בית המשפט: רונן בר שירה חסר עכבות מוסריות והוא יישאר במעצר

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט אתמול לעצור עד תום ההליכים המשפטיים את רונן בר שירה, הנאשם כי שלשל לכיסו במרמה כספים שגייס לכאורה בשביל מטה המאבק לשחרור החייל החטוף גלעד שליט, לשיקום נזקי השריפה בכרמל ועוד. ההחלטה התקבלה לאחר שבר שירה לא חלק על קיומן של ראיות לכאורה נגדו.

השופט ציון קאפח כתב בהחלטתו כי "המשיב השתמש באופן ציני באירוע קשה - דוגמת חטיפתו של חייל, אשר מדינה שלמה כמהה לשובו ומשפחה שבורת לב מייחלת לחזרתו - שימוש המעיד על חמדנות, חוסר מעצורים ואטימות רגשית (...). באלה יש להעיד על המשיב כי הינו נטול עכבות מוסריות כלשהן".

כתב האישום נגד בר שירה כולל מעשי הונאה, אך השופט קאפח כתב כי די בלקיחת כספי התרומות של מטה שליט ושיקום נזקי השריפה בכרמל כדי להעיד על התנהלותו ואורח חייו. "המשיב שלח ידו זה מכבר בעבירות המרמה והזיוף, ובהתאם אף נשפט, הורשע ונכלא. באלו, כך נראה, לא היה די להניאו מלכת בדרך זו בשנית", כתב.

קאפח ציין כי קריאה בפסק הדין הקודם בעניינו של בר שירה, משנת 1999, "מלמדת כי אין חדש תחת השמש".

השופט הוסיף כי לחשש התביעה מפני שיבוש הליכים יש על מה לסמוך. "מעשיו של המשיב מלמדים כי אין לתת בו אמון וכי כל חלופה לא תסכון בעניינו. המשיב חזר לסורו - ככל שנמנע ממנו בשלב כזה או אחר בחייו - והשתמש בלשון חלקות על מנת לפלס דרכו בעורמה לכיסם של אחרים".

"המשיב הוכיח לא פעם כי אין מורא הדין עליו, וכי אינו בוחל בדרכי עורמה ותחבולה", כתב קאפח. "את עבירות המרמה ניתן לבצע בנקל ממעצר הבית, זאת בהצטרף האפשרות הסבירה כי סכומי כסף ניכרים מצויים בהישג ידו, המעלים את החשש להימלטותו מהדין. בעניינו של המשיב מתקיים ריטואל קבוע: הוא נכנס ויוצא מבתי הסוהר ואת ההפוגה שבין מאסריו השונים הוא מנצל לחרוש מזימות כיצד להונות, לרמות ולגזול את קורבנותיו, כאשר בכוונת מכוון הוא בורר לו 'מטרות' בעלות מאפיינים מיוחדים המעוררות אהדה בקרב הציבור.

"מצאתי כי חלופת מעצר לא יהיה בה לאיין מסוכנותו של המשיב", קבע קאפח, "זה האחרון לימדנו כי פגיעתו רעה, אמינותו רעועה ומסוכנותו נשקפת בכל צעד ושעל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ