השוטר לשעבר שמינויו לשופט בוטל עתר לבג"ץ

המשטרה מסרבת להחזיר לשורותיה את עו"ד קוסנוביץ, שמינויו נפסל בשל אי דיווח לוועדה למינוי שופטים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

עו"ד בוריס קוסנוביץ, שנבחר בוועדה לבחירת שופטים להיות שופט תעבורה בצפת - אך מינויו בוטל ברגע האחרון בשל מידע שפורסם לפני השבעתו לשופט - כבר נערך לטקס ההשבעה בבית הנשיא ולתפקיד השיפוט החדש: הוא קנה שלוש חליפות שחורות ומכונית לנסוע בה מביתו בנהריה לבית המשפט בצפת, והזמין אולם שמחות שבו תכנן לחגוג את המינוי. הוא גם התחיל לעשות חפיפה עם שופטת התעבורה בצפת דלית גרין.

קוסנוביץ, שעם היבחרו בוועדה לשופט התבקש להתפטר מתפקידו במשטרה כאחראי על התביעות בשלוחת צפת, מבקש עכשיו, לאחר ביטול מינויו כשופט, לחזור לתפקיד במשטרה או לפרוש לפנסיה. אבל המשטרה מסרבת לקבלו לשירות. קוסנוביץ מקבל דמי אבטלה מהביטוח הלאומי. כעת נדרש גם בג"ץ להתערב בסוגיה, עקב עתירה שהגיש קוסנוביץ לממש את בחירתו לשופט.

הוועדה לבחירת שופטים מבטלת מינוי שלה עצמה לשופט לעתים נדירות מאוד. קוסנוביץ מופיע במאגר המועמדים לשיפוט משנת 2001. בפברואר השנה בחרה בו הוועדה פה אחד לשופט תעבורה, בהיותו עורך דין בקי בתחום, ולאור ניסיונו כתובע משטרתי במשך 15 שנה. אבל שבוע לפני טקס ההשבעה פורסם בין היתר שמח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) בדקה תלונה שהגישה נגדו קצינת משטרה על הטרדה מינית. עוד נטען שהעתיק בקורס משטרתי ושהקל עם נאשמים בהיותו תובע משטרתי ולא חשף לפני בית המשפט נתונים אמיתיים בתיקים, ולכן הוצגו עסקות טיעון מקלות עם נאשמים.

במארס, שלושה ימים לפני השבעת השופטים בבית הנשיא, התכנסה הוועדה לבחירת שופטים והחליטה על ביטול המינוי, שכן קוסנוביץ לא חשף לפניה את התלונה במח"ש, שנסגרה בסופו של דבר מחוסר ראיות. במכתב הביטול נכתב לקוסנוביץ שהנימוק הוא "אי דיווח מלא על תיק שנסגר".

פרקליטו, עו"ד עמיר מלצר, אמר אתמול ל"הארץ", כי הוועדה לבחירת שופטים הוטעתה, שכן לא נפתח לקוסנוביץ תיק חקירה במח"ש אלא היה בירור שלא העלה דבר. "הרישום הפלילי שלו נקי ולא מופיע כל אזכור לתיק במח"ש, כי לא נפתח תיק כזה", אמר. "אני חושש שהוועדה פעלה בגלל הלחץ התקשורתי וברקע היו גורמים במשטרה, בעלי אינטרס, שרצו לפגוע בקוסנוביץ ובמינויו לשופט".

לדבריו קוסנוביץ, כמו שאר המועמדים לשיפוט, הממונים לשופטים חותמים על מסמכי ויתור על סודיות, המאפשרים לוועדה לאסוף עליהם חומר מרשויות הביטחון, המשטרה והרפואה, כדי להתחקות על עברם.

"אני מצפה שהמדינה תמנה שופטים אחרי בדיקת כשירותם הנפשית, מקצועית, רפואית ופלילית, ולא רק על סמך הצהרותיהם", אמר מלצר.

"לוועדה היו טפסים שאיפשרו להתחקות אחריו. איך הוא יכול להיות תובע משטרתי שמטפל בעשרת אלפים תיקי תעבורה בשנה ומופיע מאות פעמים בשבוע בבית המשפט, אבל פתאום מוצאים איזו תלונה על אירוע מלפני עשר שנים, ובגלל שלא דיווח מבטלים את המינוי?", שאל מלצר.

לדבריו, הועדה הושפעה מהתקשורת, שכן כל הבדיקות על המועמד ובדיקת הסתייגויות למועמדות מטעם הציבור, חייבות להיעשות לפני הבחירה ולא אחריה.

לאחר ביטול המינוי ביקש קוסנוביץ לחזור למשטרה או לצאת לפנסיה מוקדמת. המשטרה דחתה את הבקשה.

מהמשטרה נמסר בתגובה שקוסנוביץ התפטר לפי בקשתו, לאחר שהוסבר לו שאינו עומד בקריטריונים ליציאה לפרישה מוקדמת. "גם בימים אלה, לאחר שהשתבשו תוכניותיו, הוסבר לו שלא ניתן להמיר את ההתפטרות בפרישה מוקדמת מאותם טעמים. לא מוכרת פנייה שלו לחזור לשירות", נמסר.

קוסנוביץ סירב אתמול להתייחס לדברים.

ממערכת בתי המשפט נמסר כי "טענות קוסנוביץ יתבררו בבג"ץ. יודגש שהחלטת הוועדה לבחירת שופטים התייחסה לאי הדיווח על ההליכים ולא על טיבם או תוצאותיהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ