חשד: ניסה לרצוח את מנהל אגף הפיקוח בת"א ואת בן הזוג של גרושתו

עו"ד גור פינקלשטיין נעצר בחשד שהפעיל כנופיה מיפו שתקפה בשנה שעברה את שוטה חובל והציתה את מבנה הקבוצה הסיינטולוגית בתל אביב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הותר לפרסום: גור פינקלשטיין, עורך דין מוכר מתל אביב המייצג את המרכז הסיינטולוגי בעיר, נעצר לפני מספר שבועות בחשד שהוא זה שעומד מאחורי ניסיונות החיסול של מנהל אגף הפיקוח על הבנייה בעיריית תל אביב שוטה חובל, דניאל כהן וניסיונות פיצוץ והצתה של בנייןקבוצת הסיינטולוגיה ביפו. על פי החשד, פינקלשטיין נעזר בכנופיה של תושבי יפו, שסיפקו לו מטעני חבלה אמצעי לחימה, והופעלו על ידו.

הפרשייה נחשפה בעקבות עבודה משותפת של היחידה המרכזית של מרחב חוץ והיחידה המרכזית של מחוז תל אביב, שעבדו בחודשים האחרונים בצורה סמויה ואספו ראיות. ב-24 במארס השנה הפכה החקירה לגלויה, עם מעצרם של חמישה חשודים מיפו, בחשד שהם אלו שעמדו מאחורי פיצוץ רכבו של אלי זקאק, בעל מפעל שיש ביפו.

לימ"ר תל אביב הגיע מידע מודיעיני לפיו אותה כנופייה מיפו עומדת מאחורי פיצוץ רכבו ופציעתו של זקאק. רמזי באקר, אחד החשודים במעשה, עבד עבור זקאק במשך 3 שנים, ובסמוך לאירוע הסתכסך איתו והחליט לנקום. באקר החליט יחד עם חשודים נוספים להצמיד מטען לרכבו של זקאק, שנפצע קל כתוצאה מהפיצוץ. מעצרם של החשודים הוביל את חוקרי המשטרה לביתו של חשוד נוסף, שברשותו נמצא מטען חבלה ואקדח.

עו"ד גור פינקלשטיין. חשדות חמורים. תצלום: מוטי קמחי

בזמן שבימ"ר תל אביב ניסו לפענח את ניסיון החיסול של זקאק, בימ"ר חוף חלה התקדמות משמעותית בחקירת ניסיונות החיסול של דניאל כהן - אדם ללא עבר פלילי, שהעיד בפני המשטרה שאין לו מושג מי יכול לנסות לפגוע בו.

ב-21 בנובמבר בשנה שעברה, הופעל מטען חבלה ברחוב כבירים חיפה, שהוטמן ברכב השייך לכהן. מפיצוץ המטען נפגעו כהן ובתו בת ה-4. לאירוע המטען קדמו שני ניסיונות תקיפה, שהחלו בערב ראש השנה. בשלביה הראשונים, התנהלה החקירה באופן סמוי והתבססה על הפעלת אמצעים טכנולוגיים, ועל מערך המודיעין. אחד מכיווני החקירה שנבדקו היה פינקלשטיין, כאשר כיווני חקירה אחרים כמו סכסוך על רקע הפרטת קיבוץ מיצר, בו כהן שימש כחבר, וכן על רקע בדיקת השתלטות גורמים עבריינים על חמת גדר, בו משמש כהן כדירקטור.

מטען שנועד לחיסול

בשלבים מתקדמים של החקירה התגבשה בצוות החקירה הנחת עבודה כי המטען נועד לחסל את כהן ולא להעביר מסר של הפחדה ומזמין החיסול והעומד מאחורי תכנון ניסיון הרצח הוא עו"ד פינקלשטיין הגרוש מבת זוגו הנוכחית של דני כהן. במהלך החקירה נקשרו שמם של שני תושבי יפו ובהמשך התקבלו פרטים הקשורים למבצעים נוספים שאותם הפעיל פינקלשטיין. על פי החשד, איש הקשר והביצוע שעובד כשליח במשרדו של פינקלשטיין הוא רמזי בכר, המבצע הוא עבדאללה בכר והמסייע למבצע הוא יוסף בכר (בינקי).

מהחקירה עלה כי המניע לניסיון הרצח וחומר הראיות שהצטבר מצביע על כך שעו"ד פינקלשטיין הזמין את הרצח בכדי לזכות במשמורת על בנו (11) המשותף אשר נמצא במשמורת אצל גרושתו.

בשיתוף פעולה עם היחידה המרכזית של מחוז תל אביב, עלה דמיון באירועי הפעלת מטעני החבלה באזור תל אביב והמרכז, אז התברר כי פינקלשטיין עומד מאחורי ניסיון הצתת מבנה הקבוצה הסיינטולוגית ביפו, אותה הוא מייצג. הרקע למעשה היה ניסיון להאריך את תקופת שיפוץ המבנה על מנת להגדיל את העמלה ששולמה לו. בהמשך התברר כי פינקלשטיין הזמין גם את שתי התקיפות של מנהל האגף הפיקוח על הבנייה שוטה חובל, על רקע צו הריסה שהוציא חובל לחלק מהמבנה בשל בנייה לא חוקית.

במאי שנה שעברה בשעות הבוקר כשיצא חובל מביתו ברחוב ארלוזורוב בחולון נשמע פיצוץ אדיר שניפץ את החלונות השכנים וגרם נזק למכוניות חונות. שוטה לא נפגע באותו האירוע, ומאוחר יותר התברר שהמטען שכוון נגדו, ככל הנראה נפלפ מהמכונית והתפוצץ על המדרכה.

גם במקרה זה גברה ההערכה כי המטרה הייתה לפגוע בחובל, ולא רק להפחידו ורק תקלה הביאה לכך שחובל נשאר בחיים. למשטרה ולחובל לא היה מושג מי עומד מאחורי ניסיון החיסול. שלושה שבועות מאוחר יותר חובל הותקף שוב.

ב-29 במאי עמדו מספר "שוטרים" מחוץ למשרדו של חובל, והורו לו לעצור לבדיקת רישיונות. חובל עצר ואז הותקף על ידי השוטרים, שהיו לא אחרים מבני משפחת באקר המתחזים. שוטה נפגע בפניו וחושמל באמצעות שוקר חשמלי.

מנהל אגף הפיקוח על הבנייה בעיריית ת"א, שוטה חובל, לאחר תקיפתו. תצלום: מוטי קמחי

התקיפה הזו של חובל עדיין לא פתרה את בעייתו המרכזית של פינקלשטיין. בהיעדר אישורים העבודות על המבנה של הקבוצה הסיינטולוגית התעכבו ואנשי הקבוצה החלו לבוא בטענות לפינקלשטיין. זה האחרון הבין שחיסולו של חובל הוא עניין מסובך יותר, וחיפש פתרונות אחרים לעכוב אנשי הקבוצה.

על פי החשד, בשלב זה פנה פינקלשטיין לחברי הכנופיה מיפו, אותם הכיר דרך משפחה שעבד במשרדו, וביקש מהם לפגוע במבנה כדי לעכב את העבודות, מבלי שהוא ייאלץ לספוג את הקנס. בפברואר השנה גונבים חברי הכנופייה רכב ובו הם מטמינים מטעני חבלה כאשר הכוונה היא לפוצץ את הרכב בתוך מבנה הקבוצה הסיינטולוגית, ולגרום לשריפה או לפחות לנזק משמעותי. בנוסף הוצת המבנה באחת הקומות העליונות, ותשעה פועלים שישנו במבנה חולצו על ידי כיבוי האש ברגע האחרון כשהם סובלים משאיפת עשן. פיצוץ המטענים בבניין התעכב, והמשטרה לכדה את חברי הכנופיה.

בתחילת חקירתו פינקלשטיין טען שהוא אינו יודע מה רוצים ממנו והכחיש כל קשר לחשדות המיוחסים לו. גם שאר חברי הכנופייה לא שיתפו פעולה וטענו להם אינם יודעים במה מדובר. אולם בשלב מסויים אחד מחברי הכנופיה, שעבד גם עם פינקלשטיין, הודה בפני החוקרים על המעשים וגולל בפני המשטרה את מעשיהם של כל אחד מהעצורים.

במהלך חקירתו של פינקלשטיין, הקרינו החוקרים את הסרטון בו מודה אחד החשודים בחלקו במעשה. בשלב זה, נשבר פינקלשטיין, פרץ בבכי והודה במעשים המיוחסים לו.

בימים אלו עצור פינקלשטיין יחד עם חברי הכנופייה תחת אישור של היועץ המשפטי לממשלה, מאחר ועברה תקופה ארוכה המצריכה פיקוח של המדינה על תקופת המעצר. פינקלשטיין ושאר חברי הכנופייה חשודים בסעיפים של ניסיון רצח, חבלה בכוונה מחמירה, הצתה, היזק בחומר נפץ, גניבת רכב.

בתגובה לדברים, מסר ארגון הסנטולוגיה כי "בנקודה זו עדיין מוקדם מדי להגיב מאחר וההליכים המשפטיים בראשית דרכם. אנחנו בהחלט מחכים לפתרון הפרשה, ברגע שנציגי החוק יאספו את כל הראיות ויעברו עליהן בצורה מלאה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ