יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרי הממשלה יחליטו הבוקר אם הקואליציה תתמוך בהצעה לעגן את מעמד החיסיון העיתונאי בחוק. מדובר בהצעת חוק שניסח ח"כ נחמן שי, ששותפים לה מרבית חברי הכנסת שהיו בעברם עיתונאים: שלי יחימוביץ', דניאל בן סימון ואורי אורבך. הצעת החוק נועדה, בין היתר, למנוע העמדה לדין של עיתונאים המחזיקים מסמכים סודיים לצורך עבודתם.

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לקבוע היום את עמדת הממשלה בנוגע לחוק, לאחר שמועצת העיתונות כבר הביעה עמדה עקרונית התומכת בחקיקתה. על פי ההצעה, בית המשפט לא יוכל לחייב עיתונאי לחשוף מסמכים שברשותו, לשם איתור מקורותיו. בית המשפט יוכל להורות על חשיפת המסמכים רק אם הדבר יכול לסייע במניעת פשע, ואם לא ניתן להגיע לראיות אחרות תוך הפעלת "מאמץ סביר".

"מועצת העיתונות תומכת בהצעה לעיגון החיסיון העיתונאי, במלוא היקפו, בחוק", נכתב בהודעת המועצה. "חסיון המקורות העיתונאיים עוגן עד היום בפסיקה בלבד. לאור חשיבות הנושא לחופש העיתונות, ראוי שזה יוסדר בחקיקה. משום כך תומכת מועצת העיתונות ביוזמה לעגן אותו בחוק".

בישיבה שהתקיימה לפני ימים אחדים הודיעו חברי מועצת העיתונות כי "לא ראוי להעמיד לדין עיתונאי המחזיק מסמכים לצורך מילוי תפקידו". לדבריהם, "על הרשויות לקחת בחשבון את האפקט המצנן של העמדה לדין כזו, והשפעתה על חופש העיתונות במדינה דמוקרטית".

לפי לשון הצעת החוק, "עיתונאי אינו חייב למסור ראיה על מידע או דבר שהגיע אליו תוך עבודתו, והוא מן הדברים שלפי טיבם נמסרים לעיתונאי בדרך כלל מתוך אמון שישמרם בסוד, וכן ראיה על זהות האדם שמסר את הדבר או המידע, אלא אם ויתר האדם על החיסיון או שמצא בית המשפט כי יש לגלות את הראיה".

בית המשפט יכול להורות על חשיפת הראיה, במקרה שהדבר יוכל לסייע למניעת פשע עתידי. בדברי ההסבר להצעה כתב שי: "מידע שעיתונאים מקבלים ממקורות חסויים חיוני לדיון הציבור בדמוקרטיה. זהו כלי מרכזי בחשיפת עוולות חברתיות, פרשיות שחיתות, וליקויים בתהליכי קבלת ההחלטות ברשויות השלטון. חיסיון יוצר מעין הסכם בין עיתונאי למקור המידע: האחד מספק מידע והאחר מתחייב לא לפרסם את זהות המקור, ולעתים גם את תוכן המידע. בתי המשפט והמשטרה זקוקים מעת לעת, לצורך עבודתם, למידע אשר מצוי בידיו של העיתונאי. האינטרס העיקרי העשוי להתנגש במקרה כזה הוא הרצון לעשיית צדק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ