תומר זרחין

היום נפתח הכנס ה-11 של לשכת עורכי הדין באילת שאליו צפויים להגיע כ-4,000 עורכי דין ובני משפחה. ההפנינג השנתי שעורכת הלשכה מתקיים שבועות בודדים לפני הבחירות לראשות הלשכה ולמחוזותיה, שיתקיימו ב-21.6. המתמודדים הם ראש הלשכה בארבע השנים האחרונות, עו"ד יורי גיא-רון, ויו"ר ועד מחוז תל אביב והמרכז, עו"ד דורון ברזילי.

אחרי מאבקים אינסופיים בין השניים במהלך הקדנציה, מנהל גיא-רון לעת עתה מערכת בחירות מנומנמת, כנראה כדי להרדים את השטח ולא לעורר את הבוחרים במחוז שבראשו עומד ברזילי, שהוא המחוז עם מספר החברים הגדול בלשכה ובעל יכולת להכריע בבחירות. ברזילי מצדו, מנסה לעורר את המערכת, מפרסם מודעות בעיתונים ובאתרי אינטרנט ומזיע בחוגי בית ובסיורים.

"הארץ" הזמין בסוף השבוע את השניים לעימות סביב נושאים שבמחלוקת. לכל מועמד הוקצו דקה וחצי לענות על כל שאלה.

הלשכה נתפשת בעיני עורכי דין רבים כלא רלוונטית, כזירת התגוששות לעסקנים - איך אתה יכול להפוך אותה לרלוונטית?

גיא-רון: "הלשכה מאוד רלוונטית לעורכי הדין. היא נתפשת כלא רלוונטית, זה נכון, לא על ידי כל עורכי הדין, על ידי חלקם או אפילו חלקם הגדול. זאת בגלל היבטים של התייחסות של כל חבר בארגון מקצועי באשר הוא וגם בגלל היבטים הקשורים ללשכת עורכי הדין. זה קשור הרבה מאוד לטענה שכל הפוליטרוקים האלה יושבים ברחוב דניאל פריש (בניין הלשכה בתל אביב, ת"ז) ורבים כל הזמן, וזה משליך רע מאוד קודם על עצמם, אחר כך על הארגון ובסופו של דבר על המקצוע. עורכי דין אומרים 'מה לנו ולנבחרי הציבור שנמצאים שם?'".

ברזילי: "שעורכי הדין יראו שהלשכה נמצאת עבורם ומעורבת בכל הליך מבחינת חקיקה, יוזמת, עושה, שהם יראו שהלשכה נלחמת מלחמה חסרת פשרות בהסגת גבול המקצוע (נגד כניסת גורמים פרטיים לתחומים שהוגדרו בחוק כתחום עיסוקם של עורכי דין בלבד, ת"ז) ופשוט לוקחת את אותם גופים ונלחמת בהם מלחמת חורמה, באותם אנשים שנלחמים בפרנסתנו. שעורכי הדין יראו שאנו נהפכים פעם אחת לאיגוד צרכני חזק הרבה יותר מכל הגופים שקיימים. לקחת 47 אלף עורכי דין ולאפשר שירותים פי כמה וכמה מדמי החבר, שבאמת עורכי דין ירגישו את זה. שעורכי הדין יראו שהלשכה זמינה להם באמצעות דלת פתוחה. כל מי שהיום מנהיג את הלשכה, ואני שרץ מטעמו של יורי כראש מחוז, כולנו לא מסוגלים להמשיך עם דרך ההתנהלות של הלשכה וכולנו הלכנו צעד אחורה ואמרנו חייבים לשנות, כי אסור להשלים עם מה שקורה".

מה הכישלון הגדול שלך?

גיא-רון: "הכישלון שאני נתקל בו בצורה מסיבית, הוא שלמרות שאנו שולחים כתבי עת, ניוזלטרים, ומעלים הכל לאתר הלשכה, יש בורות, חוסר ידיעה בקרב רוב עורכי הדין בישראל על מה שלשכת עורכי הדין עושה. העשייה כל כך עצומה, שמתסכל אותי הפער שאני נתקל בו בין מה שנעשה למה שהחברים והחברות יודעים שנעשה".

ברזילי: "כשאני שומע את דבריו של ראש הלשכה, זה לא הכישלון שלי. הכישלון הוא של לשכת עורכי הדין, של ראש הלשכה. הוא מונה לי שורת הצעות חוק, 'הצענו, הצענו, הצענו', מה נעשה? מה קרה? הצענו מכובדות, הצענו מלחמה לכבוד המקצוע, נלחמנו במסיגי גבול המקצוע... זה הכישלון של הלשכה שלא נלחמנו כמו שצריך בדברים האלה. כראש לשכה הייתי מצפה שיגיד מה הוא מציע פעם אחת ולתמיד. שיגיד מה הוא עשה, לא מה הוא יעשה. כמחוז שהתמודד עם תקציבים מפלים, הבאנו שירותים מדהימים לחברים, השגנו הישגים מדהימים, עם כנסים ואירועים, חדירה לבתי משפט באמצעות שלוחות קשר, בערי שדה, וזה חלק מהדברים שאנו אמורים לעשות".

יש לך רעיון מקורי לעצור את הצפת המקצוע?

ברזילי: "בשנים האחרונות אנו שומעים על שורה ארוכה של רעיונות ומחשבות, המתווה די ברור. הגיע הזמן לעשות. מה שהיה בשנים אחרונות, הגידול של 3,000 עורכי דין כל שנה, חייב להיפסק. אני אפעל בכל כוחי עם המנגנונים של הלשכה על מנת שהדברים האלה ישתנו, על מנת שהלשכה תציב זאת כיעד מספר אחת ולא שמונה או עשר. אין שום מניעה שכל מדינת ישראל יהיו משפטנים, זאת השכלה מדהימה. גם בן גוריון, גם אריק שרון גם בגין היו משפטנים, אך יום אחרי, אני מצפה שמי שכשיר להיות עורך דין יהיה מבין הטובים שבטובים ושבאמת יוכל לייצג ולהופיע בבתי המשפט. אני אפעל שהטובים ביותר יהיו בשורות המקצוע".

גיא-רון: "אני שמח שמאומצות מנטרות של אחרים ואני חושב שזה מקובל במסגרת בחירות, ואני שמח על כך. נפגשתי עם כ-80 חברי כנסת לפגישות אישיות בעניין הזה לפני שגיבשנו הצעת חוק. מה שהיה צריך לעשות זה לקבוע מכסת סטודנטים לשנה ותואר שני כתנאי לכניסה למקצוע. אבל אין להצעות האלה שום סיכוי לעבור אצל מקבלי ההחלטות. מה שצריך לעשות זה דבר ראשון לקבל את הצעת החוק, שקובעת שנתיים התמחות, הקמת בית ספר להתמחות, מינוי נציב פיקוח על ההתמחות, שינוי מתכונת הבחינה לחלוטין ובשלב השני לראות מה קורה בשוק ולחשוב על צעדים דרסטיים נוספים".

אתה בעד או נגד משוב השופטים?

ברזילי: "במדינת ישראל, עד סוף 2011 יהיה משוב שופטים. אין גוף במדינה דמוקרטית שלא נתון לביקורת מתוך רצון לשפר, לייעל. המטרה היא חלילה לא לבוא לנגח אלא לבוא לכבד, לבוא ולבדוק ולבקר כדי לתקן ולשפר. אני סבור שהמשוב ישרת את המערכת. גם הרבה שופטים אומרים לי שהם בעד המשוב כי סוף סוף יראו איך הם עובדים. כך יוכלו להתקדם, יהיו כלים לפקח עליהם".

גיא-רון: "ללשכה יש עמדה ברורה: צריך להיות עוד אמצעי בקרה מוסכם על פעילות השופטים. אני משוכנע, ועל זה השופטים גם מסכימים, שאמצעי הבקרה יהיה בהידברות והסכמה עם הנהלת בתי המשפט ויש צוות שעושה זאת שלושה חודשים. אני מסופק מאוד במימוש הרעיון לעשות משוב על ידי עו"ד ברזילי, שהרי בדרך הזאת אף אחד (השופטים, ת"ז) לא יגיע למסיבות הקוקטיילים והאירועים שהוא עורך והוא לא יעמוד בכך".

ועדה בראשות השופטת בדימוס טובה שטרסברג כהן דנה בהצעות לשיפור התרבות הדיונית באולם המשפט. יש לך פתרון יצירתי להציע לוועדה?

גיא-רון: "הפתרון מגוון מאוד, לא שליפה מהמותן. העובדה ששופטים מאבדים טמפרמנט באולם, העובדה שעורכי דין עונים לניידים באולם או מתלבשים בו, או מתנהגים בצורה לא נכונה כלפי עמיתים למקצוע היא שאלה של חינוך, תרבות, ערכיות ושורה שלמה של צעדים שצריך להתחיל בתחילת החינוך למקצוע, דרך התגובה של הלשכה אליהם כשהם מתרחשים".

ברזילי: "הגיע הזמן שיהיה מערך שלם של הידברות, שאנו נהיה מעורבים, לדוגמה, בסיומה של ישיבת שופטים, אחת לשבוע, שנציג מטעמנו ידבר על הבעיות שמתעוררות, שיגיד מה באמת מתרחש באולם, שתהיה ועדה חזקה ארצית שתנהל דיונים שוטפים עם נשיאי בתי המשפט השונים כדי לבקר".

האם אתה בעד הגבלת סמכותו של העליון לפסול חוקים של הכנסת?

גיא-רון: "לא. מאז 1992 נעשו שימושים זהירים ומדודים וחריגים בפסילת חוק של הכנסת. אני בעד חקיקת חוקה, בעד תפקודו של בית המשפט העליון בפרשנות לאותה חוקה ובעד שבמקרים חריגים העליון יוכל לפסול חוק של הכנסת".

ברזילי: "לא יכול להיות מצב שהעליון במדינת ישראל יפסול חוק של נבחרי ציבור. זה מעמיד את המדינה במצב בעייתי, קשה. כל גורם או כל גוף צריך לעשות את מלאכתו נאמנה ואסור לערבב בין הדברים. זה יוצר כאוס, מרמור, חוסר מכובדות והרבה מאוד דאגה בקרב מגזרים שלמים בציבור לגבי הרלוונטיות והמכובדות של מערכת המשפט".

האם לדעתך נשיאת העליון, דורית ביניש, הטביעה חותם בתקופת כהונתה?

ברזילי: "כבוד נשיאת העליון נכנסה לאחר תקופה שכיהן אהרון ברק שהיה נשיא מאוד דומיננטי שהטביע חותמו. לצערי בתקופה הזו אנו עדים לפיחות במעמדו של בית המשפט, לפגיעה באמון במערכת המשפט ואני חושב שכמכלול, עומסים על המערכת ודברים שהתגברו משנה לשנה. למרות שיש הרבה מאוד דברים חיוביים שקרו במערכת, הדרך ארוכה. אני חושב שהמערכת עומדת בפני אתגרים קשים וחשובים שישפיעו על המדינה".

גיא-רון: "אני סבור שאי אפשר היה להטביע חותם בתקופה הראשונה, שבה היא היתה עסוקה במתקפה מאוד קשה בהיבטים פרסונליים, מצד שר המשפטים הקודם, שחלק מהביקורת שלו היתה נכונה והציבה את מערכת המשפט ואותה ברמה אישית במגננה מסיבית. אי אפשר היה לקדם שום רעיון ודיון. במחצית השנייה, אנו חשים יותר בהשפעה של נשיאת העליון ורעיונות חיוביים שהיא מעלה, לו היו נותנים לה לעבוד מלכתחילה".

כמה כסף אתה מוציא לקמפיין הבחירות?

גיא-רון: "המסגרת התקציבית המקסימלית תהיה בסביבות מיליון וחצי שקל, אך זה תלוי במקורות הכספיים האישיים והתורמים שאוכל להשיג".

ברזילי: "בלשכה יש עיוות, למעשה יש תופעה מפחידה שכדי להתמודד ללשכה לתפקיד שיש לו השפעה על המשק, אתה חייב להיות בעל ממון, ואם יורי יתקן אותי אני אשמח, בקדנציה החולפת תרמו לו מאות אלפי שקלים אנשים בודדים. בשנה הנוכחית על פי מה שקראתי, תרמו מאות אלפים. זה יוצר הרבה מאוד בעיות, הרבה סוגיות במינויי אנשים (רומז על מינוי תורמים לתפקידים בכירים בלשכה אחרי הבחירות הקודמות, ת"ז), יכולות שלהם, אחריות ורצון למנות את אותו אדם לתפקיד. אני אמרתי שאעשה משהו שונה, פניתי לציבור שלם שמתוסכל וממורמר מהמצב הקיים ורוצה את השינוי. התרומה המקסימלית היא עד עשרות אלפי שקלים. בסופו של דבר זה יוצר מכלול כדי להתמודד עם הטייקון, עם המשרדים שמממנים את האיש הזה (גיא-רון, ת"ז)".

יש לך מילה טובה להגיד על יריבך?

גיא-רון: "כן, אני חושב שהוא יחצ"ן מסיבות ואיש ארגון מצוין".

ברזילי: "אני חושב שעשיתי הכל לפני ארבע שנים שהוא ייבחר כראש לשכה וכגודל הציפייה לקראת המשימות והאתגרים שהיה אמור לעמוד בהם כך גודל האכזבה. מיום ליום אני מגלה שיש יותר ויותר אשמים במחדל של מה שקורה פה ורק הוא לא אשם. הגיע הזמן שכראש לשכה ייקח מנהיגות ויבין שיש לנו בעיה במעמד המקצוע, בהסגת גבול המקצוע, שהמחוזות השונים לא מטופלים ויש תסכול ופרנסה בעייתית, שאנו מנותקים מהעם. הגיע הזמן שישכיל שצריך שינוי ומערך אחר לגמרי. אני בטוח שגם הוא עצמו מודע לבעיות ובמקום דמגוגיה זולה יגיד מה היה".

ברזילי, יש טענה כי אתה מריונטה בידי פרידמניסטים שמשתמשים בך לחולל שינוי במערכת.

"התחלתי את דרכי בסיעתו של שלמה כהן. נבחרתי כיו"ר מחוז תל אביב לאחר שיורי וכהן סברו שאני האחד הראוי ביותר לנהל את המחוז הגדול ביותר, שאעשה עבודה מדהימה ובטוח שאמון הציבור יראה את התוצאה. זה אבסורד שכאשר מביעים עמדה וביקורת לגיטימית שזוכות לחיזוק בבתי משפט השונים, על הקיפוח והתסכול, הופכים ומספרים שאתה פה ואתה שם. אבל המציאות היא שכל דבר ענייני, וכל דבר נבדק בכובד ראש על מנת להביא את ציבור עורכי הדין ללשכת עורכי הדין ולהפך".

גיא-רון, יש טענה שאתה נמנע מלתקוף את ראשי המערכת וכי אתה משקף גישה של פיוס עד שאף פעם לא ניתן לדעת מהן עמדותיך הברורות בשאלות שנויות במחלוקת.

"אפשר לקרוא כל מה שכתבתי או אמרתי בארבע השנים האחרונות כדי לדעת שאני מבטא דעות מאוד ברורות. השאלה אם אני איש מרכז? התשובה היא כן. אני חושב שצריך להידבר במקום להתעמת כל הזמן".

בסוף התבקש כל אחד מהם להתייחס לדברים שהשמיע מתחרו.

ברזילי: "אני לא מבין מאיפה התעוזה לשמוע כאן לגבי התוכניות לעתיד כאשר בתוך עמנו אנו חיים ומודעים לתסכול ולמצב הקטסטרופלי שהלשכה הגיעה אליו בקדנציה שלו, ולמה שנאמין שמשהו יהיה שונה אם בארבע השנים האחרונות חלה רגרסיה במצב שלנו. איך ראש לשכה, שלמיטב ידיעתי לא מופיע בבתי המשפט השונים כבר שנים רבות, שנתון בבעיות מוסריות קשות, שהרבה אומרים שהוא מבייש אותנו כראש לשכה, מציב עצמו כראש לשכתנו ומדבר אתנו על מכובדות. הוא מדבר על שקיפות ומינהל תקין, מדוע שלא יצא בקריאה יחד אתי למבקר, שיחשוף מיד את הדו"ח שלו (על הלשכה, טרם פורסם, ת"ז) ושם נדבר על תרומות ועל כל הכספים, מי שיתף פעולה ומי לא, שהדברים יתגלו לציבור לפני הבחירות".

גיא-רון: "אני מפנה את תשומת לב כל החברים לקטסטרופה שהתרחשה במחוז תל אביב, תחת הנהגתו ועידודו של דורון, בכל הקשור למעורבות באתיקה והדין המשמעתי בחיים השוטפים של עריכת הדין והמטרות הפוליטיות של מי שעמדו בראש המחוז וועדת האתיקה. מעולם זה לא נעשה בלשכה. אני מכיר את דורון יותר טוב מ-46,347 עורכי הדין בישראל והאפשרות הקלושה או הסבירה שהוא יהיה ראש הלשכה הבא מדירה שינה מעיניי".

לשכת עורכי הדין

מספר חברים: כ-47,000 * תאריך הבחירות לראשות הלשכה: 21 ביוני * מהנושאים שעל הפרק: עצירת הצפת המקצוע, התמודדות עם מסיגי גבול במקצוע, הארכת ההתמחות משנה לשנתיים, שיפור תרבות הדיון באולמות

שני המתמודדים פתרו נכון רק שאלה אחת מתוך שלוש

מבחני ההסמכה של לשכת עורכי הדין, שהם דלת הכניסה למקצוע עריכת הדין, סופגים במשך שנים ביקורת על כך שהם בודקים יכולת שינון ולא יכולת חשיבה וניתוח וביקורת.

במבחני הלשכה שנערכו החודש נכשלו 36 אחוז מהנבחנים, והציון הממוצע בבחינה היה 65.9 - פחות משתי נקודות מעל הציון הנכשל בבחינה, 64.

"הארץ" ביקש בזמן העימות מגיא-רון וברזילי לפתור שלוש שאלות שנלקחו באופן אקראי משלושה מועדים שונים של מבחני הלשכה בשנים האחרונות: בנובמבר ובמאי בשנה שעברה ובנובמבר 2009.

בשאלה הראשונה נדרשו הנשאלים בבחינות לסמן איזה משפט לא נכון מתוך ארבעה משפטים, בנוגע להמרצת פתיחה - סוג של הליך אזרחי הנפתח בבית המשפט. השאלה השנייה עסקה במגבלת הזמן הקבועה בדין לנושי חברה בהליך פירוק להגיש תביעות חוב. השאלה השלישית נגעה בהרכב בית הדין הארצי לעבודה שדן בתביעה של ארגון מעבידים נגד ארגון עובדים בקשר לפרשנות הוראות הסכם קיבוצי.

גיא-רון ענה נכון על השאלה הראשונה וטעה בשתיים האחרות. ברזילי ענה נכון על השאלה השנייה וטעה בשתיים האחרות. עוד לפני שהתבקשו לפתור את השאלות, נשאלו השניים אם היו עוברים היום את הבחינות.

גיא-רון הודה כי "הבחינה היא שערורייתית. לימוד כמו תוכי של פרטים, אין לזה קשר למקצוע עריכת הדין... אם היינו לומדים, היינו עוברים". ברזילי השיב כי "המבחן היום לא משקף את יכולת העבודה השוטפת כעורך דין. הגיע הזמן שכלשכה נגרום לכך שהבחינות ישקפו את יכולות העשייה, הפרקטיות שלנו. יש להקים בית ספר למתמחים שישלח אותם לבתי המשפט כדי שיראו איך מופיעים, איך כותבים כתבי טענות, שורה של דברים שאני לא בטוח שגיא-רון מכיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ