סטודנט לארכיאולוגיה נעצר בחשד שנהג לשדוד עתיקות

הודות למכשיר סלולרי שנשכח בזירה הגיעו החוקרים למניעת שוד עתיקות לביתו של סטודנט לארכיאולוגיה שביצע חפירות שוד כתחביב

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

סטודנט לתואר שני בארכיאולוגיה נעצר על ידי חוקרי היחידה למניעת שוד עתיקות בחשד שנהג להיכנס לאתרים ארכיאולוגיים ולבצע חפירות שוד כתחביב. הסטודנט, בן 39, נעצר לאחר שבאתר חפירה בשקמונה, מדרום לחיפה, נמצא הטלפון הנייד שלו.

על פי החשד, במהלך חופשת הפסח הגיע הסטודנט לאתר בו מנהלת אוניברסיטת חיפה חפירה רשמית ולקח ממצאים ארכיאולוגיים מהמקום. החוקרים, שגילו את הנזק באתר רק לאחר חופשת הפסח, מצאו טלפון נייד אותו העבירו ליחידה למניעת שוד עתיקות. לאחר חקירה הגיעו החוקרים לביתו של הסטודנט בסוף השבוע וערכו בו חיפוש. במקום נמצאו ממצאים עתיקים רבים מאתר שקמונה ומאתרים אחרים, וביניהם עשרות מטבעות עתיקים מהתקופה הרומית והביזנטית, כדי חרס, שברי זכוכית, שברי עוגנים ועוד.

הממצאים העתיקים שנמצאו בבית הסטודנט. תצלום: דוברות רשות העתיקות

החשוד הודה במעשים המיוחסים לו וסיפר שנהג לאסוף ולגנוב עתיקות מאתרים ארכיאולוגים ובסביבתם כתחביב מזה כ-4 שנים. לטענתו, התכוון להדביק את החרסים ולחבר את השברים לכדים שלמים כתחביב להנאתו.

"מדובר באירוע חמור ביותר של גנבת עתיקות", אמר ניר דיסטנפלד מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות. "חומרת המעשה גדולה דווקא בשל היותו של השודד ארכיאולוג בעצמו וסטודנט לתואר שני, המודע לחומרת מעשיו ויודע שפעולותיו גורמות לאתר העתיקות נזק בלתי הפיך ופוגעות במחקר הארכיאולוגי של עמיתיו. פעולותיו פגעו הלכה למעשה בהיסטוריה של כולנו באופן בלתי הפיך".

בכוונת רשות העתיקות לתבוע את החשוד בגין שוד עתיקות. כמו כן, ברשות אף מתכוונים לפנות לאוניברסיטה בה הוא לומד כדי שינקטו נגדו צעדים בגין "פגיעה בערכי המקצוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ