שיחת היום | "חגי דותן, המשטרה כשלה במיגור תופעת תג מחיר?"

חיים לוינסון
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
שיחת היום

ניצב חגי דותן סיים אתמול את תפקידו כמפקד מחוז ש"י במשטרה, אחרי שנתיים, ויעבור לפקד על מחוז חוף. לצד הורדת הפשיעה במחוז, כהונתו של דותן התאפיינה בעימותים רבים עם השוליים של הימין, בגלל תופעת "תג מחיר".

מה למדנו בשנתיים האחרונות?

"למדנו המון. כאחד שמשרת במשטרת ישראל כבר קרוב לשלושים שנה ומעולם לא שירת בשטחים, זו הייתה חוויה קצת מתקנת. גם אני כמו כל האחרים קראתי, ראיתי ושמעתי על יהודה ושומרון מהתקשורת ומחברים. כשהגעתי לפה מצאתי אוכלוסייה נורמטיבית ערכית שבהחלט יש לי איתה הרבה מן המשותף כאזרח מדינת ישראל. בשולי החברה הזאת יש קבוצה לא נורמטיבית, עבריינית, שאינה בוחלת בשום אמצעי על מנת לקדם את הרעיונות שלה. וכמובן שזה נעשה בצורה פלילית ופוגעת בעיקר באוכלוסייה הפלסטינית שגרה באזור. האוכלוסייה הזאת כוללת כמה מאות אנשים. זה לא נוער, הם כבר בגרו. הם כבר אנשים לכל דבר ועניין".

החבורה הזאת למדה לשתוק בחקירות, ונראה שיש לכם קושי לשבור את השתיקה הזאת, וקשיים ראייתיים בהעמדתם לדין.

"הפעילות שלהם היא חשאית, בעיקר. הפעילות שלהם לא נעשית לאור היום, והם לא נותנים לזה פומביות יותר מדי גדולה. לכן, משטרת מחוז ש"י צריכה ועושה הכל על מנת לטפל באותם אנשים באותו אופן שמטפלים בעבריינים או בקבוצות עברייניות. בשנים האחרונות השתכללו שיטות הפעולה שלהם. השתכללה היכולת שלהם לא לשתף פעולה ואף להכשיל את החקירה. הם קוראים ספרים, הם קוראים חוברות, הם מתודרכים היטב על ידי בכירים שעברו את החוויות עם משטרת ישראל, וכמובן שזה מקשה עלינו להשיג את אותן ראיות. תיקי הפס"ד הם מאוד מאוד בעייתים. מלאכת איסוף הראיות היא מאוד קשה".

"תג מחיר" הוא איום אסטרטגי על האזור?

"השוליים האלה יכולים להתסיס. הם יכולים לגרום לכך שאף אחד מאתנו לא יוכל להגיע אליהם. על כל תג מחיר חשאי יכולה לבוא פעילות שכנגד ואנחנו יכולים להיכנס למעגל דמים שאף אחד לא רוצה להיות בו. גם בצד השני יש די קיצונים שרוצים להשתמש בנשק. ברור לי שצריכים להגביר את הטיפול באותן חבורות לא נורמטיביות ופרועות בשיתוף עם כלל גורמי הביטחון. מי שידו בפלילים עליו להיכנס לכלא".

לפני חודשיים וחצי, בפינוי בחוות גלעד, ירו שוטרים כדורי פלסטיק על אזרחים. למתנחלים היה תחושה שנשבר המחסום פסיכולוגי שלא יורים על יהודים.

"היום, כשאני מסתכל על האירועים בחוות גלעד, אף אחד מתושבי חוות גלעד או מהשוטרים שהשתתפו בפינוי לא נפגע. היום אני יודע שעם התנגדות כזאת, היינו צריכים להתאים את מידת הפעלת הכוח להתנגדות שהייתה בחוות גלעד. אני צריך לעשות תחקירים טוב יותר. הכל בחוות גלעד היה בסדר, אבל אם הפגנה נגמרת בבדיקת מח"ש זה לא טוב".

מה היה הכשל בירי?

"באנו עם כוח מיומן מקצוען והייתה תקלה רגעית בשימוש של הכלי בנסיבות האלה. היום בנסיבות האלה, אני אומר לשוטרים: 'נא לצאת עם לימוד התחקירים של חוות גלעד'. אני טוען שאלות הן יותר גרועות מזה ואני נגדן. אלות הן סנקציה אחרונה שיש להשתמש בה בפיזור המון. צריך להכין את הכוח בצורה כזו שאני אבוא עם די אנשים, שהשוטרים יהיו בטוחים דיים כדי לא להפעיל כוח".

אבל אז תשתק את המחוז בשביל להרוס קרוואן.

"אני מוכן להשבית הרבה מהפעילות כדי ששוטרים ירגישו בטוחים".

אתה עוזב את המחוז כשהתיק הגדול והעיקרי שלך, רצח 2 השוטרים בבקעה במארס 2009, לא מפוענח.

"זה התיק הכי גדול והכי חשוב. יש לנו חוב מוסרי לעצמנו ולמשפחות הנרצחים. לצערי הרב אין פריצת דרך".

באחוזים, איך מתפלגת העבריינות הפלסטינית לעומת העבריינות היהודית?

"בעבירות תעבורה, הנפח של הפלסטינים הוא העיקרי. תרבות הנהיגה שלהם נוראה. אנחנו אוכפים אצלם יותר. בתוך יהודה ושומרון יש סוחרים ערבים-ישראלים שנעים פה. מעורבותם בפעילות הלילית ביהודה ושומרון וישראל רבה מאוד. כנופיות פשיעה מתוחכמות חודרות מדי למדינה, עוסקות בפריצה לבתי עסק ודירות, וגונבות כלי רכב. הכל בתחכום רב. נגדם אנחנו צריכים להציב שוטרים מיומנים שאלה מלאכתם ועיסוקם העיקרי".

960 שוטרים זה מספיק?

"אם אנחנו רוצים מענה יותר טוב צריכים יותר שוטרים. צריך להגדיל את הימ"ר, להכפיל את כוחה, ועוד מספר שווה של צוותים להוסיף ליס"מ. הם יחידה מצוינת שצריכה עוד שוטרים".

המחוז אחראי גם על הגבול המזרחי של ישראל. האם יש הברחות נשק או סמים גם מהגבול הזה?

"בהחלט. אנחנו מתחילים לצבור מידע בנושא. ריכזנו מאמץ וכוח על מנת להיאבק בתופעה. זה שאין הרבה תפיסות של סמים על הגבול לא אומר שאין הברחות סמים. פעם אחת אספנו שישים קילו הרואין. המעורבים העיקריים הם ערביי ישראל, יחד עם פלסטינים ושותפים בצד הירדני. יש לנו שיתוף פעולה די הדוק עם המשטרה הירדנית בעניין זה ונצטרך לשפר אותו עוד. הייתי אצלם פעם אחת לביקור, והם ביקרו פעם אחת אצלנו".

חמאס לא מנסה להבריח נשק לגדה דרך ירדן?

"לכן אנחנו מתייחסים בחומרה רבה לנושא הזה, כי באותה דרך שמבריחים סמים מבריחים גם אמל"ח. יש מדי פעם נגיעות בגדר שאנחנו וצה"ל, שאחראי על הגדר, מטפלים בהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ