שני צעירים הוחזקו חודש במעצר בשל עלילה של המדובב המשטרתי

שני נאשמים בשוד וירי שוחררו לביתם

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט המחוזי בירושלים שחרר שני נאשמים בעבירות שוד וירי לאחר שהתברר כי המדובב המשטרתי העליל עליהם, והפרקליטות לא טרחה לבדוק את הקלטת השיחות בין אחד הנאשמים לבין המדובב. השתלשלות העניינים, קבעה השופטת, "מחייבת עריכת בדק בית הן ביחידה החוקרת והן בפרקליטות".

זה כמה חודשים ששכונת בית חנינא שבצפון ירושלים נסערת בשל מעשי שוד מזוינים ואלימים באישון לילה בבתיהן של משפחות בשכונה. לפני כחודש נעצרו בפרשה עלאא ג'תית ומוהנד אבו נעמא תושבי השכונה. לפני שבועיים הוגשו נגדם כתבי אישום נפרדים וחמורים שכללו חמישה אישומים בשוד בנסיבות מחמירות וכן שימוש בנשק. ג'תית הואשם גם במקרה אחד של סחיטה באיומים וירי.

על פי כתבי האישום, מעשי השוד נעשו על ידי כמה שודדים שהגיעו רעולי פנים לבתי מגורים בשכונה. באיומי אקדח הם כבלו את הדיירים ואילצו אותם, לעתים באלימות, לגלות להם היכן הם מחביאים כסף ותכשיטים. "המדובר במעשי שוד חמורים ביותר, מן החמורים שבאו בפני בית המשפט", כתבה השופטת נאוה בן אור, שבפניה נידונה הבקשה למעצר עד תום ההליכים, שהוגשה על ידי הפרקליטות יחד עם כתב האישום.

עיקר חומר הראיות שהגישה הפרקליטות לבית המשפט התבסס על הודאתו של מדובב שהוכנס לתאו של אבו נעמא. המדובב סיפר בהודאה כי אבו נעמא סיפר לו על מעשיהם והפליל את עצמו ואת ג'תית. על סמך ההודאה הזו הוארך מעצרם של השניים ארבע פעמים ובסך הכל הם שהו במעצר כחודש. אולם לפני הדיון בפני בן אור בחן עו"ד מוחמד ח'לאילה, המייצג את ג'תית מטעם הסנגוריה הציבורית, את הקלטת מתא המעצר וכן את התמליל שנעשה מהשיחה בין המדובב לבין אבו נעמא. אז הסתבר לח'לאילה כי על פי חומר הראיות אין קשר בין הודאת המדובב לבין השיחה שהוקלטה.

הפרקליטות ניסתה לטעון בבית המשפט כי התמלילים לא מייצגים את הנאמר מפני שיש בהקלטה קטעים לא ברורים, שבהם נאמרו האמירות המפלילות. אולם ח'לאילה הראה שההקלטה ברורה למדי. בדיון הסתבר עוד שהפרקליטים לא טרחו לצפות בקלטות שתיעדו את המפגש בין הנאשם למדובב. בעקבות הדיון ביקשה השופטת שהפרקליטות תמסור הודעה שתשיב לטענות שהעלה הסנגור. יומיים לאחר מכן הודיעה הפרקליטות לבית המשפט כי לנוכח "בחינתו של חומר נוסף ובירורם של עניינים נוספים", חוזרת בה המדינה מבקשת המעצר בנוגע למעשי השוד. "רוצה לומר", כתבה השופטת בן אור על הודעת הפרקליטות, "המאשימה מודה בשלב זה כי אין בידיה ראיות מספיקות לביסוס אישומי השוד". ואכן זמן קצר לאחר הדיון הודיעה הפרקליטות כי היא חוזרת בה מכתב האישום בגין מעשי השוד. נגד ג'תית נותר סעיף אישום אחד בנוגע לסחיטה באיומים.

"לדעתי אף אחד לא צפה בקלטות או לפחות הם קיוו שהסנגוריה לא תצפה בהן. העדויות של המדובב היו שקריות לחלוטין", אמר עו"ד ח'לאילה. "המדובב הוא כלי מסוכן, וכאן גם היתה תקלה של הפרקליטות שלא בחנה את החומר כמו שצריך", הוסיף עו"ד דורי פינטו, סנגור המחוז בסנגוריה הציבורית.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "לאחר הגשת כתב האישום ובקשת המעצר התקבל חומר ומידע נוסף שלאחר בדיקתו, החליטה הפרקליטות כי אין די ראיות כדי לבסס בקשת מעצר על עבירות השוד והודיעה לבית המשפט על חזרתה בה מבקשתה בעניין זה. גרסת המדובב הקשורה להקלטות, אותה התבקשה הפרקליטות לבדוק בדיון בבקשת המעצר, נבדקה ונמצאה נכונה ולכן הטענה בעניין זה לא עמדה בבסיס החזרה מבקשת המעצר. בעקבות המקרה הוחלט בפרקליטות ובמשטרה לבצע הליך של הפקת לקחים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ