נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, לא ייכנס לכלא עד לקבלת הכרעה בערעור שהגיש

בית המשפט העליון קיבל את בקשתו של נשיא המדינה לשעבר לעכב את ביצוע עונש המאסר שנגזר עליו; ארגוני הנשים: מסר רע ונמהר לציבור הנפגעות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, לא ייכנס לכלא עד קבלת ההכרעה בערעור שהגיש - כך קבע היום (רביעי) בית המשפט העליון.

בהחלטתו היום, כתב בית המשפט העליון כי "לא ניתן לומר כי סיכויי ערעורו של המבקש הינם משוללי יסוד כלשהו, זאת כמובן מבלי לקבוע מסמרות בדבר. כתב הערעור ביחס לעבירות הנ"ל כולל טענות שלכאורה לא ניתן לומר לגביהן כי הן טענות בעלמא או טענות בדים. הגם שהמבקש הורשע ודינו נגזר, לא ניתן להתעלם מכך שבמהלך משפטו הוא היה משוחרר ללא תנאי וללא כל תנאים מגבילים".

קצב היה אמור להיכנס לכלא ב-8 במאי, אולם חמישה ימים לפני ביצוע גזר הדין, העניק בית המשפט העליון לנשיא לשעבר ארכה, עד שידון בבקשה שהגישו פרקליטיו - עורכי הדין אביגדור פלדמן, ציון אמיר, אברהם לביא ומיקי חובה - לעכב את ביצוע גזר הדין של בית המשפט המחוזי בתל אביב.

קצב בבית המשפט. תצלום: ליאור מזרחי

השופט יורם דנציגר כתב בהחלטתו היום כי ראוי שערכאת הערעור תבדוק ותלבן את טענות האליבי של קצב בדבר מעשיו במועדי ביצוע מעשי האונס בא' ממשרד התיירות. "אם יעלה בידי המבקש לשכנע את המותב שידון בערעורו כי טענות האליבי אותן העלה ביחס לשני אירועי האינוס בהם הורשע אינן משוללות יסוד, כי אז אל מול גרסתה של א' וממצאי המהימנות החיוביים שנקבעו לגביה, תעמודנה טענות אליבי שלכאורה יש בהן כדי להפריך את גרסתה של א'".

דנציגר כתב כי קבלת טענות האליבי "עשויה להוביל לכלל מסקנה כי אין די בראיות החיזוק כדי לבסס את גרסתה של א' באשר לאינוס תוך שימוש בכוח (וזאת להבדיל מביצוע מעשים מגונים או אינוס תוך ניצול יחסי מרות)".

דנציגר קבע כי בניגוד להחלטת בית המשפט המחוזי לא לבחון את טענת ההגנה החלופית של סנגוריו של קצב בדבר יחסים בהסכמה, בפסיקת בית המשפט העליון קיימת גם גישה שיפוטית שונה, לפיה "על בית המשפט מוטלת חובה עצמאית לבחון היתכנותה של טענת הגנה חלופית העולה מהעובדות המוכחות לפניו, גם מקום בו קרס קו הגנה ראשוני שנקט בו נאשם וגם אם הנאשם עצמו לא העלה את טענת ההגנה החלופית". דנציגר הוסיף כי הוא סבור שהחלטת בית המשפט המחוזי "טעונה ליבון נוסף על ידי ערכאת הערעור ככל שהמותב שידון בערעור גופו יסבור כי יש להיזקק לה".

לגבי האישומים בביצוע מעשים מגונים והטרדה מינית בל' וה' מבית הנשיא כתב דנציגר כי "מבלי לקבוע מסמרות בנדון, סבורני כי סיכויי ערעורו של המבקש בהתייחס להרשעתו בעבירות שיוחסו לו באישומים 4-2, ככל שהגשת נימוקי ערעור ביחס לאישורים אלו תותר, אינם גבוהים במיוחד".

דנציגר הוסיף כי "דומה כי אם המבקש היה עומד לדין אך ורק בגין העבירות האחרונות כי אז יתכן שהעונש שהיה מושת עליו היה עונש מתון", וכי "בחינת 'מקרים דומים' שנדונו בפסיקה מעלה כי בגין העבירות מושא האישומים 4-2 נגזרים מזומנות עונשים שאינם כוללים מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, הגם שיש מקרים בהם הושתו בגין עבירות דומות עונשי מאסר בפועל לריצוי מאחורי סורג ובריח".

"בנסיבות אלה", כתב דנציגר, "והגם שסיכויי הערעור באישומים אלו אינם גבוהים לכאורה, ישנה הצדקה לעיכוב ביצוע גזר הדין בשים לב לטענותיו של המבקש כנגד הרשעתו בעבירות מושא האישום הראשון שלא ניתן לומר לגביהן כי הן מופרכות או חסרות בסיס, כאמור".

"אין מקום ליתן משקל לעובדת כהונתו כנשיא המדינה"

באשר לטענת התובעים, עורכי הדין רונית עמיאל ונסים מירום, לשוויון בפני החוק, כתב דנציגר: "מקבל אני את עמדתה של המשיבה כי אין מקום ליתן משקל לעובדת כהונתו של המבקש כנשיא המדינה השמיני של מדינת ישראל, שעה שמתברר עניינו בפני הערכאות. ואולם, זוהי זכותו של המבקש שעניינו ייבחן כעניינו של כל נאשם אחר שהורשע בדין המבקש לעכב את ביצוע עונש המאסר שהושת עליו".

לבסוף סייג דנציגר את דבריו וכתב: "יודגש, הכרעתי מוגבלת לשאלת עיכוב ביצוע גזר הדין ואין בה כדי לקבוע מסמרות באשר לסיכויי הערעור. מסקנותי במסגרת החלטה זו התגבשו על רקע בחינת הדברים ברמה לכאורית בלבד ומבלי שיהיה בהן כדי לכבול בדרך כלשהי את שיקול דעתו של המותב שידון בערעור גופו".

ארגוני הנשים: בית המשפט העביר היום מסר רע ונמהר

שעות לאחר היוודע דבר דחיית ריצוי העונש יצאו הנשיא לשעבר קצב ואשתו גילה מביתם בקרית מלאכי אל אירוע משפחתי. קצב סירב לדבר, אך אחיו, ליאור קצב, אמר לכלי התקשורת: "הודו לשם כי טוב כי לעולם חסדו".

אחיו של הנשיא סיפר על הלך הרוח במשפחה כשאמר ש"יש התרגשות גדולה ושמחה גדולה. אנחנו שתקנו כל התקופה, אך זה עדיין לא סוף פסוק. יש תחושת הקלה, אבל אנו מחכים לתוצאת הערעור בעליון. האמנו ואנו עדיין מאמינים שמשה חף מפשע ונעשה לו עוול בבית המשפט המחוזי. אנו מקווים שהיום זה צעד קטן לבירור האמת ומתפללים שבית המשפט העליון יקבל את הערעור במלואו ויזכה את משה.

בארגוני הנשים מחו על החלטת בית המשפט העליון לדחות את כניסתו לכלא של נשיא המדינה לשעבר. דורית אברמוביץ', שריכזה את קמפיין ארגוני הנשים להעמדה לדין של קצב, אמרה כי "בית המשפט העביר היום מסר רע ונמהר לציבור נפגעות תקיפה מינית בישראל, לפיו אין לסמוך על מערכת המשפט כי תעשה דין צדק ותכלא במהרה את עבריין המין הסדרתי".

לדבריה, "ההכרעה בבית המשפט המחוזי היתה פה אחד לגבי אשמתו של קצב בעבירות מין סדרתיות ועל כן ראוי היה לבית המשפט העליון שלא ישחרר את קצב ממקום הכלא הראוי עבורו ולא יבחין בינו לבין כל עבריין מין אחר. בית המשפט העליון היום הותיר טעם רע לגבי אבחנה בין עבריין מין בכיר לבין עברייני מין אחרים".

גם במרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית הביעו אכזבה מההחלטה. "החלטת בית המשפט להקל עם עבריין מין שהורשע ולדחות את ביצוע העונש מעבירה מסר חמור לציבור. העובדה שמשה קצב היה נשיא המדינה, אין בה כדי להקל על עונשו, ההיפך הוא הנכון: דווקא בשל היותו נשיא לשעבר ומפאת כבודו - ראוי היה שבית המשפט ינהג בו במידת החומרה הראויה ולא יעכב את כניסתו לכלא לריצוי העונש שנגזר עליו", נאמר בהודעת מרכזי הסיוע.

עוד נכתב: "אנו רוצות להדגיש כי בית המשפט כבר הכריע בפה אחד כי קצב נמצא אשם בעברות החמורות המיוחסות לו והביע אמון מלא בנפגעות. אנו סמוכות ובטוחות שבית המשפט העליון יבין את המסר החשוב שנשקף מהכרעת הדין ויראה את הדברים נכוחה כפי שראה בית המשפט המחוזי ובסופו של יום זה הדבר החשוב".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ