדוק לא רק את טוהר המידות של המועמדים השונים לתפקידים, אלא להבנתו, גם את טוהר המידות של הגורמים שהציעו את המועמדים ושיקוליהם במינוי לתפקיד וכן את טוהר המידות ביחס להליך המינוי כולו.

בתוך כך, ביקר אתמול טירקל בחריפות את מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בשל התנהלותם בבחינת מועמדותו של האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל.

בכנס בנושא "משפט, אתיקה וצבא" שהתקיים אתמול במרכז הבינתחומי בהרצליה, דיבר טירקל במושב בנושא שיקולים במינוי בכירים בצבא, ודן במינוי האלוף גלנט כמקרה מבחן, אולם התייחס למינוי בעייתי נוסף שנבחן בוועדה, והוא מועמדותו של גונדר אלי גביזון לתפקיד נציב השב"ס, שנפסל בסופו של דבר.

"מה שהתרחש אצלנו בעניין המינויים של גלנט וגביזון", אמר, "היה טרפוד מהצד, מכה אל החומש של הוועדה". לדבריו, מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס, "פלש לתחום לא לו והתחיל לחקור את המינוי של הזה (של גלנט)...", ושלח את מסקנותיו ליועץ המשפטי לממשלה "בלי לשלוח העתק לוועדה שלי. אני מדבר על סדר טוב. היועץ המשפטי לממשלה יכול היה להביא את הטענות לממשלה, אבל לא הוא כותב חוות דעת ארוכה ומפורטת.

"במצב כפי שהתהווה היום, אינני יודע מי מוסמך לדון בדברים האלה. אין לי ספק שמבקר המדינה לא, לא מוסמך. היועץ המשפטי לממשלה מוסמך לדון בשאלות אתיות? אולי, אך יש גוף שהוסמך לדבר. הגדרה מפורטת תמנע את התערבות הגורמים שפירטתי, אחרת אני חושש לא תצמח תורה רבה מהנהלים הקיימים", אמר.

על מועמדותו של גונדר גביזון לתפקיד נציב השב"ס, אמר טירקל כי הועלו כל מיני טענות לא מוכחות, "כל מיני רינונים...שהוא אולי מעניק טובות הנאה לאסירים ושהוא התעסק עם קצינות הכפופות לו בשב"ס... עסקי נשים בעיניי זה דבר חמור ביותר...".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ