השופט לא דיווח על קשרי עבודה עם התובעת במשפט עבריין מין

נציב תלונות הציבור על השופטים בודק

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בית הדין למשמעת לעובדי המדינה קיבל אתמול הסדר טיעון, שלפיו תפוטר הפרקליטה הבכירה, עו"ד רלי גוטמן, שהואשמה בזיוף דו"ח שעות עבודה. גוטמן היתה אחראית מטעם פרקליטות מחוז חיפה על טיפול בתיקי עבירות מין חמורות, ושימשה בין היתר התובעת בתיק האונס בקיבוץ שמרת. במסגרת ההסדר תירשם לה גם נזיפה בתיק האישי.

במקביל, נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, מברר בימים אלה תלונה שהגישה משפחתו של עבריין מין בתיק בו שימשה גוטמן תובעת. לפי התלונה, שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, יוסף אלרון, ששפט את העבריין והרשיעו, לא חשף את דבר המפגשים המקצועיים שהיו לו עם גוטמן בלשכתו, בזמן שהתנהל המשפט. בסופו של דבר הוא קיבל החלטות שנויות במחלוקת והחמיר בעונשו.

המידע על המפגשים עם גוטמן בלשכתו של השופט אלרון, עלה בעדות שנגבתה מהשופט אלרון על ידי נציבות שירות המדינה, במסגרת חקירת הנציבות נגד הפרקליטה הבכירה.

ההסדר החריג בעניינה של גוטמן גובש בימים האחרונים בין פרקליטה, עו"ד יהושע רזניק, לבין ראש אגף המשמעת בנציבות, עו"ד אסף רוזנברג, בהשתתפות התובעת בתיק מטעם הנציבות, עו"ד אילה הונגימן. על פי התובענה המתוקנת, גוטמן דיווחה על שעות עבודה לכאורה, אך בפועל עסקה בענייניה הפרטיים. במסגרת החקירה נערכו בין היתר מעקבים שתיעדו אותה עוסקת בענייניה הפרטיים בשעת העבודה.

החלטה להעמיד לדין פרקליט בכיר בעבירת משמעת מסוג זה היא נדירה, והתקבלה בשיתוף עם פרקליט המדינה, משה לדור.

כחלק מהתחקות הנציבות אחרי גוטמן, נגבתה עדות גם מהשופט אלרון. עדות זו הגיעה בדצמבר בשנה שעברה לידי "הארץ". אלרון סיפר כי הוא נפגש עם גוטמן בלשכתו בכמה הזדמנויות בשנים האחרונות, לצורך היוועצות לקראת גיבוש הצעת חוק הנוגעת לעבירות מין.

"שוחחתי עם עו"ד גוטמן בלשכתי כדי לשמוע את דעתה, כמי שמופיעה בתיקי עבירות מין הנדונים בפני הרכב בית המשפט", סיפר אלרון. "הפגישות הללו התקיימו לקראת הכנת נייר עמדה מטעמי, שהוצג בזמנו לשר המשפטים פרידמן, אני הייתי מבקש מהקלדנית שלי להתקשר אליה כדי שתבוא אלי, כמו שיש לי בקשות וטלפונים מעורכי דין אחרים".

על פי התלונה שהתקבלה בנציבות, העובדה כי אלרון נפגש עם גוטמן בלשכתו והסתייע בה לענייניו בזמן שהוא שפט בתיקים בהם היא שימשה תובעת, היתה חייבת להימסר לנאשם ולפרקליטיו, כדי לאפשר לו לשקול לבקש את פסילתו של אלרון. השופט אלרון השיב לנציב כי המפגשים עם גוטמן היו מקצועיים ומדובר בפגישות ספורות בלבד.

פרקליטה של גוטמן, עו"ד יהושע רזניק, התייחס אתמול בביטול לטענה הנוגעת למפגשים של גוטמן בלשכת אלרון. הוא אמר כי התנהגות משרד המשפטים, הפרקליטות ופרקליט המדינה, משה לדור, בעניינה של גוטמן היתה "חריגה בחומרתה".

לדבריו, גוטמן הסכימה להסדר הטיעון כי לא רצתה לעבור את הסאגה של ניהול הליך משמעתי על הכרוך בכך. "משרד המשפטים ופרקליט המדינה החליטו למרבה הצער שלי לאכוף עליה את הדין בצורה בררנית", אמר.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בעניין המפגשים עם השופט אלרון כי "ניתנה לנציב תשובה עניינית לפנייתו". ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לטענותיו של עו"ד רזניק, כי "התנהגותה של הפרקליטה היתה יוצאת דופן ועל כן הופנו הדברים לטיפול נציבות שירות המדינה, שהחליטה בסוף להעמידה לדין משמעתי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ