תומר זרחין

פרשה שסעירה בעשור האחרון את קהילת העובדים הזרים מהפיליפינים הגיעה בימים אלה לסיומה, בפסק דין חריג: בית משפט השלום בתל אביב פסק לפיליפינית אימלדה מנונגדו פיצוי של 300 אלף שקל, בתביעת נזיקין שהגישה נגד שמואל בן אמיתי, שאנס אותה לטענתה. בהליך המשפטי שניהלה מנונגדו התברר כי בביתו של בן אמיתי, בשנות ה-70 לחייו, נמצאו 115 קלטות וידיאו המתעדות מגעים אינטימיים שלו עם עשרות עובדות פיליפיניות.

פרקליטתה של מנונגדו, עו"ד סמדר בן נתן, אמרה אתמול שהקלטות, שנמצאו עקב התלונה נגד בן אמיתי, היו צריכות להביא לפתיחת חקירת משטרה מקיפה, תוך התחקות אחר הנשים, כדי לבדוק אם בן אמיתי פגע בהן, אבל הדבר לא נעשה.

אימלדה מנונגדו הועסקה בשגרירות דרום אפריקה בישראל כטבחית וסוכנת הבית של שגריר דרום אפריקה. לטענתה, נזקקה לכסף ושמעה מחברותיה שבן אמיתי מלווה כספים לקהילה הפיליפינית. לטענתה, היא לוותה ממנו כספים בריבית של 10% בחודש, וכעירבון הוא נטל את דרכונה והחל לסחוט אותה.

אחרי שקיבלה את כספי ההלוואה, התפתחו לטענתה יחסים אינטימיים בינה לבן אמיתי, שבמהלכם גילתה שהוא מצלם אותם במצבים אינטימיים. מנונגדו נמלטה לחדר השירותים. לטענתה, בן אמיתי רדף אחריה, השכיב אותה בכוח על המיטה ואנס אותה. לאחר מכן היא ניתקה את יחסים אתו וניסתה להתחמק ממנו, אך לדבריה, הוא איים עליה שישלח את הקלטת למשפחתה בפיליפינים ולמעסיקיה בשגרירות.

יותר משנתיים אחר כך, באפריל 2005, עצרה את מנונגדו משטרת ההגירה, שכן האשרה שלה פגה. אז התברר כי במקביל לעבודתה בבית השגריר, היא ניהלה עסק להבאת עובדות מהפיליפינים ללא אישור, והשתמשה גם בכספי שגריר דרום אפריקה בישראל. במתקן הכליאה היא פגשה מתנדבת, גילתה לה את מקרה בן אמיתי, והגישה תלונה נגדו למשטרת ההגירה. בחיפוש בביתו של בן אמיתי נמצאו קלטות וידאו המתעדות נשים פיליפיניות שצילם בעת קיום יחסי המין אתן. ואף על פיכן, פרקליטת מחוז מרכז סגרה את התיק בהעדר אשמה.

בן אמיתי טען במשפט, בהליך האזרחי נגדו, שיחסיו עם מנונגדו היו בהסכמה ושהיא ניצלה זאת לקבל ממנו הלוואות. עוד טען, שהחשדות שכפה את עצמו עליה נדחו בחקירת המשטרה. הוא הכחיש שהוא מלווה כספים לקהילה הפיליפינית, וטען שהתביעה נגדו היתה אמצעי להפעיל עליו לחץ לוותר על החוב של מנונגדו.

שופט בית משפט השלום בתל אביב, אליהו קידר, שצפה בעשר קלטות שהוגשו לו, כתב בפסק הדין, שבאחת מהן נראות שתי נשים, מבוגרת וצעירה. המבוגרת שוכבת במיטה ובן אמיתי מפשיט את הצעירה בכוח, בעוד היא מנסה למנוע זאת בידיה, וחודר אליה. הצעירה פרצה בבכי ובן אמיתי הוציאה מהחדר. כשעומת במשפט עם מה שנראה בקלטת, השיב שהצעירה בכתה כי התגלה אצלה סרטן. עוד טען שאינו זוכר את שמה של אף אחת מהנשים שקיים אתן יחסי מין ושממילא הן לא מסרו לו שם אמיתי.

לדבריו, העובדה שמנונגדו העלתה את סיפור האונס רק לפני גירושה מישראל, תומכת בגרסתו שהיא עשתה זאת כדי לא להחזיר את חובה.

"עדותה של התובעת מהימנה עלי", קבע השופט קידר, והוסיף ש"כל התנהגותה על דוכן העדים העידה שהיא דוברת אמת ועברה חוויה קשה. אם התובעת לא זכרה את התאריך המדויק בו אירע האונס, אין בכך לפגום באמון שאני נותן בגרסתה". הוא פסק למנונגדו פיצוי של 300 אלף שקל על כאב וסבל.

גורם מטעם בן אמיתי מסר אתמול שהוא יערער על פסק הדין. לדבריו, התביעה נועדה ללחוץ עליו לוותר על החוב.

עורכת דינה, סמדר בן נתן, אמרה אתמול כי 115 הקלטות בביתו של בן אמיתי נמצאו עקב התלונה של מנונגדו, וזו היוותה חיזוק משמעותי לעדות שלה.

מנונגדו, שגורשה מישראל, שמחה על הפיצוי שזכתה. לדבריה פרקליטתה, יש להצטער על שהוחלט במשטרה לסגור את תיק החקירה נגד בן אמיתי, ושנגרם למנונגדו עוול כשהתיק נסגר ללא ביסוס ראוי. לדבריה, היה הכרח לנסות לאתר את הנשים המופיעות בקלטות ולבדוק אם נפלו קורבן לבן אמיתי.

ההחלטה לסגור את התיק נגד בן אמיתי התקבלה גם במחלקת העררים במשרד המשפטים. זאת, בשל העובדה שגרסת המתלוננת העלתה בעיות, כמו כבישת התלונה ללא נימוק סביר, והעובדה שבקלטות בדירת בן אמיתי לא היתה קלטת שהיא מופיעה בה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ