אולמרט יעיד לראשונה ויחשוף את קו ההגנה שלו

עדות רה"מ לשעבר: ביום שלישי

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אולם נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים ישוב החל מיום שלישי לארח את ההצגה המשפטית הכי טובה בעיר, כאשר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט יעלה לראשונה על דוכן העדים. ההגנה והתביעה מתכוננות במרץ לקראת העדות. בסיכום ביניים של המשפט המפותל הזה שני הצדדים חשים מנצחים, או לפחות זה מה שהם מבקשים לשדר.

שנה וחצי חלפה מאז החל שלב העדויות במשפט אולמרט. לפני כחודשיים הסתיימה פרשת התביעה, ואולמרט יהיה עד ההגנה הראשון. עד היום התמצה תפקידו של אולמרט בדיונים בישיבה על ספסל הנאשמים בפינת האולם. לרוב עקב ראש הממשלה לשעבר בערנות אחר הדיונים, שלח פתקים והערות לעורכי דינו וגם סינן מדי פעם עקיצות, שיועדו ספק לעצמו ספק לקהל. החל מיום שלישי הוא עתיד למלא את התפקיד הראשי במשפט. על דוכן העדים יחשוף אולמרט לראשונה את כל קו ההגנה שלו, שעד עתה הוצג באופן חלקי על ידי סנגוריו באולם בית המשפט.

אולמרט מתמודד עם שלוש פרשות עיקריות: פרשת ראשונטורס, שבה הוא מואשם בקבלת מימון כפול ומשולש בעבור נסיעותיו לחו"ל כשר התמ"ת - זו נחשבת על ידי הפרקליטות לפרשה הממוסמכת והמוצקה ביותר מבחינת ראיות; פרשת טלנסקי, שבה הוא מואשם בקבלת כספים באופן בלתי חוקי ממוריס טלנסקי, תוך הסתרתם ממבקר המדינה. חלק מהכספים הופקדו בכספת, שבפרקליטות מגדירים סודית, במשרדו של עו"ד אורי מסר; ופרשת מרכז ההשקעות, שבה מואשם אולמרט כי פעל בניגוד עניינים כאשר קידם פרויקטים של חברות ששכרו את שירותיו של מסר, חברו ועורך דינו.

בתביעה מאמינים כי עמדו בנטל ההוכחה בכל אחת מהפרשות. כך למשל, בראשונטורס יצביעו בתביעה על העדות של מתאמת הנסיעות רייצ'ל רז-ריסבי, שלמרות שהיתה ארוכה וסבוכה, היה בה די כדי להפליל את אולמרט בכך שידע על העודפים ונהנה מהם בנסיעותיו הפרטיות.

אולמרט ייאלץ להתמודד בעדותו עם המסמכים בכתב ידו, שבהם הוא מורה לגבות כספים מארגונים שהזמינו אותו. המסמכים סותרים לכאורה את אחד מקווי ההגנה שלו, שלפיו הוא לא היה מעורב אישית בארגון הנסיעות.

בהגנה טוענים כי מצבם בשלב סיום עדויות התביעה הוא טוב בהרבה ממה שחשבו בתחילה. "לכאורה, בשלב הזה הייתי אמור להגיד תחכה, עכשיו תורנו, הדברים יתבררו", אומר יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, "אבל אפילו עכשיו, אחרי שהתביעה ירתה כבר את כל התחמושת שלה ואנחנו עוד לא התחלנו, התמונה היא לא לגמרי שחור ולבן".

שיטת ההגנה העיקרית של אולמרט היא להרחיב ככל הניתן את התמונה, כדי להראות שגם אם פה ושם היתה מעידה, הרי שלא היתה בהתנהגות של אולמרט שיטתיות, ובטח שלא פליליות. בפרשת ראשונטורס, למשל, מצביעים בהגנה על עשרות נסיעות שלא מופיעות בכתב האישום ולא הובאו בפני השופטים על ידי התביעה, ובהן לא הופעלה שיטת המימון הכפול. עוד מצביעה ההגנה על כך שברוב הזמן היה החשבון הפרטי לכאורה של אולמרט בסוכנות הנסיעות במינוס. "יכול להיות שהיתה רשלנות, יכול להיות שהיתה טעות. אבל לא היתה שיטה", אומרים בהגנה.

לעתים, לאורך הדיונים האינסופיים, התקשה אולמרט להסתיר את הזעם שהוא חש כלפי הפרקליטות בכלל ועו"ד אורי קורב בפרט. אולמרט, שידוע בלשונו החדה, ינסה ככל הנראה להימנע מעימותים על הדוכן. "בהחלט נוצר מתח בין הצדדים, ואהוד לוקח את המשפט ללב", אמר גורם בצוות ההגנה. "הוא חש שנעשה לו עוול, אבל הוא עבר כבר כמה מצבים קשים בחיים. אין לו כל כוונה להפוך את העדות הזו לקרב איגרוף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ