בן 15 מעיסאוויה אושפז עם שבר בגולגולת לאחר מעצר אלים

לטענת המשטרה, הנער יידה אבנים במסגרת אירועי יום הנכבה, נפגע בראשו מכדור צבע, נפל ונחבל

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

קטין תושב עיסאוויה, שנעצר בידי משטרת ירושלים ב-15 במאי (יום הנכבה), הועבר זמן קצר לאחר מעצרו לבית החולים הדסה כשהוא סובל משבר בגולגולת, קרע בבטן וחבלות קשות ברגליו ובידיו. הקטין, בן 15 וחצי, שוחרר רק שלשום מבית החולים, 11 יום לאחר שנעצר, כשהוא עדיין נזקק לטיפול. הוא סיפר שהוכה קשות בידי השוטרים שתפסו אותו וכך גם דיווחו עדי ראייה. במשטרה טוענים שנפגע מכדור צבע אחד שנורה לעבר מיידי אבנים בעיסאוויה, נפל ונחבל. הוריו של הקטין חיפשו אותו בין תחנות המשטרה בעיר, ורק אחרי 26 שעות קיבלו מידע על מקום הימצאו.

הקטין ע"ע (השם המלא שמור במערכת) נעצר כשהיה בלב הכפר סמוך לשעה 11 בבוקר, במרחק של כחצי ק"מ מהיציאה המערבית שבגבול הגבעה הצרפתית. לדברי תושבי עיסאוויה, שוטרים ומסתערבים התפרסו בתוך הכפר ולא רק מחוצה לו. צעירים פלסטינים הבעירו מכולות זבל בתוך רחובות הכפר והקימו מחסומי אבנים כדי להקשות על תנועת המשטרה.

ע"ע, מלווה בהוריו ואחיותיו, הגיע באותו בוקר מביתם שבקצה המזרחי של הכפר אל בית הסב. האב סיפר ל"הארץ" ששלח את בנו לקנות לו סיגריות, והיה משוכנע שהתנגשויות עם המשטרה מתרחשות רק בסמוך ליציאה מהכפר. לטענת המשטרה, ע"ע היה בין מיידי האבנים. ע"ע סיפר ל"הארץ" ששוטרים התנפלו עליו כשיצא מהסמטה שבה גר הסב. לדבריו, אחד השוטרים הכה אותו בראשו, ברובה, והוא איבד את ההכרה. עדי ראייה ראו את השוטרים גוררים אותו על הכביש כשהם אוחזים בשתי זרועותיו. הוא הועלה על ג'יפ משטרתי, והורד ממנו בתחנת הדלק שביציאה המערבית. ע"ע התעורר ממים ששפכו עליו השוטרים וגם מאוויר שהפיחו עליו מצינור ניפוח גלגלים. לדבריו, הם הכו אותו שוב ושוב עד שהחל לירוק דם ואיבד שוב את הכרתו. הוא לא זוכר את הקורות אותו עד יום שני אחר הצהריים, אז התעורר ומצא עצמו בבית החולים הדסה עין כרם, ומסביבו כמה שוטרים. כשהתעורר, שאלו אותו האחיות למספר הטלפון של הוריו.

מאז שמעו ההורים על הכאתו ומעצרו החלו לחפש אחריו: בתחנת המשטרה ברחוב סלאח א-דין, במגרש הרוסים ושוב בתחנת המשטרה אך לדבריהם, הם נשלחו בלך ושוב. ביום שני מסרו להם שוטרים שבנם יובא להארכת מעצר. עו"ד שראה אותם במצוקתם בבית המשפט, שם לא היה כל סימן לבנם, דרש מקצין משטרה לברר איפה הבן. כך, זמן קצר לפני שהתקשרו אליהם מבית החולים, נודע להורים שהוא מאושפז בהדסה.

כשהגיעו לבית החולים, סיפרו ההורים שהשוטרים שמסביב למיטת בנם ואיש ביטחון של הדסה אסרו עליהם להתקרב לבנם, הרחיקו אותם למסדרון והודיעו שהבן עצור. האם הספיקה לראות אותו מכורבל, כשהוא מרים את ידיו מדי פעם כאילו לגונן על ראשו.

לדברי ההורים, השוטרים התנו את עזיבתם מהמקום בחתימת הבן על הצהרה שיתייצב לחקירה. ע"ע סירב בטענה שאינו קורא עברית. אחרי כשעה הופיע במקום קצין שאמר לאב לשכנע את בנו לחתום. על פרקי כפות הידיים של בנם ראו ההורים סימני פציעה עמוקים, מהסוג שמותירים אזיקי ברזל.

ב-18 בחודש שוחרר ע"ע מהדסה, אך משחש ברע הובהל בחזרה לבית החולים. אתמול נזקק לבדיקות בקופת חולים לאחר ששוב חש כאב. לפי דו"ח השחרור הראשוני, זה היה מצבו כשהגיע לבית החולים ב-15 במאי: ישנוני, בדרגת כאב 8 (מתוך 10), שטף דם בקרקפת, נפיחויות ושטפי דם תת-עוריים בפנים ובחזה, שריטות מרובות בגב וסימני חבלה מרובים בגפיים. בדיקת סי-טי העלתה שהוא סובל משבר לינארי בגולגולת ומקרע בכבד.

ממשרד הדוברות של משטרת ירושלים נמסר בתגובה כי במרדף אחר מיידי אבנים "נורה כדור צבע אחד וכתוצאה ממנו נפגע הצעיר, נפל לקרקע ונחבל. הוא נאסף על ידי הכוחות ונלקח לטיפול רפואי במרפאה המשטרתית. החובש קבע כי יש להעבירו להמשך טיפול רפואי בבית חולים. החשוד הועבר לבית החולים והוצבה עליו שמירה כמקובל. ניסיונות המשטרה לאתר את בני משפחתו עלו בתוהו, אולם בסופו של דבר הגיעו הוריו אל בית החולים. במשטרה דוחים את הטענה בדבר הכאתו או התניית הפגישה בין העצור להוריו בחתימה על מסמך כלשהו. לחשוד נמסרה הזמנה בלבד לחקירה לאחר החלמתו. כל החומרים מהאירוע הועברו ביוזמת המשטרה לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים".

דוברת הדסה, יעל בושם לוי, מסרה שע"ע הגיע להדסה "בהכרה מלאה" ונבדק כשאינו אזוק. היא הוסיפה כי "בית החולים אינו מונע מקרובי משפחה לבקר את יקירם, אלא אם יש צו הרחקה מבית משפט".

עורכת הדין עביר בכר מעכו, המייצגת את הקטין, אמרה בתגובה שהדו"ח הרפואי מצביע מפורשות על חבלות קשות שנגרמו לו כתוצאה ממכות ממוקדות. "התעלמות המשטרה מהתקיפה בתחנת הדלק רק מחזקת את ההערכה שלמשטרה יש הרבה מה להסתיר", אמרה. לדבריה, הטענה שהמשטרה התקשתה "לאתר את הורי הילד מופרכת וטוב היה אילולא היתה מועלית בכלל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ